CollectiveAccess - en to cs_CZ translation catalogue (2504 entries)

en:  and
cs_CZ:  a

en: "Full" user accounts may log into all CollectiveAccess interfaces. "Public" user accounts may only log into the publicly accessible front-end system (if one exists). "Deleted" users may not log into any interface – the account is considered removed.
cs_CZ: "Standardní" uživatelské účty se mohou přihlásit do všech rozhraní CollectiveAccessu. "Veřejné" účty se mohou přihlašovat pouze do veřejného frontendu (pokud existuje). "Smazaní" uživatelé se nemohou přihlásit nikam - účet je odstraněn.

en: # Items
cs_CZ: # Záznamů

en: #/page
cs_CZ: #/strana

en: %1 &gt; New %2
cs_CZ: %1 &gt; Nový %2

en: %1 be no more than %2 characters long
cs_CZ: %1 nesmí být delší než %2 znaků

en: %1 collection
cs_CZ:  sbírka

en: %1 comments need moderation
cs_CZ: %1 komentářů čeká na schválení

en: %1 comments total
cs_CZ: celkem %1 komentářů

en: %1 completed
cs_CZ: %1 dokončeno

en: %1 displays are available
cs_CZ: %1 zobrazení je k dispozici

en: %1 does not conform to required format
cs_CZ: %1 nevyhovuje požadovanému formátu

en: %1 does not exist
cs_CZ: %1 neexistuje

en: %1 elements are defined
cs_CZ: je definováno %1 elementů

en: %1 forms are available for editing
cs_CZ: %1 formulářů je editovatelných

en: %1 is invalid
cs_CZ: %1 je neplatné

en: %1 is not a numeric value
cs_CZ: %1 není číselná hodnota

en: %1 is not a valid currency value; be sure to include a currency symbol
cs_CZ: %1 není platná hodnota měny; nezapomeňte zahrnout symbol měny

en: %1 is not a valid list item_id for %2
cs_CZ: %1 není platné item_id v seznamu pro %2

en: %1 is not a valid measurement
cs_CZ: %1 není platné měření

en: %1 is not a valid unit of measurement
cs_CZ: %1 není platná měřicí jednotka

en: %1 is not a valid url
cs_CZ: %1 není platné URL

en: %1 is not a valid user preference
cs_CZ: %1 není platná uživatelská volba

en: %1 is not a valid value for %2
cs_CZ: %1 není platná hodnota pro %2

en: %1 is not an integer value
cs_CZ: %1 není celočíselná hodnota

en: %1 is not valid choice for %2
cs_CZ: %1 není platnou volbou pro %2

en: %1 moderated comments
cs_CZ: %1 moderovaných komentářů

en: %1 must a number
cs_CZ: %1 musí být číslo

en: %1 must be at least %2
cs_CZ: %1 musí být alespoň %2

en: %1 must be at least %2 characters
cs_CZ: %1 musí být alespoň %2 znaků

en: %1 must be at least %2 characters long
cs_CZ: %1 musí mít délku alespoň %2 znaků

en: %1 must be at least 1 character long
cs_CZ: %1 musí mít délku alespoň jednoho znaku

en: %1 must be less than %2
cs_CZ: %1 musí být menší než %2

en: %1 must be no more than %2
cs_CZ: %1 musí být méně než %2

en: %1 must be no more than %2 characters long
cs_CZ: %1 nesmí být delší než %2 znaků

en: %1 must be no more than 1 character long
cs_CZ: %1 nesmí být delší než jeden znak

en: %1 must be within %2
cs_CZ: %1 musí být v rozmezí %2

en: %1 must not be empty
cs_CZ: %1 nesmí být prázdné

en: %1 must not be greater than %2
cs_CZ: %1 nesmí být větší než %2

en: %1 must not be less than %2
cs_CZ: %1 nesmí být menší než %2

en: %1 must not be less than zero
cs_CZ: %1 nesmí být menší než nula

en: %1 must not be more than %2 characters long
cs_CZ: %1 nesmí být delší než %2 znaky

en: %1 must not be negative
cs_CZ: %1 nesmí být záporné

en: %1 of %2 results have been mapped. To see all results chose a different display.
cs_CZ: %1 z %2 výsledků je zmapovaných. Pro všechny výsledky zvolte jiné zobrazení.

en: %1 queued
cs_CZ: %1 čeká ve frontě

en: %1 running
cs_CZ: %1 probíhá

en: %1 sets are available
cs_CZ: k dispozici je %1 sad

en: %1 tagged %2 with "%3"
cs_CZ: %1 přiřadil tag "%3" k %2

en: %1 user interfaces are defined
cs_CZ: Jsou definována %1 uživatelská rozhraní

en: %1 users
cs_CZ: %1 uživatelů

en: %1 was deleted
cs_CZ: %1 byl smazán

en: %1' does not exist in this object
cs_CZ: %1' v tomto objektu neexistuje

en: %1: %2 during RGB colorspace transformation operation
cs_CZ: %1: %2 při transformaci barevného prostoru RGB

en: %1: %2 during crop operation
cs_CZ: %1: %2 při ořezu

en: %1: %2 during resize operation
cs_CZ: %1: %2 při operaci 'resize'

en: '%1' does not exist in this object
cs_CZ: '%1' v tomto objektu neexistuje

en: '%1' for %2 is not numeric
cs_CZ: %1 pro %2 není číselná hodnota

en: + %1 additional files
cs_CZ: + %1 dalších souborů

en: + 1 additional file
cs_CZ: + 1 další soubor

en: 1 Additional File
cs_CZ: 1 další soubor

en: 1 comment needs moderation
cs_CZ: 1 komentář čeká na schválení

en: 1 comment total
cs_CZ: celkem 1 komentář

en: 1 display is available
cs_CZ: 1 zobrazení je k dispozici

en: 1 element is defined
cs_CZ: je definován 1 element

en: 1 form is available for editing
cs_CZ: 1 formulář je editovatelný

en: 1 moderated comment
cs_CZ: 1 moderovaný komentář

en: 1 set is available
cs_CZ: k dispozici je 1 sada

en: 1 user interface is defined
cs_CZ: Je definováno 1 uživatelské rozhraní

en: 2 characer country code for locale; use the ISO 3166-1 alpha-2 standard.
cs_CZ: Dvoupísmenný kód země pro jazyk (podle ISO 3166-1 alpha-2).

en: 2 or 3 character language code for locale; use the ISO 639-1 standard for two letter codes or ISO 639-2 for three letter codes.
cs_CZ: Kód jazyka dlouhý 2 nebo 3 znaky; použijte standard ISO 639-1 pro dvoupísmenné kódy nebo ISO 639-2 pro třípísmenné kódy.

en: <br/>(^num_dupes were already in the set.)
cs_CZ: <br/>(^num_dupes už bylo v sadě.)

en: A Perl-format regular expression with which to validate the input. Input not matching the expression will be rejected. Do not include the leading and trailling delimiter characters (typically "/") in your expression. Leave blank if you don't want to use regular expression-based validation.
cs_CZ: Regulární výraz (ve formátu Perlu) pro ověření vstupní hodnoty. Vstup neodpovídající tomuto výrazu bude odmítnut. Nezahrnujte do výrazu úvodní a koncové oddělovací znaky (typicky "/"). Ponechte pole prázdné, pokud nechcete ověření pomocí regulárních výrazů využít.

en: A description of the list item, including suggested use notes or definitions.
cs_CZ: Popis položky záznamu, včetně poznámek k doporučenému použití nebo definic.

en: A given name that specifies and differentiates between members of a group of individuals, especially in a family, all of whose members usually share the same family name (surname). It is typically a name given to a person, as opposed to an inherited one such as a family name. You should place the primary forename - in cases where there is more than one this is usually the first listed - here.
cs_CZ: Dané jméno které určuje a rozlišuje mezi členy skupiny osob, zejména v rodině, jejichž všichni členové obvykle sdílejí stejné rodinné jméno (příjmení). Typicky jde o jméno dané konkrétní osobě, oproti zděděnému jménu jakým je jméno rodinné. První dané jméno - v případě více jmen bývá obvykle uváděno jako první - by mělo být zapsáno sem.

en: A list of %1 %2
cs_CZ: Seznam %1 %2

en: A list of alternate %1 %2
cs_CZ: Seznam záměnných %1 %2

en: A list of related %1
cs_CZ: Seznam souvisejících %1

en: A list of related media representations using the default version
cs_CZ: Seznam souvisejících reprezentací médií s využitím výchozí verze

en: A list of related media representations using version "%1"
cs_CZ: Seznam souvisejících reprezentací médií s využitím verze "%1"

en: A prefix may be added to a name to signify veneration, a social position, an official position or a professional or academic qualification.
cs_CZ: Titul před jménem může být připojen pro označení úcty, sociálního postavení, oficiálního postavení nebo profesionální či akademické kvalifikace.

en: A suffix may be added to a name to signify veneration, a social position, an official position or a professional or academic qualification.
cs_CZ: Titul za jménem může být připojen pro označení úcty, sociálního postavení, oficiálního postavení nebo profesionální či akademické kvalifikace.

en: A unique alphanumeric code for this set. You will need to specify this if you are using this set in a special context (on a web front-end, for example) in which the set must be unambiguously identified.
cs_CZ: Jedinečný alfanumerický kód této sady. Je třeba jej specifikovat pokud tuto sadu používáte ve speciálním kontextu (například ve webovém frontendu) kde je nutné ji jednoznačně identifikovat.

en: A unique alphanumeric identifier for this collection.
cs_CZ: Unikátní alfanumerický identifikátor této sbírky.

en: A unique alphanumeric identifier for this entity.
cs_CZ: Jednoznačný alfanumerický identifikátor tohoto aktéra.

en: A unique alphanumeric identifier for this entry.
cs_CZ: Unikátní alfanumerický identifikátor tohoto záznamu.

en: A unique alphanumeric identifier for this loan.
cs_CZ: Unikátní alfanumerický identifikátor této zápůjčky.

en: A unique alphanumeric identifier for this movement.
cs_CZ: Unikátní alfanumerický identifikátor tohoto přesunu.

en: A unique alphanumeric identifier for this object. This is usually equivalent to the "accession number" in museum settings.
cs_CZ: Jedinečný alfanumerický identifikátor tohoto objektu. V muzeích obvykle odpovídá evidenčnímu číslu.

en: A user has already registered with this email address.
cs_CZ: Tato e-mailová adresa je již zabraná.

en: ABIWord cannot be found: indexing of text in Microsoft Word files will not be performed; you can obtain ABIWord at http://www.abisource.com/
cs_CZ: ABIWord nenalezen: indexace textu v dokumentech Microsoft Word nebude prováděna; ABIWord můžete získat z http://www.abisource.com/

en: AS3 mirroring handler
cs_CZ: Handler pro AS3 zrcadlení

en: About collections
cs_CZ: O sbírkách

en: Accepts and processes Microsoft Word 97, 2000 and 2008 format documents
cs_CZ: Akceptuje a zpracuje dokumenty ve formátu Microsoft Word 97, 2000 a 2008

en: Accepts and processes XML-format documents
cs_CZ: Akceptuje a zpracuje dokumenty ve formátu XML

en: Access
cs_CZ: Přístup

en: Access control
cs_CZ: Správa uživatelů

en: Access denied
cs_CZ: Přístup zamítnut

en: Access roles
cs_CZ: Přístupové role

en: Accessible to public
cs_CZ: Veřejné

en: Accession status
cs_CZ: Stav akvizice

en: Account is activated?
cs_CZ: Je účet aktivován?

en: Acquisition method
cs_CZ: Způsob nabytí

en: Acquisition place
cs_CZ: Místo nabytí

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Action '%1' in class '%2' is invalid
cs_CZ: Akce '%1' ve třídě '%2' je neplatná

en: Actions allowing access and modification of content via web service interfaces.
cs_CZ: Akce umožňující přístup k obsahu nebo jeho modifikaci přes rozhraní webových služeb

en: Actions allowing creation, editing and deletion of collections.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání sbírek.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of entities.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání aktérů.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of lists and list items.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravy a mazání seznamů a položek seznamu.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of loans.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání zápůjček.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of movements.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání přesunů.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of object lots.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání přírůstků.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of objects.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání objektů.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of occurrence (user-defined) based authorities.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání událostí, uživateli definovaných autorit.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of places.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravu a mazání míst.

en: Actions allowing creation, editing and deletion of storage locations.
cs_CZ: Akce umožňující vytváření, úpravy a mazání úložišť.

en: Actions allowing discovery of items using search and browse tools.
cs_CZ: Akce umožňující nalezení záznamů nástroji pro vyhledávání a procházení.

en: Actions allowing management of catalogued content for personal use.
cs_CZ: Akce umožňující správu katalogizovaného obsahu pro osobní využití.

en: Actions allowing moderation of user generated content.
cs_CZ: Akce umožňující moderování obsahu vytvořeného uživateli.

en: Actions allowing personalization of the user's environment.
cs_CZ: Akce umožňující personalizaci uživatelského prostředí.

en: Actions for advanced search form widget
cs_CZ: Akce pro widget pokročilého vyhledávacího formuláře

en: Actions for counts widget
cs_CZ: Akce pro widget statistik

en: Actions for last logins widget
cs_CZ: Akce pro widget nedávných přihlášení

en: Actions for media import plugin
cs_CZ: Akce pro plugin importu médií

en: Actions for message widget
cs_CZ: Akce pro widget zpráv

en: Actions for recent changes widget
cs_CZ: Akce pro widget nedávných změn

en: Actions for recent comments widget
cs_CZ: Akce pro widget nedávných komentářů

en: Actions for recent tags widget
cs_CZ: Akce pro widget nedávných tagů

en: Actions for recently created widget
cs_CZ: Akce pro widget nedávno vytvořených záznamů

en: Actions for records by status widget
cs_CZ: Akce pro widget záznamů podle stavu

en: Actions for track processing widget
cs_CZ: Akce pro widget postupu zpracování

en: Actions needed for general administration of the system. Only trusted administrative users should have access to these actions.
cs_CZ: Akce týkající se obecné administrace systému. K těmto akcím by měli mít přístup pouze důvěryhodní administrativní uživatelé.

en: Active?
cs_CZ: Aktivní?

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add %1 to set
cs_CZ: Přidat %1 do skupiny

en: Add a Widget
cs_CZ: Přidat widget

en: Add a new %1 %2 <em>%3</em>
cs_CZ: Přidat nový %1 %2 <em>%3</em>

en: Add annotation
cs_CZ: Přidat anotaci

en: Add checked to set
cs_CZ: Přidat označené do skupiny

en: Add collection label
cs_CZ: Přidat název sbírky

en: Add entity label
cs_CZ: Přidat název/jméno aktéra

en: Add label
cs_CZ: Přidat název

en: Add lot
cs_CZ: Přidat přírůstek

en: Add lot label
cs_CZ: Přidat název přírůstku

en: Add new %1 to lot
cs_CZ: Přidat nový %1 k přírůstku

en: Add new list
cs_CZ: Přidat nový seznam

en: Add place label
cs_CZ: Přidat název místa

en: Add relationship
cs_CZ: Přidat vztah

en: Add representation
cs_CZ: Přidat reprezentaci

en: Add screen
cs_CZ: Přidat obrazovku

en: Add sub-element
cs_CZ: Přidat podelement

en: Add to my collection
cs_CZ: Přidat do mojí sbírky

en: Add to set
cs_CZ: Přidat do skupiny

en: Add type restriction
cs_CZ: Přidat omezení typu

en: Add under %2 new %1
cs_CZ: Přidat nový %1 pod %2

en: Add widget
cs_CZ: Přidat widget

en: Add/remove item to/from watch list.
cs_CZ: Přidat/odstranit položku do/ze seznamu sledovaných

en: Added
cs_CZ: Přidáno

en: Added %1
cs_CZ: Přidán %1

en: Added %1 to '%2'
cs_CZ: Přidán %1 do '%2'

en: Added ^num_items ^item_type_name to <i>^set_name</i>
cs_CZ: Přidáno ^num_items ^item_type_name do <i>^set_name</i>

en: Added group
cs_CZ: Skupina přidána

en: Added locale
cs_CZ: Jazyk přidán

en: Added metadata element
cs_CZ: Metadatový element přidán

en: Added role
cs_CZ: Role přidána

en: Added user
cs_CZ: Uživatel přidán

en: Additional Information
cs_CZ: Doplňující informace

en: Address or georeference was blank.
cs_CZ: Adresa nebo georeference byla prázdná.

en: Adds a "history" menu listing all recently edited items
cs_CZ: Přidá do menu "historie" výpis všech nedávno editovaných položek.

en: Administrative source of object. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the object originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
cs_CZ: Administrativní pramen objektu. Tato hodnota je často používána pro zaznamenání administrativního dělení nebo původní databáze, z níž objekt pochází, může být také proměněno pro použití jako jednoduchý klasifikační nástroj.

en: Administrative source of the collection. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the collection originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
cs_CZ: Administrativní pramen sbírky. Tato hodnota je často používána pro zaznamenání administrativního dělení nebo původní databáze, z níž sbírka pochází, může být také využito jako jednoduchý klasifikační nástroj.

en: Administrative source of the entity. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the entity information originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
cs_CZ: Administrativní pramen aktéra. Tato hodnota je často používána pro zaznamenání administrativního dělení nebo původní databáze, z níž aktér pochází, může být také využito jako jednoduchý klasifikační nástroj.

en: Administrative source of the place. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the place information originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
cs_CZ: Administrativní pramen místa. Tato hodnota je často používána pro zaznamenání administrativního dělení nebo původní databáze, z níž místo pochází, může být také proměněno pro použití jako jednoduchý klasifikační nástroj.

en: Administrative source. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the information originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
cs_CZ: Administrativní pramen. Tato hodnota je často používána pro zaznamenání administrativního dělení nebo původní databáze, z níž informace pochází, může být také proměněno pro použití jako jednoduchý klasifikační nástroj.

en: Advanced search
cs_CZ: Pokročilé hledání

en: Advanced search form
cs_CZ: Pokročilý vyhledávací formulář

en: Advanced search form widget
cs_CZ: Widget pokročilého vyhledávacího formuláře

en: All
cs_CZ: Vše

en: All on-line exhibitions
cs_CZ: Všechny on-line výstavy

en: Allow user to add, edit or remove advanced displays for all users
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření, úpravu nebo odstraňování pokročilých zobrazení

en: Allow user to add, edit or remove advanced search forms for all users
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření, úpravu nebo odstraňování pokročilých vyhledávacích formulářů všech uživatelů

en: Allow user to alter set information and content in sets for which they have access privileges
cs_CZ: Povolit uživateli měnit informace o sadě a jejích obsah, pokud k nim mají přístupová práva

en: Allow user to browse collections
cs_CZ: Povolit uživateli procházení sbírek

en: Allow user to browse entities
cs_CZ: Povolit uživateli procházení aktérů

en: Allow user to browse loans
cs_CZ: Povolit uživateli procházení zápůjček

en: Allow user to browse movements
cs_CZ: Povolit uživateli procházení přesunů

en: Allow user to browse object lots
cs_CZ: Povolit uživateli procházení přírůstků

en: Allow user to browse objects
cs_CZ: Povolit uživateli procházení objektů

en: Allow user to browse occurrences
cs_CZ: Povolit uživateli procházení událostí

en: Allow user to browse places
cs_CZ: Povolit uživateli procházení míst

en: Allow user to browse storage locations
cs_CZ: Povolit uživateli procházení úložišť

en: Allow user to change locale configuration
cs_CZ: Povolit uživateli měnit nastavení jazyků

en: Allow user to change metadata element configuration
cs_CZ: Povolit uživateli měnit nastavení metadatových elementů.

en: Allow user to change relationship type configuration
cs_CZ: Povolit uživateli měnit nastavení typů vztahů

en: Allow user to change user interface configuration
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu nastavení uživatelského rozhraní

en: Allow user to create new collections
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových sbírek

en: Allow user to create new entities
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových aktérů

en: Allow user to create new lists
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových seznamů

en: Allow user to create new loans
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových zápůjček

en: Allow user to create new movements
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových přesunů

en: Allow user to create new object lots
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových přírůstků

en: Allow user to create new objects
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových objektů

en: Allow user to create new occurrences
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových událostí

en: Allow user to create new places
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových míst

en: Allow user to create new storage locations
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření nových úložišť

en: Allow user to create their custom data display formats
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření uživatelských formátů zobrazení dat

en: Allow user to create their own advanced search forms
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření vlastních pokročilých vyhledávacích formulářů

en: Allow user to create their own sets objects or authority items
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření vlastních sad objektů a autoritních záznamů

en: Allow user to create their own user groups for data sharing
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření vlastních skupin uživatelů pro sdílení dat

en: Allow user to create, edit and delete user logins, roles and groups.
cs_CZ: Povolit uživateli vytváření, editaci a mazání uživatelských účtů, rolí a skupin.

en: Allow user to delete collections
cs_CZ: Povolit uživateli mazání sbírek

en: Allow user to delete entities
cs_CZ: Povolit uživateli mazání aktérů

en: Allow user to delete existing advanced search forms
cs_CZ: Povolit uživateli mazání pokročilých vyhledávacích formulářů

en: Allow user to delete existing custom data display formats
cs_CZ: Povolit uživateli mazání uživatelských formátů zobrazení dat

en: Allow user to delete lists
cs_CZ: Povolit uživateli mazání seznamů

en: Allow user to delete loans
cs_CZ: Povolit uživateli mazání zápůjček

en: Allow user to delete movements
cs_CZ: Povolit uživateli mazání přesunů

en: Allow user to delete object lots
cs_CZ: Povolit uživateli mazání přírůstků

en: Allow user to delete objects
cs_CZ: Povolit uživateli mazání objektů

en: Allow user to delete occurrences
cs_CZ: Povolit uživateli mazání událostí

en: Allow user to delete places
cs_CZ: Povolit uživateli mazání míst

en: Allow user to delete sets for which they have access privileges
cs_CZ: Povolit uživateli mazání sad, ke kterým má přístupová práva

en: Allow user to delete storage locations
cs_CZ: Povolit uživateli mazání úložišť

en: Allow user to download media associated with the object
cs_CZ: Povolit uživateli stahování médií asociovaných s objektem

en: Allow user to edit existing advanced search forms
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu pokročilých vyhledávacích formulářů

en: Allow user to edit existing collections
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících sbírek

en: Allow user to edit existing custom data display formats
cs_CZ: Povolit uživateli upravovat existující uživatelské formáty pro zobrazení dat

en: Allow user to edit existing entities
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících aktérů

en: Allow user to edit existing lists
cs_CZ: Povolit uživateli editaci existujících seznamů

en: Allow user to edit existing loans
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících zápůjček

en: Allow user to edit existing movements
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících přesunů

en: Allow user to edit existing object lots
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících přírůstků

en: Allow user to edit existing objects
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících objektů

en: Allow user to edit existing occurrences
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících událostí

en: Allow user to edit existing places
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících míst

en: Allow user to edit existing storage locations
cs_CZ: Povolit uživateli úpravu existujících úložišť

en: Allow user to moderate and edit user-provided comments
cs_CZ: Povolit uživateli moderování a úpravu komentářů vytvořených uživateli

en: Allow user to moderate user-provided tags
cs_CZ: Povolit uživateli moderování tagů vytvořených uživateli

en: Allow user to search collections
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání sbírek

en: Allow user to search entities
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání aktérů

en: Allow user to search loans
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání zápůjček

en: Allow user to search movements
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání přesunů

en: Allow user to search object lots
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání přírůstků

en: Allow user to search objects
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání objektů

en: Allow user to search occurrences
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání událostí

en: Allow user to search places
cs_CZ: Povolit uživateli vyhledávání míst

en: Allow user to search storage locations
cs_CZ: Povolit uživateli prohledávat úložiště

en: Allow user to set their own preferences
cs_CZ: Povolit uživateli volbu vlastních nastavení

en: Allow user to use advanced search forms
cs_CZ: Povolit uživateli užívání pokročilých vyhledávacích formulářů

en: Allow user to use browse web service.
cs_CZ: Povolit uživateli používat webovou službu procházení

en: Allow user to use cataloguing web service (used to create new and edit existing catalog records).
cs_CZ: Povolit uživateli používat webovou službu katalogizace (pro tvorbu nových a úpravu existujících katalogizačních záznamů)

en: Allow user to use existing custom data display formats
cs_CZ: Povolit uživateli používat existující uživatelské formáty pro zobrazení dat

en: Allow user to use iteminfo web service (used to get detailed information about records).
cs_CZ: Povolit uživateli používat webovou službu iteminfo (pro získání podrobných informací o záznamech)

en: Allow user to use quicksearch interface to find items
cs_CZ: Povolit uživateli rychlé hledání záznamů

en: Allow user to use search web service.
cs_CZ: Povolit uživateli používat webovou službu vyhledávání.

en: Allow user to use usercontent web service (used for creation of sets, tags, comments).
cs_CZ: Povolit uživateli používat webovou službu usercontent (pro vytváření sad, tagů, komentářů).

en: Allow user to view configuration checks
cs_CZ: Povolit uživateli zobrazení kontroly konfigurace

en: Allow user to view sets of objects or authority items for which they have access privileges
cs_CZ: Povolit uživateli prohlížení sad objektů nebo autorit, pro něž má přístupová práva

en: Allow user to view system logs
cs_CZ: Povolit uživateli zobrazení systémových logů

en: Alternate label to place on bundle
cs_CZ: Alternativní název svazku polí

en: Alternate label to place on bundle add button
cs_CZ: Alternativní název tlačítka pro přidání svazku polí

en: An error will occur if an attempt is made to save an item with fewer than this number of attributes of this type. Set to &gt; 1 to make this attribute effectively mandatory. Set to zero if you don't wish to set a limit.
cs_CZ: Pokud se vyskytne pokus o uložení položky s menším počtem atributů tohoto typu než je uvedeno, bude ohlášena chyba. Nastavte na &gt; 1 pro vyžadování tohoto atributu. Nastavte na nulu, pokud nechcete omezení určit.

en: An error will occur if an attempt is made to save an item with more than this number of attributes of this type. Set to &gt; 1 to make this attribute single-value. Otherwise set it to an appropriately high value.
cs_CZ: Pokud se vyskytne pokus o uložení položky s větším počtem atributů tohoto typu než je uvedeno, bude ohlášena chyba. Nastavte na &gt; 1 pro jednohodnotový atribut. Jinak nastavte na patřičně vysokou hodnotu.

en: Analog
cs_CZ: Analogové

en: Annotation identifier
cs_CZ: Identifikátor anotace

en: Annotation properties
cs_CZ: Vlastnosti anotace

en: Annotations are not supported for this type of media
cs_CZ: Anotace nejsou pro tento typ média podporovány

en: Antialiasing property must be between 0 and 100
cs_CZ: Antialiasing musí být mezi 0 a 100

en: Application Plugins
cs_CZ: Aplikační pluginy

en: Application version
cs_CZ: Verze aplikace

en: Applied to representation
cs_CZ: Vztaženo k reprezentaci

en: Applies to
cs_CZ: Vztahuje se k

en: Approved on
cs_CZ: Schváleno

en: Archive identifiers
cs_CZ: Archivní identifikátory

en: Archives past identifier values.
cs_CZ: Archivuje předchozí hodnoty identifikátoru

en: As a member, you can comment on objects.
cs_CZ: Po registraci budete moci komentovat objekty.

en: As a member, you can rank, tag and comment on objects.
cs_CZ: Jako registrovaný uživatel můžete hodnotit, štítkovat a komentovat objekty.

en: At line %1
cs_CZ: Na řádce %1

en: Audio is being processed
cs_CZ: Zvuk je zpracováván

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Autoclear Previous Quicksearch
cs_CZ: Automaticky mazat předešlé rychlé hledání

en: Available
cs_CZ: Je k dispozici

en: Available for cataloguing?
cs_CZ: K dispozici pro katalogizaci?

en: Available information
cs_CZ: Informace k dispozici

en: Available search items
cs_CZ: Dostupné položky hledání

en: BLANK
cs_CZ: PRÁZDNÉ

en: Back to browser
cs_CZ: Zpět na prohlížení

en: Back to collections
cs_CZ: Zpět do katalogu sbírek

en: Back to list
cs_CZ: Zpět na seznam

en: Back to search form list
cs_CZ: Zpět na seznam vyhledávacích formulářů

en: Back to set
cs_CZ: Zpět na sadu

en: Background media file processor
cs_CZ: Zpracovatel souboru médií (na pozadí)

en: Barcode generation
cs_CZ: Tvroba čárového kódu

en: BaseModel '%1' cannot be accessed with this class
cs_CZ: BaseModel '%1' není s touto třídou přístupný

en: BaseModel '%1' does not exist
cs_CZ: BaseModel '%1' neexistuje

en: Basic search
cs_CZ: Základní hledání

en: Batch actions
cs_CZ: Dávkové akce

en: Batch media importer
cs_CZ: Dávkový importer médií

en: Began on
cs_CZ: Počátek

en: Bind attribute to
cs_CZ: Navázat atribut na

en: Biography
cs_CZ: Životopis

en: Both
cs_CZ: Oba

en: Browse
cs_CZ: Prohlížení

en: Browse %1
cs_CZ: Prohlížet %1

en: Browse by...
cs_CZ: Prohlížet podle...

en: Browse collections
cs_CZ: Prohlížet sbírky

en: Browse complete collection
cs_CZ: Procházet celou sbírku

en: Browse entities
cs_CZ: Prohlížet aktéry

en: Browse for
cs_CZ: Prohlížet

en: Browse loans
cs_CZ: Prohlížet zápůjčky

en: Browse movements
cs_CZ: Prohlížet přesuny

en: Browse object lots
cs_CZ: Prohlížet přírůstky

en: Browse objects
cs_CZ: Prohlížet objekty

en: Browse occurrences
cs_CZ: Prohlížet události

en: Browse places
cs_CZ: Prohlížet míst

en: Browse storage locations
cs_CZ: Prohlížet úložiště

en: Bundle label
cs_CZ: Název svazku polí

en: Bundle name
cs_CZ: Název svazku polí

en: By <em>%1</em>
cs_CZ: Podle <em>%1</em>

en: By commenting you will send a message to the Jewish Museum in Prague.
cs_CZ: Přidáním komentáře k předmětu pošlete zprávu Židovskému muzeu v Praze.

en: By identifier
cs_CZ: Podle identifikátoru

en: By label
cs_CZ: Podle názvu

en: By rank
cs_CZ: Podle pozice

en: By value
cs_CZ: Podle hodnoty

en: Can be empty
cs_CZ: Může být prázdné

en: Can be used for sorting
cs_CZ: Lze využít pro třídění

en: Can be used in display
cs_CZ: Lze využít pro zobrazení

en: Can be used in search form
cs_CZ: Lze využít ve vyhledávacím formuláři

en: Can edit message text
cs_CZ: Lze editovat text zprávy

en: Can use advanced search form widget
cs_CZ: Lze použít widget pokročilého vyhledávání

en: Can use counts widget
cs_CZ: Lze použít widget statistik

en: Can use last logins widget
cs_CZ: Lze použít widget posledních přihlášení

en: Can use media import plugin functions
cs_CZ: Lze použít funkce pluginu pro import médií

en: Can use recent changes widget
cs_CZ: Lze použít widget nedávných změn

en: Can use recent comment widget
cs_CZ: Lze použít widget nedávných komentářů

en: Can use recent tag widget
cs_CZ: Lze použít widget nedávných tagů

en: Can use track processing widget
cs_CZ: Lze použít widget postupu zpracování

en: Can't convert '%1' to %2
cs_CZ: Nelze konvertovat '%1' do %2

en: Can't convert '%1' to '%2': unsupported format
cs_CZ: Nelze převést '%1' do '%2': nepodporovaný formát

en: Can't convert file to %1
cs_CZ: Soubor nelze převést na %1

en: Can't copy icon file for %1 to %2
cs_CZ: Soubor ikon pro %1 nelze zkopírovat do %2

en: Can't copy icon file for [%1] from %2 to %3
cs_CZ: Soubor ikon pro [%1] nelze zkopírovat z %2 do %3

en: Can't copy icon file from %1 to %2
cs_CZ: Soubor ikon nelze zkopírovat z %1 do %2

en: Can't copy icon file from %1/%2 to %3
cs_CZ: Nelze zkopírovat soubor ikony z %1/%2 do %3

en: Can't delete item because it has sub-records
cs_CZ: Položku nelze smazat, protože obsahuje podřízené záznamy

en: Can't delete item because it is in use (%1)
cs_CZ: Položku nelze smazat, protože je používána (%1)

en: Can't delete item because items related to it have sub-records (%1)
cs_CZ: Položku nelze smazat, protože k ní připojené položky obsahují podřízené záznamy (%1)

en: Can't do update() on new record; use insert() instead
cs_CZ: Nelze provést update() u nového záznamu; použijte insert()

en: Can't edit invalid attribute
cs_CZ: Nelze editovat neplatný atribut

en: Can't set property %1
cs_CZ: Nelze nastavit vlastnost %1

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Cannot delete root of hierarchy
cs_CZ: Nelze smazat kořen hierarchie

en: Cannot move %1 under its sub-record
cs_CZ: Není možné přesunout %1 pod sobě podřízený záznam

en: Cannot open file for media fetched from URL [%1]
cs_CZ: Nelze otevřít soubor médií stažený z URL [%1]

en: Cannot open remote URL [%1] to fetch media
cs_CZ: Nelze otevřít vzdálené URL [%1] pro stažení médií

en: Cannot save using empty request. Are you using a bookmark?
cs_CZ: Nelze uložit pomocí prázdného požadavku. Nepoužíváte záložku?

en: Caption
cs_CZ: Titulek

en: Caption for the set item.
cs_CZ: Popisek položky sady.

en: Cataloguing
cs_CZ: Katalogizace

en: Change the owner of the Solr home directory to the web server user (%1), the owning group to the main group of your Java application server user (e.g. tomcat6) and set the directory permissions to something like 774 (recursively).
cs_CZ: Změňte vlastníka domovského adresáře Solr na webserverového uživatele (%1), vlastnickou skupinu na hlavní skupinu uživatele aplikačního serveru Java (např. tomcat6) a nastavte práva adresáře na něco jako 774 (rekurzívně).

en: Change the owner of the Sphinx home directory to the web server user (%1).
cs_CZ: Změňte vlastníka domovského adresáře Sphinx na webserverového uživatele (%1).

en: Changes
cs_CZ: Změny

en: Changes have been made since you loaded this data by %1. Save again to overwrite the changes or cancel to keep the changes.
cs_CZ: Od doby nahrání dat byly %1 provedeny změny. Uložením budou změny přepsány, zrušením akce zachovány.

en: Changes have been made since you loaded this data by these users: %1. Save again to overwrite the changes or cancel to keep the changes.
cs_CZ: Od doby nahrání dat byly provedeny změny těmito uživateli: %1. Uložením budou změny přepsány, zrušením akce zachovány.

en: Changes have been made since you loaded this data. Save again to overwrite the changes or cancel to keep the changes.
cs_CZ: Od doby nahrání dat byly provedeny změny. Uložením budou změny přepsány, zrušením akce zachovány.

en: Changes to <strong>%1</strong> from %2
cs_CZ: Změny v <strong>%1</strong> od %2

en: Check if app/tmp is writable by the web server user (%1).
cs_CZ: Ujistěte se, že uživatel webového serveru (%1) má oprávnění pro zápis do adresáře app/tmp.

en: Check this option if this attribute value can be used for display in search results. (The default is to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud hodnota atributu může být použita pro zobrazení ve výsledcích hledání. (Výchozí volba je ano.)

en: Check this option if this attribute value can be used for sorting of search results. (The default is not to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud hodnota atributu může být použita pro třídění výsledků hledání. (Výchozí hodnota je ne.)

en: Check this option if this attribute value can be used for sorting of search results. (The default is to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud hodnota atributu může být použita pro třídění výsledků hledání. (Výchozí volba je ano.)

en: Check this option if this attribute value can be used in search forms. (The default is to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud hodnota atributu může být použita ve vyhledávacích formulřích (Výchozí volba je ano.)

en: Check this option if this attribute value must be set to some value - it must not be blank in other words. (The default is not to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud musí být hodnota atributu nastavena na nějakou hodnotu, tj. nesmí být prázdná. (Výchozí hodnota je ne.)

en: Check this option if this attribute value represents a persons lifespan. Lifespans are displayed in a slightly different format in many languages than standard dates. (The default is not to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud hodnota atributu reprezentuje období života osoby. Rozmezí života jsou v mnoha jazycích zobrazena v mírně odlišném formátu než běžná data. (Výchozí hodnota je ne.)

en: Check this option if you don't want your GeoNames values to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete GeoNames svázat s jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your LCSH values to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete hodnoty LCSH svázat s jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your Taxonomy values to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete vaše taxonomické hodnoty spojit s konkrétním jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your compound attributes to be locale-specific. (The default is to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete vaše složené atributy spojit s konkrétním jazykem. (Výchozí volba je ano.)

en: Check this option if you don't want your currency values to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete vaše hodnoty měny spojit s konkrétním jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your date ranges to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete vaše rozmezí dat spojit s konkrétním jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your field values to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete hodnoty pole svázat s jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your georeferences to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete vaše georeference svázat s jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your integer values to be locale-specific. (The default is to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete celočíselné hodnoty svázat s jazykem. (Výchozí volba je ano.)

en: Check this option if you don't want your list values to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete hodnoty seznamu svázat s jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your measurements to be locale-specific. (The default is not to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete, aby vaše míry byly spojeny s jazykem. (Výchozí hodnota je ne.)

en: Check this option if you don't want your numeric values to be locale-specific. (The default is to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete číselné hodnoty svázat s jazykem. (Výchozí volba je ano.)

en: Check this option if you don't want your text to be locale-specific. (The default is to be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete text svázat s jazykem. (Výchozí volba je ano.)

en: Check this option if you don't want your time code values to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete hodnoty časového kódu svázat s jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you don't want your urls to be locale-specific. (The default is to not be.)
cs_CZ: Zatrhněte, pokud nechcete URL odkazy svázat s jazykem. (Výchozí volba je ne.)

en: Check this option if you want an error to be thrown if this measurement is left blank.
cs_CZ: Zatrhněte, pokud chcete zobrazovat chybové hlášení při nevyplněných mírách.

en: Check this option if you want this attribute to suggest previously saved values as text is entered.
cs_CZ: Zatrhněte, pokud si chcete nechat při psaní nabízet dříve uložené hodnoty.

en: Check this option if you want this attribute to suggest previously saved values as text is entered. This option is only effective if the display height of the element is equal to 1.
cs_CZ: Zatrhněte, pokud chcete aby toto atributové pole nabízelo při vyplňování dříve vložené hodnoty. Volba je aktivní pouze pokud je výška textu při zobrazení rovna jedné.

en: Check this option if you want this attribute to suggest previously saved values as text is entered. This option is only effective if the display height of the text entry is equal to 1.
cs_CZ: Zatrhněte, pokud chcete aby toto atributové pole nabízelo při vyplňování dříve vložené hodnoty. Volba je aktivní pouze pokud je výška textu při zobrazení rovna jedné.

en: Check this option if you want to allow empty attribute values. This - of course - only makes sense if you bundle several elements in a container.
cs_CZ: Zatrhněte, pokud chcete povolit prázdné hodnoty atributu. To má samozřejmě smysl pouze v případě spojení více elementů do jednoho kontejneru.

en: Check this option if you want to use a word-processor like editor with this text field. If you expect users to enter rich text (italic, bold, underline) then you might want to enable this.
cs_CZ: Zatrhněte, pokud chcete pro editaci tohoto pole používat editor s podporou formátování. Může být užitečné, pokud očekáváte, že uživatel bude chtít psát kurzívou, tučně, podtrženě atd.

en: Checklist
cs_CZ: Soupis

en: Choose a collection to begin editing.
cs_CZ: Vyberte sbírku a začněte upravovat.

en: Choose a selection above to begin browsing
cs_CZ: Pro procházení vyberte z nabídky výše

en: Class A portion of IP address
cs_CZ: Část IP adresy třídy A

en: Class B portion of IP address
cs_CZ: Část IP adresy třídy B

en: Class C portion of IP address
cs_CZ: Část IP adresy třídy C

en: Clear dashboard
cs_CZ: Smazat plochu

en: Clear search terms for a new search
cs_CZ: Vymazat selekční údaje pro nové vyhledávání

en: Click %1 names to explore. Click on an arrow icon to open a %1 for editing.
cs_CZ: Kliknutím na %1 zobrazíte další úroveň. Kliknutím na šipku %1 editujete.

en: Click here to create a new form.
cs_CZ: Klikněte sem pro vytvoření nového formuláře.

en: Click on a %1 name to move this record under.
cs_CZ: Kliknutím na %1 podřadíte tento záznam.

en: Click on a file icon to view more information about it
cs_CZ: Pro více informací klikněte na ikonu souboru.

en: Click to download document
cs_CZ: Klikněte pro stažení dokumentu

en: Click to view Microsoft Word document
cs_CZ: Klikněte pro zobrazení dokumentu Microsoft Word

en: Clock
cs_CZ: Hodiny

en: Close browser
cs_CZ: Zavřít prohlížeč

en: Close hierarchy viewer
cs_CZ: Zavřít prohlížeč hierarchie

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Code indicating import/export data format (Ex. EAD, METS)
cs_CZ: Kód indikující formát dat importu/exportu (např. EAD, METS)

en: Code indicating type of annotation.
cs_CZ: Kód indikující typ anotace.

en: Code indicating type of import (eg. OAI)
cs_CZ: Kód indikující typ importu (např. OAI)

en: Code indicating type of log entry
cs_CZ: Kód indikující typ záznamu v logu

en: Code indicating whether row was newly inserted into database or and existing row was updated
cs_CZ: Kód indikující zda byl řádek do databáze nově vložen nebo vznikl updatem již existujícího řádku.

en: Collection
cs_CZ: Sbírka

en: Collection %1 has no children hierarchy.
cs_CZ: Sbírka %1 neobsahuje žádné další sbírky.

en: Collection Searches
cs_CZ: Vyhledávání sbírek

en: Collection Sets
cs_CZ: Sady sbírek

en: Collection authority editing
cs_CZ: Úprava autority sbírek

en: Collection editor user interface
cs_CZ: Editor sbírek - uživatelské rozhraní

en: Collection identifier
cs_CZ: Identifikátor sbírky

en: Collections
cs_CZ: Sbírky

en: Collections hierarchy
cs_CZ: Hierarchie sbírek

en: Collections navigation
cs_CZ: Navigace mezi sbírkami

en: Collections' catalogue
cs_CZ: Katalog sbírek

en: CollectiveAccess batch media import processing report
cs_CZ: Zpráva o zpracování dávkového importu médií

en: CollectiveAccess requires PHP version 5.1.6 or higher to function properly. You're running %1. Please upgrade.
cs_CZ: Pro správné fungování vyžaduje CollectiveAccess verzi PHP 5.1.6 nebo vyšší. Provozujete %1 - upgradujte prosím.

en: CollectiveAccess table to which data is being imported of exported.
cs_CZ: Tabulka CollectiveAccess pro import nebo export dat.

en: CollectiveAccess uses a cache to store its search indexing configuration. The cache must exist and be writable by the web server user. You shouldn't have to care about that in normal setups.
cs_CZ: CollectiveAccess používá vyrovnávací paměť pro uložení konfigurace vyhledávání. Vyrovnávací paměť musí existovat a být zapisovatelná webserverovým uživatelem. Při normálním nastavení by nemělo být potřebné se tímto zabývat.

en: CollectiveAccess uses seperate Solr indexes (lightweight instances) for each table that is indexed. These so called 'cores' must be running and ready for queries.
cs_CZ: CollectiveAccess používá oddělené Solr indexy (odlehčené instance) pro každou indexovanou tabulku. Tato tzv. 'jádra' musí být spuštěna a připravena pro dotazování.

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Color to display item in
cs_CZ: Barva pro zobrazení záznamu

en: Color to identify the editor UI with
cs_CZ: Barva editoru uživatelských rozhraní

en: Color to identify the screen with
cs_CZ: Volitelná barva záložky

en: Comma delimited (CSV)
cs_CZ: Odděleno čárkami (CSV)

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comment creation date
cs_CZ: Datum vytvoření komentáře

en: Comment id is invalid
cs_CZ: ID komentáře je neplatné

en: Comment is not part of the current row
cs_CZ: Komentář není součástí této řádky

en: Comment was not created by specified user
cs_CZ: Komentář nebyl vytvořen specifikovaným uživatelem

en: Commented On
cs_CZ: Okomentováno

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Completed
cs_CZ: Dokončeno

en: Completed on
cs_CZ: Dokončeno

en: Component
cs_CZ: Součást

en: Configuration check
cs_CZ: Kontrola konfigurace

en: Configure locales
cs_CZ: Nastavit jazyky

en: Configure metadata elements
cs_CZ: Nastavit metadatové elementy

en: Configure relationship types
cs_CZ: Nastavit typy vztahů

en: Configure user interfaces
cs_CZ: Nastavit uživatelská rozhraní

en: Confirm new password
cs_CZ: Potvrďte nové heslo

en: Confirm password
cs_CZ: Potvrzení hesla

en: Confirmation key
cs_CZ: Potvrzovací klíč

en: Confirmation key used for email verification.
cs_CZ: Potvrzovací klíč použitý pro ověření e-mailem.

en: Confirmed on
cs_CZ: Potvrzeno

en: Contains definitions of what table/field combinations users with this role can access.
cs_CZ: Obsahuje definice tabulek/polí, jež jsou přístupné uživatelům s touto rolí.

en: Content management
cs_CZ: Správa obsahu

en: Content type
cs_CZ: Typ obsahu

en: Contribute to the collections
cs_CZ: Doplňte naše sbírky

en: Controller error: %1
cs_CZ: Chyba controlleru: %1

en: Could not add item to your collection
cs_CZ: Nepodařilo se přidat objekt do Vaší sbírky

en: Could not approve comment
cs_CZ: Komentář nebylo možné schválit

en: Could not approve tag
cs_CZ: Tag nebylo možné schválit

en: Could not cancel pending tasks
cs_CZ: Nepodařilo se zrušit nevyřízené úlohy

en: Could not cancel pending tasks: %1
cs_CZ: Nepodařilo se zrušit nevyřízené úlohy: %1

en: Could not connect to GeoNames
cs_CZ: Nepodařilo se spojit s GeoNames

en: Could not connect to Google for geocoding
cs_CZ: Nepodařilo se spojit s Google pro geokódování

en: Could not connect to database. Did you enter your database login information into setup.php?
cs_CZ: Nepodařilo se připojit k databázi. Zadali jste údaje pro připojení k databázi do setup.php?

en: Could not convert Camera RAW format file because conversion tool (dcraw) is not installed
cs_CZ: Nepodařilo se konvertovat formát Camera RAW, neboť není instalován konverzní nástroj (dcraw)

en: Could not copy '%1'
cs_CZ: Kopírování %1 se nezdařilo

en: Could not copy Camera RAW file to temporary directory
cs_CZ: Nepodařilo se zkopírovat soubor Camera RAW do přechodného adresáře

en: Could not create subdirectory for uploaded file in %1. Please ask your administrator to check the permissions of your media directory.
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit podadresář pro uploadovaný soubor v %1. Požádejte systémového administrátora o kontrolu uživatelských oprávnění pro váš adresář s médii.

en: Could not create tmp directory for handler '%1'
cs_CZ: Pro handler '%1' se nepodařilo vytvořit dočasný adresář

en: Could not delete comment
cs_CZ: Odstranění komentáře se nezdařilo

en: Could not delete locale: %1
cs_CZ: Nepodařilo se smazat jazyk: %1

en: Could not delete tag
cs_CZ: Tag se nepodařilo smazat

en: Could not find plug-in for mimetype %1
cs_CZ: Nepodařilo se najít plugin pro typ souboru %1

en: Could not generate PDF
cs_CZ: Nepodařilo se vygenerovat PDF

en: Could not geocode address: [%1] %2
cs_CZ: Adresu nebylo možné geokódovat: [%1] %2

en: Could not get hierarchy siblings: %1
cs_CZ: Nepodařilo se získat "sourozence" v hierarchii: %1

en: Could not get parent_id to load siblings by: %1
cs_CZ: Nepodařilo se získat parent_id pro nahrání "sourozenců": %1

en: Could not instantiate driver
cs_CZ: Vytvoření nové instance driveru se nezdařilo

en: Could not load font '%1'
cs_CZ: Nepodařilo se načíst font '%1'

en: Could not load image at '%1'
cs_CZ: Nepodařilo se načíst obrázek v '%1'

en: Could not load object-representation link
cs_CZ: Nepodařilo se nahrát propojení objektu a reprezentace

en: Could not open %1
cs_CZ: Nepodařilo se otevřít %1

en: Could not process input media file '%1': %2
cs_CZ: Nepodařilo se zpracovat vstupní soubor médií '%1': %2

en: Could not read image file
cs_CZ: Obrazový soubor se nepodařilo přečíst

en: Could not reorder item %1: %2
cs_CZ: Položku %1 nebylo možné přeřadit: %2

en: Could not save %1
cs_CZ: Nebylo možné uložit %1

en: Could not send registration confirmation email to %1: %2
cs_CZ: E-mail pro %1 s potvrzením registrace se nepodařilo odeslat: %2

en: Could not update %1.%2: %3
cs_CZ: Nebylo možné obnovit %1.%2: %3

en: Could not update mirror status for mirror '%1' on '%2'; row_id=%3
cs_CZ: Nepodařilo se obnovit stav zrcadlení pro '%1' na '%2'; řádek %3

en: Could not update primary flag for representation: %1
cs_CZ: Nepodařilo se obnovit primární znak pro reprezentaci: %1

en: Could not update sub records in hierarchy: [%1] %2
cs_CZ: Nebylo možné aktualizovat hierarchicky podřízené záznamy: [%1] %2

en: Couldn't add element to restriction list: %1
cs_CZ: Nebylo možné přidat element do seznamu omezení: %1

en: Couldn't convert file to FLV format
cs_CZ: Soubor se nepodařilo zkonvertovat do formátu FLV

en: Couldn't convert file to MPEG4 format [%1]
cs_CZ: Soubor se nepodařilo zkonvertovat do formátu MPEG4 [%1]

en: Couldn't create subdirectory for file for %1
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit podadresář pro soubor (%1)

en: Couldn't load watermark image at %1
cs_CZ: Nepodařilo se přečíst obrázek vodoznaku z %1

en: Couldn't not write document preview frames to tmp directory (%1)
cs_CZ: Do dočasného adresáře (%1) se nepodařilo zapsat náhledy dokumentu

en: Couldn't not write video preview frames to tmp directory (%1)
cs_CZ: Náhledové rámce videa se nepodařilo zapsat do přechodného adresáře (%1)

en: Couldn't queue mirror using '%1' for version '%2' (handler '%3')
cs_CZ: S použitím '%1' pro verzi '%2' (handler '%3') se zrcadlení nepodařilo zařadit do fronty

en: Couldn't queue processing for version '%1' using handler '%2'
cs_CZ: Zpracování verze '%1' s použitím handleru '%2' se nepodařilo zařadit do fronty

en: Couldn't remove element from restriction list: %1
cs_CZ: Odstranění položky ze seznamu omezení se nezdařilo: %1

en: Couldn't resize image
cs_CZ: Nepodařilo se změnit velikost obrázku

en: Couldn't rotate image
cs_CZ: Nepodařilo se otočit obrázek

en: Couldn't write file to %1
cs_CZ: Nepodařilo se zapsat soubor do %1

en: Couldn't write file to '%1'
cs_CZ: Nepodařilo se zapsat soubor do '%1'

en: Couldn't write file: %1
cs_CZ: Nepodařilo se zapsat soubor: %1

en: Couldn't write image
cs_CZ: Nepodařilo se zapsat obrázek

en: Counts
cs_CZ: Statistika

en: Counts widget
cs_CZ: Widget statistik

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Create advanced search forms
cs_CZ: Vytvářet pokročilé vyhledávací formuláře

en: Create collection
cs_CZ: Vytvořit sbírku

en: Create displays
cs_CZ: Vytvářet zobrazení

en: Create entity
cs_CZ: Vytvořit aktéra

en: Create lists and list items
cs_CZ: Vytvářet seznamy a položky seznamu

en: Create loans
cs_CZ: Vytvářet zápůjčky

en: Create movements
cs_CZ: Vytvářet přesuny

en: Create new collection
cs_CZ: Vytvořit novou sbírku

en: Create new object record for media if a matching one does not already exist
cs_CZ: Vytvořit pro média nový záznam o objektu, pokud odpovídající dosud neexistuje

en: Create new object records with access
cs_CZ: Vytvořit nové záznamy o objektu s právy

en: Create new object records with locale
cs_CZ: Vytvořit nové záznamy o objektu s jazykem

en: Create new object records with status
cs_CZ: Vytvořit nové záznamy o objektu se stavem

en: Create new object records with type
cs_CZ: Vytvořit nové záznamy o objektu s typem

en: Create object
cs_CZ: Vytvořit objekt

en: Create object lot
cs_CZ: Vytvořit přírůstek

en: Create object representation (media) records with access
cs_CZ: Vytvořit záznamy o reprezentaci objektu (médiu) s právy

en: Create object representation (media) records with locale
cs_CZ: Vytvořit záznamy o reprezentaci objektu (médiu) s jazykem

en: Create object representation (media) records with status
cs_CZ: Vytvořit záznamy o reprezentaci objektu (médiu) se stavem

en: Create object representation (media) records with type
cs_CZ: Vytvořit záznamy o reprezentaci objektu (médiu) s typem

en: Create occurrence
cs_CZ: Vytvořit událost

en: Create place
cs_CZ: Vytvořit místo

en: Create sets
cs_CZ: Vytvářet sady

en: Create storage locations
cs_CZ: Vytvářet depozitáře

en: Create user groups
cs_CZ: Vytvářet skupiny uživatelů

en: Created by
cs_CZ: Vytvořil(a)

en: Created on
cs_CZ: Vytvořeno

en: Creating new %1
cs_CZ: Vytváří se nový %1

en: Creation times
cs_CZ: Datace

en: Credit & copyright
cs_CZ: Kredit a copyright

en: Currency specified for %1 does not appear to be valid
cs_CZ: Měna zadaná pro %1 zřejmě není platná

en: Current location
cs_CZ: Aktuální pozice

en: Custom label text to use for this placement of this bundle.
cs_CZ: Uživatelský popis pro toto umístění tohoto svazku polí

en: Custom text to use for the add button for this placement of this bundle.
cs_CZ: Uživatelský popis přidávacího tlačítka pro toto umístění tohoto svazku polí

en: DELETED
cs_CZ: SMAZÁNO

en: Data source
cs_CZ: Zdroj dat

en: Data source information
cs_CZ: Informace o zdroji dat

en: Data type of metadata element.
cs_CZ: Datový typ metadatového elementu.

en: Database error adding role '%1': %2
cs_CZ: Chyba databáze při přidávání role '%1': %2

en: Database error: %1
cs_CZ: Chyba databáze: %1

en: Datatype
cs_CZ: Datový typ

en: Datatype-specific options
cs_CZ: Nastavení datového typu

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date (or range of dates) on which the event actually occurred.
cs_CZ: Datum (nebo rozmezí dat), kdy akce proběhla.

en: Date (or range of dates) on which the event is planned to occur.
cs_CZ: Datum (nebo rozmezí dat), na kdy je akce plánována.

en: Date and time import began
cs_CZ: Datum a čas importu dat

en: Date and time import of item was begun
cs_CZ: Datum a čas započetí importu položky

en: Date and time import of item was completed
cs_CZ: Datum a čas ukončení importu položky

en: Date and time log entry was created
cs_CZ: Datum a čas vytvoření záznamu v logu

en: Date and time logged event occurred
cs_CZ: Datum a čas zaznamenané akce

en: Date event occurred on
cs_CZ: Datování proběhlo

en: Date is invalid for %1
cs_CZ: Neplatné datum pro %1

en: Date is undefined but field %1 does not support NULL values
cs_CZ: Datum není zadáno, ale pole %1 nedovoluje prázdné hodnoty.

en: Date is undefined but field does not support NULL values
cs_CZ: Datum není definováno, ale pole neumožňuje prázdné hodnoty.

en: Date of origin
cs_CZ: Datace vzniku

en: Date range
cs_CZ: Rozpětí dat

en: Date range boundaries
cs_CZ: Hranice rozpětí dat

en: Date/time
cs_CZ: Datum/čas

en: Date/time item was viewed.
cs_CZ: Datum/čas, kdy byl záznam prohlédnut.

en: Daterange is undefined but field does not support NULL values
cs_CZ: Rozmezí dat není zadáno, ale pole %1 nedovoluje prázdné hodnoty

en: Debug
cs_CZ: Ladění

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default cataloguing locale
cs_CZ: Výchozí jazyk katalogizace

en: Default sort order
cs_CZ: Výchozí pořadí řazení

en: Default text
cs_CZ: Výchozí text

en: Default value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Degree
cs_CZ: Titul

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete advanced search forms
cs_CZ: Mazat pokročilé vyhledávací formuláře

en: Delete collection
cs_CZ: Smazat sbírku

en: Delete displays
cs_CZ: Mazat zobrazení

en: Delete entity
cs_CZ: Smazat aktéra

en: Delete lists and list items
cs_CZ: Mazat seznamy a položky seznamu

en: Delete loans
cs_CZ: Mazat zápůjčky

en: Delete media from directory after it is imported
cs_CZ: Po importu smazat média z adresáře

en: Delete movements
cs_CZ: Mazat přesuny

en: Delete object
cs_CZ: Smazat objekt

en: Delete object lot
cs_CZ: Smazat přírůstek

en: Delete occurrence
cs_CZ: Smazat událost

en: Delete place
cs_CZ: Smazat místo

en: Delete sets and set content
cs_CZ: Mazat sady a jejich obsah

en: Delete storage locations
cs_CZ: Mazat depozitáře

en: Deleted
cs_CZ: Smazáno

en: Deleted %1
cs_CZ: Smazáno %1

en: Deleted %1 from remote server
cs_CZ: Smazáno %1 ze vzdáleného serveru

en: Deleted file %1 from %2
cs_CZ: Smazán soubor %1 z %2

en: Deleted locale
cs_CZ: Jazyk smazán

en: Deleted metadata element
cs_CZ: Metadatový element smazán

en: Deleted role
cs_CZ: Role smazána

en: Deleted user
cs_CZ: Uživatel smazán

en: Delimiter
cs_CZ: Oddělovač

en: Delimiter to use between multiple values when used in a display.
cs_CZ: Oddělovač použitý mezi více hodnotami při zobrazení.

en: Delimiter to use between multiple values.
cs_CZ: Oddělovač použitý mezi více hodnotami.

en: Denied permission to read input media file '%1'
cs_CZ: Právo ke čtení vstupního souboru médií '%1' odmítnuto

en: Deportation
cs_CZ: Deportace

en: Describe in detail what you are interested in contributing to the Museum
cs_CZ: Popište podrobně materiály, které si přejete sdílet

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description (forward sense)
cs_CZ: Popis (dopředně)

en: Description (reverse sense)
cs_CZ: Popis (zpětně)

en: Description for relationship type when relation is read left-to-right.
cs_CZ: Popis typu vztahu, když je vztah čten zleva doprava.

en: Description for relationship type when relation is read right-to-left.
cs_CZ: Popis typu vztahu, když je vztah čten zprava doleva.

en: Description of UI screen
cs_CZ: Popis záložky uživatelského rozhraní

en: Description of data import event
cs_CZ: Popis akce importu dat

en: Description of display
cs_CZ: Popis zobrazení

en: Description of editor
cs_CZ: Popis editoru

en: Description of group. This text will be displayed to system administrators only and should clearly document the purpose of the group.
cs_CZ: Popis skupiny. Tento text bude zobrazen pouze administrátorovi systému a měl by jasně vyjadřovat účel skupiny.

en: Description of mapping
cs_CZ: Popis mapování

en: Description of role. This text will be displayed to system administrators only and should clearly document the purpose of the role.
cs_CZ: Popis role. Tento text bude zobrazen pouze administrátorům systému a měl by jednoznačně vyjadřovat účel role.

en: Descriptive text for bundle.
cs_CZ: Popisný text pro svazek polí

en: Descriptive text to use for help for bundle. Will override descriptive text set for underlying metadata element, if set.
cs_CZ: Text nápovědy pro svazek polí. Pokud je definován, potlačí popisný text základového metadatového elementu.

en: Descriptive title for loan
cs_CZ: Popisný název zápůjčky

en: Descriptive title for movement
cs_CZ: Popisný název přesunu

en: Destination
cs_CZ: Cíl

en: Destination to map bundle to in target. The format of the destination specifier is determined by the target. For XML-based formats this will typically be an XPath specification; for delimited targets this will be a column number.
cs_CZ: Cíl namapování svazku polí. Formát specifikace je určen cílem. Pro formáty založené na XML se bude typicky jednat o specifikaci XPath; pro textové formáty s oddělovačem o číslo sloupce.

en: Destiny
cs_CZ: Osud

en: Determines how downloaded media files will be named on <strong>your</strong> computer when downloaded.
cs_CZ: Určuje pojmenování souborů médií po stažení do <strong>vašeho</strong> počítače.

en: Determines if the previous Quicksearch terms clear automatically when a new search is performed, or if the search terms remain editable for the next search.
cs_CZ: Určuje zda se dříve použité termíny rychlého hledání automaticky mažou při novém hledání, nebo zda zůstávají editovatelné pro příští hledání.

en: Determines if value used is URL of media or the media itself.
cs_CZ: Určuje zda je zadaná hodnota URL adresou média nebo médiem samotným.

en: Determines order in which hierarchy is displayed.
cs_CZ: Určuje pořadí, ve kterém je hierarchie zobrazována.

en: Determines the clock's appearance. "Analog" will display the clock using a simulation of old-fashioned mechanical numbers. "Digital" will simply print the time numerically.
cs_CZ: Určuje vzhled hodin. "Analogové" zobrazují čas simulací starých mechanických číslic. "Digitální" jednoduše zobrazují čas numericky.

en: Determines units used to display measured quantities. Select 'units as entered' to display measurements in the form in which they were entered into the system.
cs_CZ: Určuje jednotky použité pro zobrazení mír. Vyberte 'jednotky ve formě zápisu' pro zobrazení mír ve formě, v níž byly zaneseny do systému.

en: Determines what kind of items (objects, entities, places, etc.) are stored by the set.
cs_CZ: Určuje typ záznamů (objekty, aktéři, místa, atd.) uložených v této sadě.

en: Determines what type of search (objects, entities, places, etc.) the form will conduct.
cs_CZ: Určuje jaký typ vyhledávání (na objekty, aktéry, místa, atd.) bude formulář provádět.

en: Dialect
cs_CZ: Nářečí

en: Did you mean %1 ?
cs_CZ: Mysleli jste %1 ?

en: Did you mean one of these: %1 ?
cs_CZ: Mysleli jste něco z těchto: %1 ?

en: Didn't load because CoreImageTool executable cannot be found
cs_CZ: Nenačteno, neboť se nepodařilo nalézt spustitelný soubor CoreImageTool

en: Didn't load because CoreImageTool is available and preferred
cs_CZ: Nenačteno, neboť CoreImageTool je k dispozici a preferován

en: Didn't load because ImageMagick (command-line) is available and preferred
cs_CZ: Nenačteno, neboť Imagick (v příkazové řádce) je k dispozici a preferován

en: Didn't load because ImageMagick executables cannot be found
cs_CZ: Nenačteno, neboť se nepodařilo nalézt spustitelný soubor ImageMagick

en: Didn't load because Imagick is available and preferred
cs_CZ: Nenačteno, neboť Imagick je k dispozici a preferován

en: Didn't load because Imagick is not available
cs_CZ: Nenačteno, neboť Imagick není dostupný

en: Didn't load because Imagick/ImageMagick is available and preferred
cs_CZ: Nenačteno, neboť Imagick/ImageMagick je k dispozici a preferován

en: Didn't load because Imagick/MagickWand is available and preferred
cs_CZ: Nenačteno, neboť Imagick/MagickWand je k dispozici a preferován

en: Didn't load because MagickWand is available and preferred
cs_CZ: Nenačteno, neboť MagickWand je k dispozici a preferován

en: Didn't load because MagickWand is not available
cs_CZ: Nenačteno, neboť MagickWand není dostupný

en: Didn't load because ffmpeg is not installed
cs_CZ: Nenačteno, neboť ffmpeg není nainstalován

en: Didn't load because your PHP install lacks GD support
cs_CZ: Nenačteno, protože vaše instalace PHP postrádá podporu GD

en: Digital
cs_CZ: Digitální

en: Dimensions
cs_CZ: Rozměry

en: Direction
cs_CZ: Směr

en: Direction of mapping. "Import" indicates the mapping is <i>from</i> an external source into CollectiveAccess; "export" means the mapping is from CollectiveAccess to an external target.
cs_CZ: Směr mapování. "Import" indikuje, že jde o mapování <i>z</i> externího zdroje do CollectiveAccessu; "export" znamená mapování z CollectiveAccessu do externího cíle.

en: Directory for external application wvWare could not be found
cs_CZ: Nepodařilo se nalézt adresář pro externí aplikaci wvWare

en: Directory to import media from
cs_CZ: Adresář pro import médií

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Display
cs_CZ: Zobrazení

en: Display %1 version
cs_CZ: Zobrazit verzi %1

en: Display Option
cs_CZ: Zobrazení

en: Display Options
cs_CZ: Volby zobrazení

en: Display code
cs_CZ: Kód zobrazení

en: Display format
cs_CZ: Formát zobrazení

en: Display limit
cs_CZ: Limit zobrazení

en: Display list contents
cs_CZ: Zobrazit obsah seznamu

en: Display measurements in
cs_CZ: Zobrazit míry v

en: Display mode
cs_CZ: Způsob zobrazení

en: Display name
cs_CZ: Jméno pro zobrazení

en: Display settings
cs_CZ: Nastavení zobrazení

en: Display status
cs_CZ: Zobrazit stav

en: Display template
cs_CZ: Vzor zobrazení

en: Display the message of the day.
cs_CZ: Zobrazit zprávu dne.

en: Display type
cs_CZ: Typ zobrazení

en: Displaying the last %1 %2 comments
cs_CZ: Zobrazuje se posledních %1 %2 komentářů

en: Displaying the last %1 %2 tags
cs_CZ: Zobrazuje se posledních %1 %2 tagů

en: Displays CollectiveAccess project links
cs_CZ: Zobrazuje odkazy na projekt CollectiveAccess

en: Displays a random object from the collection
cs_CZ: Zobrazuje náhodný předmět ze sbírky

en: Displays objects or authority items by cataloguing status
cs_CZ: Zobrazuje předměty nebo autoritní záznamy podle stavu zpracování

en: Displays recent logins to the system
cs_CZ: Zobrazuje nedávná přihlášení do systému

en: Do not use for cataloguing
cs_CZ: Nepoužívat pro katalogizaci

en: Document character
cs_CZ: Charakter dokumentu

en: Document is being processed
cs_CZ: Dokument je zpracováván

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Documentation url
cs_CZ: URL dokumentace

en: Does not use locale setting
cs_CZ: Nepoužívá nastavení jazyka

en: Don't worry about that. If they're still out of sync after a couple of records have been saved and nothing changed in the indexing and/or metadata configuration, you should consider to stop the Java application server, let CA generate a new Solr config (with the tool provided in support/utils), start the server again and trigger a full reindex (support/utils/reindex.php.
cs_CZ: Nemusíte se obávat. Pokud jsou stále nesynchronizovány i po uložení několika záznamů a nic se nezměnilo v konfiguraci indexace a/nebo metadat, měli byste zvážit zastavení aplikačního serveru Java, nechat CA vygenerovat nový Solr config (pomocí nástroje v support/utils), znovu nastartovat server a spustit úplnou reindexaci (support/utils/reindex.php).

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download media
cs_CZ: Stáhnout média

en: Download results as
cs_CZ: Stáhnout výsledky jako

en: Drag your selection from column to column to edit the contents of the display.
cs_CZ: Pro editaci obsahu zobrazení posunujte výběr napříč sloupci

en: Drag your selection from column to column to edit the contents of the search form.
cs_CZ: Pro editaci obsahu vyhledávacího formuláře posunujte výběr napříč sloupci

en: Driver does not exist
cs_CZ: Driver neexistuje

en: Driver does not support LIMIT
cs_CZ: Ovladač nepodporuje LIMIT

en: Driver does not support affectedRows() call
cs_CZ: Ovladač nepodporuje volání affectedRows()

en: Drop-down list
cs_CZ: Rozbalovací seznam

en: E-mail address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: E-mail address of commentor.
cs_CZ: E-mailová adresa komentátora.

en: ERROR
cs_CZ: CHYBA

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Representation Metadata
cs_CZ: Upravit metadata reprezentace

en: Edit advanced search forms
cs_CZ: Editovat pokročilé vyhledávací formuláře

en: Edit collection
cs_CZ: Upravit sbírku

en: Edit current collection
cs_CZ: Upravit aktuální sbírku

en: Edit dashboard
cs_CZ: Upravit pracovní plochu

en: Edit displays
cs_CZ: Upravovat zobrazení

en: Edit entity
cs_CZ: Upravovat aktéry

en: Edit list
cs_CZ: Upravit seznam

en: Edit list item
cs_CZ: Upravit položku skupiny

en: Edit lists and list items
cs_CZ: Úprava seznamů a položek seznamů

en: Edit loans
cs_CZ: Upravovat zápůjčky

en: Edit movements
cs_CZ: Upravovat přesuny

en: Edit object
cs_CZ: Upravit objekt

en: Edit object lot
cs_CZ: Upravit přírůstek

en: Edit occurrence
cs_CZ: Upravit událost

en: Edit place
cs_CZ: Upravovat místa

en: Edit search form
cs_CZ: Upravit vyhledávací formulář

en: Edit set
cs_CZ: Upravit sadu

en: Edit set item
cs_CZ: Upravit položku sady

en: Edit set item metadata
cs_CZ: Upravit metadata položky sady

en: Edit sets and set content
cs_CZ: Upravovat sady a jejich obsah

en: Edit storage locations
cs_CZ: Upravovat depozitáře

en: Edited
cs_CZ: Upraveno

en: Editing %1
cs_CZ: Editace %1

en: Editing complete - pending review
cs_CZ: Úpravy dokončeny - před kontrolou

en: Editing in progress
cs_CZ: Probíhá úprava

en: Editing user interfaces
cs_CZ: Editace uživatelského rozhraní

en: Editor type
cs_CZ: Typ editoru

en: Effective dates
cs_CZ: Efektivní data

en: Elapsed time
cs_CZ: Uplynulý čas

en: Element code
cs_CZ: Kód elementu

en: Element code is not bound to the specified table
cs_CZ: Kód elementu není vázán na zadanou tabulku

en: Element code or id '%1' is invalid
cs_CZ: Kód nebo ID elementu '%1' je neplatný

en: Element code or id must not be blank
cs_CZ: Kód nebo ID elementu nesmí být prázdné

en: Element is not the root of the element set
cs_CZ: Tento element není kořenem skupiny elementů

en: Element name
cs_CZ: Název elementu

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Encoded Archival Description format
cs_CZ: formát Encoded Archival Description

en: End
cs_CZ: Konec

en: Ending IP address in Class C IP address range. Leave blank if you wish to specify a single address rather than a range.
cs_CZ: Počáteční IP adresa v adresním rozsahu třídy C. Ponechte prázdné pokud chcete zadat pouze jedinou IP adresu.

en: Ending date is invalid
cs_CZ: Koncové datum je neplatné

en: Ending time is invalid
cs_CZ: Koncový čas je neplatný

en: Enter a date to display events from above
cs_CZ: Zadejte datum, od něhož mají být události zobrazeny

en: Enter a date to display searches from above
cs_CZ: Zadejte datum, do něhož mají být hledání zobrazena

en: Enter forenames other than the primary forename here.
cs_CZ: Vložte daná jména odlišná od primárního daného jména.

en: Entities
cs_CZ: Aktéři

en: Entities dates
cs_CZ: Data osob

en: Entity
cs_CZ: Aktér

en: Entity Searches
cs_CZ: Vyhledávání aktérů

en: Entity Sets
cs_CZ: Sady aktérů

en: Entity authority editing
cs_CZ: Úprava autority aktérů

en: Entity editor user interface
cs_CZ: Editor aktérů - uživatelské rozhraní

en: Entity events
cs_CZ: Životní události

en: Entity hierarchy
cs_CZ: Hierarchie aktérů

en: Entity identifier
cs_CZ: Identifikátor aktéra

en: Entity type
cs_CZ: Typ aktéra

en: Entry was blank.
cs_CZ: Záznam byl prázdný

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error converting file to %1 [%2]: %3
cs_CZ: Chyba při převodu souboru do %1 [%2]: %3

en: Error converting intro to %1 [%2]: %3
cs_CZ: Chyba při převodu (vstup) do %1 [%2]: %3

en: Error converting outro to %1 [%2]: %3
cs_CZ: Chyba při převodu (výstup) do %1 [%2]: %3

en: Error creating new object while importing %1 from %2: %3
cs_CZ: Chyba při vytváření nového objektu při importu %1 z %2: %3

en: Error creating object label while importing %1 from %2: %3
cs_CZ: Chyba při vytváření popisu objektu při importu %1 z %2: %3

en: Error during RGB colorspace transformation operation
cs_CZ: Chyba při transformaci barevného prostoru RGB

en: Error during crop operation
cs_CZ: Chyba při ořezu

en: Error during image despeckle
cs_CZ: Chyba při čištění obrazu

en: Error during image median filter
cs_CZ: Chyba při mediánové filtraci obrazu

en: Error during image rotate
cs_CZ: Chyba při rotaci obrazu

en: Error during image sharpen
cs_CZ: Chyba při doostření obrazu

en: Error during image unsharp mask
cs_CZ: Chyba při rozostření obrazu

en: Error during resize operation
cs_CZ: Chyba při změně velikosti

en: Error importing %1 from %2: %3
cs_CZ: Chyba při importu %1 z %2: %3

en: Error processing media!
cs_CZ: Chyba při zpracování médií

en: Error status
cs_CZ: Chybový stav

en: Error while closing task record: %1
cs_CZ: Chyba při zavírání záznamu o úloze: %1

en: Error writing file
cs_CZ: Chyba při zápisu souboru

en: Event
cs_CZ: Událost

en: Event date
cs_CZ: Datum události

en: Event type
cs_CZ: Typ události

en: Events log
cs_CZ: Záznam událostí

en: Exec time (sec.)
cs_CZ: Doba zpracování (sec.)

en: Extent
cs_CZ: Rozsah

en: Extent units
cs_CZ: Jednotky rozsahu

en: External application configuration file could not be loaded
cs_CZ: Konfigurační soubor externí aplikace se nezdařilo nahrát

en: Extracted metadata
cs_CZ: Extrahovaná metadata

en: FTP mirroring handler
cs_CZ: Handler FTP zrcadlení

en: Facet searching
cs_CZ: Fasetové vyhledávání

en: Failed
cs_CZ: Selhání

en: Fetch from URL
cs_CZ: Získat z URL

en: Fetched from URL %1 on %2
cs_CZ: Získáno z URL %1 na %2

en: Field '%1' does not exist
cs_CZ: Pole '%1' neexistuje

en: Field access
cs_CZ: Přístup k poli

en: File %1 does not exist
cs_CZ: Soubor %1 neexistuje

en: File %1 is not a Microsoft Word document
cs_CZ: Soubor %1 není dokument Microsoft Word

en: File %1 is not a PDF
cs_CZ: Soubor %1 není PDF

en: File %1 is not an XML document
cs_CZ: Soubor %1 není XML dokument

en: File could not be copied for %1
cs_CZ: Soubor nemohl být zkopírován pro %1

en: File could not be copied for %1; can't convert mimetype %2 to extension
cs_CZ: Soubor nemohl být zkopírován pro %1; typ souboru '%2' se nepodařilo převést na příponu

en: File could not be copied for %1; can't convert mimetype '%2' to extension
cs_CZ: Soubor nemohl být zkopírován pro %1; typ souboru '%2' se nepodařilo převést na příponu

en: File could not be copied. Ask your administrator to check permissions and file space for %1
cs_CZ: Soubor nemohl být zkopírován. Požádejte administrátora o kontrolu práv a volného místa na %1

en: File could not be processed for %1: %2
cs_CZ: Soubor nemohl být zpracován pro %1: %2

en: File could not be processed for %1; can't convert mimetype %2 to extension
cs_CZ: Soubor nemohl být zpracován pro %1; typ souboru '%2' se nepodařilo převést na příponu

en: File could not be processed for %1; can't convert mimetype '%2' to extension
cs_CZ: Soubor nemohl být zpracován pro %1; typ souboru '%2' se nepodařilo převést na příponu

en: File is not a valid format
cs_CZ: Soubor nemá platný formát

en: File is not part of this representation
cs_CZ: Soubor není součástí této reprezentace

en: File type %1 not accepted by %2
cs_CZ: Typ souboru %1 není akceptován %2

en: File type is not supported
cs_CZ: Typ souboru není podporován

en: Filenames with colons (:) are not allowed
cs_CZ: Jména souborů se středníky (:) nejsou povolena

en: Files to import
cs_CZ: Soubory pro import

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Filter Search
cs_CZ: Filtrovat vyhledávání

en: Filter results by
cs_CZ: Filtrovat výsledky pomocí

en: Filtering results by
cs_CZ: Filtrace výsledků pomocí

en: Find
cs_CZ: Najít

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: First name
cs_CZ: Dané jméno

en: For <em>%1</em>
cs_CZ: Pro <em>%1</em>

en: Forename
cs_CZ: Dané jméno

en: Forgot your password?
cs_CZ: Zapomněli jste heslo?

en: Form
cs_CZ: Formulář

en: Form '%1' does not exist
cs_CZ: Formulář '%1' neexistuje

en: Form code
cs_CZ: Kód formuláře

en: Form configuration file '%1' does not exist
cs_CZ: Formulářový konfigurační soubor '%1' neexistuje

en: Form name
cs_CZ: Název formuláře

en: Form styles configuration file '%1' does not exist
cs_CZ: Konfigurační soubor '%1' formulářových stylů neexistuje

en: Forum
cs_CZ: Fórum

en: Found %1 results.
cs_CZ: Nalezeno %1 výsledků.

en: From the archive
cs_CZ: Z archivu

en: Fullscreen
cs_CZ: Velký náhled

en: Function in the community
cs_CZ: Funkce v obci

en: GD is a graphics processing library required for all barcode generation.
cs_CZ: GD je grafická knihovna nezbytná pro vytváření čárových kódů.

en: GO
cs_CZ: Přejít

en: Gender
cs_CZ: Pohlaví

en: General configuration issues
cs_CZ: Obecné záležitosti konfigurace

en: Generates maps using the GoogleMaps API
cs_CZ: Vytváří mapy s použitím API GoogleMaps

en: Generates title based upon rules you specify.
cs_CZ: Vytváří titul podle zadaných pravidel

en: Get a list of your watched items.
cs_CZ: Získat seznam sledovaných položek

en: Ghostscript cannot be found: image previews will not be created
cs_CZ: Ghostscript nenalezen: náhledy obrázků se nebudou vytvářet

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Group '%1' does not exist
cs_CZ: Skupina '%1' neexistuje

en: Group access
cs_CZ: Přístupová práva skupiny

en: Group administrator
cs_CZ: Administrátor skupiny

en: Group by
cs_CZ: Seskupit podle

en: Group for mapping relationship.
cs_CZ: Skupina pro mapovací vztah.

en: Group members
cs_CZ: Členové skupiny

en: Groups
cs_CZ: Skupiny

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Height of data entry field in user interface
cs_CZ: Výška pole pro vstup dat v uživatelském rozhraní

en: Height, in characters, of the field when displayed in a user interface.
cs_CZ: Výška pole (počet znaků) při zobrazení v uživatelském rozhraní.

en: Height, in rows, of field. This value overrides the default model setting when set to a non-zero value.
cs_CZ: Výška pole v řádcích. Pokud nastavena na nenulovou hodnotu, potlačí tato hodnota výchozí nastavení modelu.

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide search form
cs_CZ: Skrýt vyhledávací formulář

en: Hieararchy of
cs_CZ: Hierarchie sbírky

en: Hierarchical delimiter
cs_CZ: Hierarchický oddělovač

en: Hierarchy
cs_CZ: Hierarchie

en: Hierarchy ID must be specified
cs_CZ: Musí být specifikováno ID hierarchie

en: Hierarchy ID must be specified for this update
cs_CZ: Pro tuto aktualizaci je nutné určit identifikátor hierarchie

en: Hierarchy navigation
cs_CZ: Navigace v hierarchii

en: Hierarchy of
cs_CZ: Hierarchie:

en: History
cs_CZ: Historie

en: ID does not exist
cs_CZ: ID neexistuje

en: IP address
cs_CZ: IP adresa

en: IP address of commenter
cs_CZ: IP adresa komentátora

en: IP address of viewer
cs_CZ: IP adresa prohlížeče

en: IP-based authentication block
cs_CZ: Blokace přihlášení podle IP

en: IP-based authentication blocks
cs_CZ: Blokace přihlášení podle IP

en: IP4 (end)
cs_CZ: IP4 (konec)

en: IP4 (start)
cs_CZ: IP4 (začátek)

en: ISO 3166-1 alpha-2 country code
cs_CZ: kód země (podle ISO 3166-1 alpha-2)

en: ISO 639 language code
cs_CZ: ISO 639 kód jazyka

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon for version %1 available for this media type (system misconfiguration)
cs_CZ: Pro tento typ média je dostupná ikona pro verzi %1 (chybná konfigurace systému)

en: Id number
cs_CZ: Identifikátor

en: Id number sort
cs_CZ: Identifikátor pro třídění

en: Identifier
cs_CZ: Identifikátor

en: Identifier %1 already exists and duplicates are not permitted
cs_CZ: Identifikátor %1 již existuje a duplikáty nejsou povoleny

en: Identifier archived on %1
cs_CZ: Identifikátor byl archivován %1

en: Identifier is already in use
cs_CZ: Identifikátor byl již použit

en: Identifier is already in use %1 times
cs_CZ: Identifikátor je už použit %1 krát

en: Identifier of entity that is root of the entity hierarchy.
cs_CZ: Identifikátor aktéra který je kořenem hierarchie aktérů

en: Identifier of loan that is root of the loan hierarchy.
cs_CZ: Identifikátor zápůjčky, která je kořenem kořenem hierarchie zápůjček.

en: Identifier of relationship_type that is root of the relationship_type hierarchy.
cs_CZ: Identifikátor kořenové entity hierarchie 'relationship_type'.

en: If checked the full hierarchical path will be shown.
cs_CZ: Při zatržení bude zobrazována plná cesta v hierarchii.

en: If checked then locale cannot be used to tag content.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, nelze tento jazyk používat pro tagování.

en: If checked this item is selectable and can be used in cataloguing.
cs_CZ: Zaškrtněte, aby tento záznam bylo možné vybrat a užívat při katalogizaci.

en: If checked this item will be the default selection for the list.
cs_CZ: Zaškrtněte, aby tento záznam byl výchozí pro celý seznam.

en: If checked this relationship type will be the default type for the relationship.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude tento typ vztahu výchozím pro daný vztah.

en: If checked total number of collections in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet sbírek.

en: If checked total number of entities in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet aktérů.

en: If checked total number of loans in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet zápůjček.

en: If checked total number of lots in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet přírůstků.

en: If checked total number of movements in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet přesunů.

en: If checked total number of object representations in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet reprezentací předmětů.

en: If checked total number of objects in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet předmětů.

en: If checked total number of occurrences in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet výskytů.

en: If checked total number of places in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet míst.

en: If checked total number of storage locations in the database will be displayed.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, bude se zobrazovat celkový počet depozitářů.

en: If enabled display of time will be to the second. Otherwise it will be to the minute.
cs_CZ: Pokud je zatrženo, zobrazí se čas včetně sekund, jinak jen hodiny a minuty.

en: If set bundle will not be editable.
cs_CZ: Zakázat editaci svazku polí.

en: If set to 'yes' the path of menu options taken to reach the current screen will be displayed at the top of every screen
cs_CZ: Zvolíte-li 'ano', bude na vrchu každé obrazovky zobrazena cesta složená z kroků nutných pro dosažení této obrazovky

en: If set to a non-zero value, the specified number of items at the top of the hierarchy will be omitted. For example, if set to 2, the root and first child of the hierarchy will be omitted.
cs_CZ: Při nastavení na nenulovou hodnotu bude na vrcholu hierarchie vynechán určený počet položek. Např. při nastavení na 2 bude vynechán kořen hierarchie a první podřízená úroveň.

en: If set, display will be available to all users as part of the system-wide display list.
cs_CZ: Má být zobrazení přístupné všem uživatelům v rámci systémového seznamu zobrazení?

en: If set, overrides the default model setting for the overall bundle label.
cs_CZ: Potlačí výchozí nastavení modelu pro název svazku polí.

en: If set, restricts lookups to a specific type of item.
cs_CZ: Omezí doplňování na určitý typ záznamu.

en: If set, user interface will be available to all users.
cs_CZ: Je-li nastaveno, uživatelské rozhraní bude přístupné všem uživatelům.

en: If suggestion of existing values is enabled this option determines how returned values are sorted. Choose <i>value</i> to sort alphabetically. Choose <i>most recently added </i> to sort with most recently entered values first.
cs_CZ: Pokud je zapnuto nabízení existujících hodnot, tato volba určuje jakým způsobem budou tříděny. Vyberte <i>hodnota</i> pro abecední třídění nebo <i>poslední přidané </i>pro třídění podle pořadí zápisu.

en: If you have any documents, images or other material related to the aqctivities of the Jewish Museum in Prague and you think it would contribute to its collections, or if you want to share any kind of information, please fill out the following form. We will contact you shortly.
cs_CZ: Pokud máte dokumenty, fotografie nebo jiný materiál, který tematicky souvisí s činností Židovského muzea v Praze, a přejete si jimi doplnit naše sbírky, nebo pokud nám chcete poskytnout jakékoliv informace, vyplňte následující formulář. Budeme Vás v nejbližší době kontaktovat.

en: If you have images of what you wish to contribute, please upload them here
cs_CZ: Pokud máte k dispozici digitální fotografie či skeny materiálů, které chcete sdílet, nahrajte je zde

en: If you wish to obtain digital copies of JMP images, contact us at %1
cs_CZ: Máte-li zájem o digitální kopie materiálů z ŽMP, obraťte se na: %1

en: If you wish to obtain digital copies of JMP images,<br />contact us at %1
cs_CZ: Máte-li zájem o digitální kopie materiálů z ŽMP,<br />obraťte se na: %1

en: Image is being processed
cs_CZ: Obrázek je zpracováván

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Imagick exception
cs_CZ: Výjimka Imagicku

en: Import media...
cs_CZ: Import médií...

en: Import mode
cs_CZ: Mód importu

en: Imported file %1 from %2
cs_CZ: Importován soubor %1 z %2

en: Importing media from
cs_CZ: Import médií z

en: In particular, you have to set the configuration value "suhosin.post.max_name_length" to 256 or higher to ensure that CA works correctly. Your value is %1
cs_CZ: Pro správnou funkci CA je třeba nastavit zejména hodnotu "suhosin.post.max_name_length" na 256 nebo více. Aktuální hodnota je %1

en: In particular, you have to set the configuration value "suhosin.post.max_totalname_length" to 5012 or higher to ensure that CA works correctly. Your value is %1
cs_CZ: Pro správnou funkci CA je třeba nastavit zejména hodnotu "suhosin.post.max_totalname_length" na 5012 nebo více. Aktuální hodnota je %1

en: In particular, you have to set the configuration value "suhosin.request.max_totalname_length" to 5012 or higher to ensure that CA works correctly. Your value is %1
cs_CZ: Pro správnou funkci CA je třeba nastavit zejména hodnotu "suhosin.request.max_totalname_length" na 5012 nebo více. Aktuální hodnota je %1

en: In particular, you have to set the configuration value "suhosin.request.max_varname_length" to 256 or higher to ensure that CA works correctly. Your value is %1
cs_CZ: Pro správnou funkci CA je třeba nastavit zejména hodnotu "suhosin.request.max_varname_length" na 256 nebo více. Aktuální hodnota je %1

en: In this collection
cs_CZ: V této sbírce

en: Indexes must exist and be readable
cs_CZ: Indexy musejí existovat a být přístupné pro čtení

en: Indexing caches
cs_CZ: Indexují se vyrovnávací paměti

en: Indicates accession/collection status of lot. (eg. accessioned, pending accession, loan, non-accessioned item, etc.)
cs_CZ: Indikuje stav akvizice (např. akvizice uzavřena, akvizice probíhá, půjčka, akvizice neproběhla, atd.)

en: Indicates accession/collection status of object. (eg. accessioned, pending accession, loan, non-accessioned item, etc.)
cs_CZ: Indikuje stav objektu vzhledem k přírůstku nebo sbírce (např. přijatý, před zařazením do sbírky, půjčený, nezískaný pro sbírku atd.)

en: Indicates group&apos;s level of access to the display.
cs_CZ: Označuje úroveň přístupu skupiny k zobrazení.

en: Indicates group&apos;s level of access to the form.
cs_CZ: Určuje úroveň skupinových práv pro přístup k formuláři.

en: Indicates group&apos;s level of access to the set.
cs_CZ: Určuje úroveň skupinových práv pro přístup k sadě.

en: Indicates how multifiles should be ordered in a list. Higher ranks are lower in the list. That is, rank is used to sort in ascending order.
cs_CZ: Udává jakým způsobem by měly být v seznamu uspořádány 'multifiles'. Vyšší hodnoty jsou níže v seznamu. Hodnoty jsou tedy použity ke třídění ve vzestupném pořadí.

en: Indicates if annotation is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je anotace přístupná veřejnosti.

en: Indicates if collection information is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, jestli jsou informace o sbírce veřejné.

en: Indicates if entity information is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda jsou informace o aktérovi veřejné.

en: Indicates if list item is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, jestli je položka seznamu smazána.

en: Indicates if mapping is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je mapování přístupné veřejnosti.

en: Indicates if object is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je objekt přístupný veřejnosti.

en: Indicates if object is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je objekt veřejný.

en: Indicates if object lot is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda akvizice objektů je přístupná veřejnosti.

en: Indicates if place information is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje zda je informace o místu veřejně přístupná či nikoli.

en: Indicates if representation is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je reprezentace přístupná veřejnosti.

en: Indicates if the collection is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je sbírka smazána.

en: Indicates if the comment is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je komentář přístupný veřejnosti.

en: Indicates if the entity is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je aktér smazán.

en: Indicates if the item was successfully imported or not.
cs_CZ: Indikuje, zda byla položka úspěšně importována či ne.

en: Indicates if the list item is accessible to the public or not.
cs_CZ: Indikuje, zdali je položka seznamu veřejná.

en: Indicates if the loan is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, zda zápůjčka byla smazána.

en: Indicates if the movement is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, zda je přesun smazán.

en: Indicates if the object is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, zda byl objekt smazán.

en: Indicates if the object lot is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, jestli je akvizice objektů smazána.

en: Indicates if the place is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, zda místo bylo smazáno.

en: Indicates if the record is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje, zdali je záznam smazán.

en: Indicates if the storage location is deleted or not.
cs_CZ: Indikuje zda je místo uložení smazáno či ne.

en: Indicates if this screen should be used as the default screen when creating a new item.
cs_CZ: Udává zda má být tato obrazovka použita jako výchozí při vytváření nové položky.

en: Indicates method employed to acquire the object.
cs_CZ: Indikuje způsob získání objektu.

en: Indicates that the representation should be used to depict the object is situations where only a single representation can be displayed (eg. search results).
cs_CZ: Určuje že reprezentace by měla být použita pro popis objektu v situacích kdy může být zobrazena jen jediná reprezentace (např. ve výsledcích hledání).

en: Indicates the current state of the annotation .
cs_CZ: Indikuje současný stav anotace.

en: Indicates the current state of the collection record.
cs_CZ: Indikuje současný stav záznamu o sbírce.

en: Indicates the current state of the entity record.
cs_CZ: Indikuje současný status záznamu aktéra.

en: Indicates the current state of the list item.
cs_CZ: Indikuje současný stav položky seznamu.

en: Indicates the current state of the loan record.
cs_CZ: Indikuje aktuální stav záznamu o zápůjčce.

en: Indicates the current state of the movement record.
cs_CZ: Indikuje současný status záznamu o přesunu.

en: Indicates the current state of the object lot record.
cs_CZ: Indikuje současný stav akvizice objektů.

en: Indicates the current state of the object record.
cs_CZ: Indikuje současný stav záznamu objektu.

en: Indicates the current state of the place record.
cs_CZ: Indikuje aktuální stav záznamu o místu.

en: Indicates the current state of the record.
cs_CZ: Indikuje současný stav záznamu.

en: Indicates the current state of the representation.
cs_CZ: Indikuje současný stav reprezentaca.

en: Indicates the current state of the storage location record.
cs_CZ: Indikuje aktuální stav záznamu o místu uložení.

en: Indicates the type of label and how it should be employed.
cs_CZ: Indikuje typ názvu a způsob jeho použití.

en: Indicates the type of relationship for which this type is applicable.
cs_CZ: Indikuje typ vztahu pro který je tento typ použitelný.

en: Indicates the type of the list item.
cs_CZ: Indikuje typ položky seznamu.

en: Indicates the type of the representation. The type can only be set when creating a new representation and cannot be changed once the representation is saved.
cs_CZ: Indikuje typ reprezentace. Typ může být zvolen pouze při vytvoření nové reprezentace a nemůže být změněn po jejím uložení.

en: Indicates type of item display is used for.
cs_CZ: Typ záznamu, pro nějž je zobrazení určeno.

en: Indicates type of label and how it should be employed.
cs_CZ: Označuje typ popisu a jak má být použit.

en: Indicates user should not be subject to access control measures. Users with this action effectively have access to all other actions.
cs_CZ: Indikuje, že uživatel by neměl být podřízen kontrole přístupu- Uživatelé s tímto nastavením mají přístup ke všem ostatním akcím.

en: Indicates user&apos;s level of access to the display.
cs_CZ: Označuje úroveň přístupu uživatele k zobrazení.

en: Indicates user&apos;s level of access to the form.
cs_CZ: Určuje úroveň uživatelských práv pro přístup k formuláři.

en: Indicates user&apos;s level of access to the set.
cs_CZ: Určuje úroveň uživatelských práv pro přístup k sadě.

en: Information to display
cs_CZ: Zobrazovaná informace

en: Informational
cs_CZ: Informační

en: Input file size
cs_CZ: Vstupní velikost souboru

en: Input format
cs_CZ: Vstupní formát

en: Input media file '%1' does not exist
cs_CZ: Vstupní soubor médií '%1' neexistuje

en: Inscription text
cs_CZ: Text nápisu

en: Inscriptions and marks
cs_CZ: Nápisy a značky

en: Insert idno of a occurrence type here to restrict the lookup mechanism to that type. (The default is empty.)
cs_CZ: Chcete-li omezit vyhledávání na určitý typ událostí, zadejte idno typu události. (Výchozí hodnota je prázdná.)

en: Insert idno of a place type here to restrict the lookup mechanism to a certain place type. (The default is empty.)
cs_CZ: Chcete-li omezit vyhledávání na určitý typ místa, zadejte idno typu místa. (Výchozí hodnota je prázdná.)

en: Insert number of metadata elements after which a line break should be inserted here. (Default is 0 - i.e. no line breaks)
cs_CZ: Vložit počet metadatových elementů, po nichž zde má být vloženo zalomení řádky. (Výchozí hodnota je 0, tedy žádná zalomení řádek)

en: Inserted
cs_CZ: Vloženo

en: Installation requires the PHP memory_limit directive must be set to at least 32 megabytes. Check your php.ini configuration file. If the memory_limit setting is not increased installation may unexpectedly abort.
cs_CZ: Pro instalaci musí být parametr PHP memory_limit nastaven na nejméně 32 MB. Zkontrolujte  konfigurační soubor php.ini. Nebude-li nastavení memory_limit změněno, instalace by mohla neočekávaně skončit.

en: Installation would like the PHP memory_limit directive must be set to at least 128 megabytes, just to be safe. Check your php.ini configuration file. If the memory_limit setting is not increased installation can unexpectedly abort.
cs_CZ: Pro instalaci je jistější nastavit parametr PHP memory_limit na nejméně 128 MB. Zkontrolujte  konfigurační soubor php.ini. Nebude-li nastavení memory_limit změněno, instalace by mohla neočekávaně skončit.

en: Instructions have been sent to the e-mail address you provided.
cs_CZ: Pokyny byly zaslány na vaši e-mailovou adresu.

en: Interview:
cs_CZ: Rozhovor:

en: Invalid %1 '%2'
cs_CZ: Neplatné %1 '%2'

en: Invalid ID
cs_CZ: Neplatné ID

en: Invalid class '%1'
cs_CZ: Neplatná třída '%1'

en: Invalid controller path
cs_CZ: Neplatná cesta controlleru

en: Invalid criteria type
cs_CZ: Neplatný typ kritérií

en: Invalid date
cs_CZ: Neplatné datum

en: Invalid direct date values
cs_CZ: Neplatné přímé hodnoty data

en: Invalid direct time values
cs_CZ: Neplatné přímé hodnoty času

en: Invalid directory
cs_CZ: Neplatný adresář

en: Invalid element code
cs_CZ: Neplatný kód elementu

en: Invalid expression
cs_CZ: Neplatný výraz

en: Invalid identifier option
cs_CZ: Neplatná volba identifikátoru

en: Invalid import mode
cs_CZ: Neplatný importní režim

en: Invalid matching mode
cs_CZ: Neplatný režim párování

en: Invalid media field '%1' in table '%2'
cs_CZ: Neplatné pole média '%1' v tabulce '%2'

en: Invalid media field table '%1'
cs_CZ: Neplatná tabulka polí média '%1'

en: Invalid object access value
cs_CZ: Neplatná hodnota přístupových práv k objektu

en: Invalid object locale_id
cs_CZ: Neplatný identifikátor jazyka objektu

en: Invalid object representation access value
cs_CZ: Neplatná hodnota přístupových práv k reprezentaci objektu

en: Invalid object representation locale_id
cs_CZ: Neplatný identifikátor jazyka reprezentace objektu

en: Invalid object representation status value
cs_CZ: Neplatná hodnota stavu reprezentace objektu

en: Invalid object representation type value
cs_CZ: Neplatná hodnota typu reprezentace objektu

en: Invalid object status value
cs_CZ: Neplatná hodnota stavu objektu

en: Invalid object type value
cs_CZ: Neplatná hodnota typu objektu

en: Invalid page element type '%1'
cs_CZ: Neplatný typ elementu stránky '%1'

en: Invalid parent
cs_CZ: Neplatný rodič

en: Invalid property '%1'
cs_CZ: Neplatná vlastnost '%1'

en: Invalid role '%1'
cs_CZ: Neplatná role '%1'

en: Invalid search type
cs_CZ: Neplatný typ hledání

en: Invalid set
cs_CZ: Neplatná sada

en: Invalid subform element type '%1'
cs_CZ: Neplatný typ elementu podformuláře '%1'

en: Invalid table name
cs_CZ: Neplatné jméno tabulky

en: Invalid task queue handler '%1'
cs_CZ: Neplatný handler úlohy '%1'

en: Invalid time
cs_CZ: Neplatný čas

en: Invalid timecode '%1' for %2
cs_CZ: Neplatný časový kód '%1' pro %2

en: Invalid transformation %1
cs_CZ: Neplatná transformace %1

en: Invalid uncertainty
cs_CZ: Neplatná neurčitost

en: Is %1
cs_CZ: Je %1

en: Is a
cs_CZ: Je

en: Is a lifespan
cs_CZ: Je dobou života

en: Is administrator
cs_CZ: Je administrátor

en: Is default screen?
cs_CZ: Výchozí obrazovka?

en: Is default?
cs_CZ: Je výchozí?

en: Is deleted?
cs_CZ: Je smazáno?

en: Is enabled?
cs_CZ: Aktivováno?

en: Is hierarchical
cs_CZ: Je hierarchické?

en: Is not installed; barcode printing will not be possible.
cs_CZ: Není instalováno; tisk čárových kódů nebude možný.

en: Is preferred
cs_CZ: Je preferováno

en: Is preferred?
cs_CZ: Je preferováno?

en: Is primary?
cs_CZ: Je primární?

en: Is system UI?
cs_CZ: Systémové uživatelské rozhraní?

en: Is system display?
cs_CZ: Jde o systémové zobrazení?

en: Is system form
cs_CZ: Je systémový formulář

en: Is system list
cs_CZ: Je systémový seznam

en: Issue
cs_CZ: Téma

en: It is not possible to show a map of the results because none of the items found have map coordinates.
cs_CZ: Není možné zobrazit výsledky na mapě, protože pro žádné z nich nejsou zadány souřadnice.

en: It looks like a subdirectory in the media directory is not writable by the webserver. Please change the permissions for %1 and enable the user which runs the webserver to write this directory.
cs_CZ: Zdá se, že do vašeho adresáře pro média nemůže webserver zapisovat. Změňte prosím práva k %1 a umožněte webserverovému uživateli zápis do tohoto adresáře.

en: It looks like at least one of the PHP configuration variables "post_max_size" and "upload_max_filesize" is set to a very low value. Note that the lowest of both values limits the size of the files you can upload to CollectiveAccess. We recommend values greater than "5M" but in general you should set them to values greater than the largest file you will upload to CollectiveAccess. Your values: upload_max_filesize=%1 and post_max_size=%2.
cs_CZ: Zdá se, že přinejmenším jedna z proměnných v konfiguraci PHP "post_max_size" a "upload_max_filesize" je nastavena na velmi nízkou hodnotu (upload_max_filesize=%1 a post_max_size=%2). Nezapomeňte že nižší z obou hodnot omezuje maximální velikost souboru uploadovatelného do CollectiveAccess. Doporučují se hodnoty vyšší než 5MB, nicméně obecně byste měli nastavit hodnoty větší než je velikost nejvyššího souboru, který budete chtít uploadovat do CollectiveAccess.

en: It looks like the PHP configuration variables "post_max_size" and "upload_max_filesize" are set to different values. Note that the lowest of both values limits the size of the files you can upload to CollectiveAccess. Your values: upload_max_filesize=%1 and post_max_size=%2.
cs_CZ: Zdá se, že proměnné v konfiguraci PHP "post_max_size" a "upload_max_filesize" jsou nastaveny na rozdílné hodnoty (upload_max_filesize=%1 a post_max_size=%2). Nezapomeňte že nižší z obou hodnot omezuje maximální velikost souboru uploadovatelného do CollectiveAccess.

en: It looks like the __CA_APP_NAME__ setting in your setup.php is invalid. It may only consist of alphanumeric ASCII characters and underscores (&quot;_&quot;)
cs_CZ: Zdá se, že nastavení __CA_APP_NAME__ v setup.php je neplatné. Smí sestávat jen z alfanumerických ASCII znaků a podtržítek (&quot;_&quot;)

en: It looks like the __CA_BASE_DIR__ variable in your setup.php is not set correctly. Please try to set it to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because the location of this script is &quot;%2&quot;. Note that paths are case sensitive.
cs_CZ: Zdá se, že proměnná __CA_BASE_DIR__ není v setup.php nastavena správně. Zkuste ji prosím nastavit na &quot;%1&quot;. Doporučení vychází z umístění tohoto skriptu v &quot;%2&quot;. Nezapomeňte že cesty jsou case sensitive!

en: It looks like the __CA_SITE_HOSTNAME__ setting in your setup.php may be set incorrectly. If you experience any troubles with image display try setting this to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because this is the hostname you used to access this script. It may only be valid for you (and not for other users of the system) though (e.g. if you use 'localhost' or a feature like /etc/hosts on UNIX-based operating systems) so you have to be very careful when editing this.
cs_CZ: Zdá se, že proměnná __CA_URL_ROOT__ není v setup.php nastavena správně. Pokud se setkáte s problémy při zobrazování obrázků, zkuste ji nastavit na &quot;%1&quot;. Doporučení vychází z vašeho přístupu k tomuto skriptu právě ze zmíněného hostname. Může být ovšem také platné jen pro Vás (a ne pro další uživatele systému - pokud použijete např. 'localhost' nebo /etc/hosts na *nixových systémech), takže byste měli být při eventuální úpravě velmi opatrní.

en: It looks like the __CA_URL_ROOT__ variable in your setup.php is not set correctly. Please try to set it to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because you accessed this script via &quot;&lt;your_hostname&gt;%2&quot;. Note that paths are case sensitive.
cs_CZ: Zdá se, že proměnná __CA_URL_ROOT__ není v setup.php nastavena správně. Zkuste ji prosím nastavit na &quot;%1&quot;. Doporučení vychází z vašeho přístupu k tomuto skriptu prostřednictvím &quot;&lt;your_hostname&gt;%2&quot;. Nezapomeňte že cesty jsou case sensitive!

en: It looks like the directory for temporary files is not writable by the webserver. Please change the permissions of %1 and enable the user which runs the webserver to write this directory.
cs_CZ: Zdá se, že do vašeho adresáře pro dočasné soubory nemůže webserver zapisovat. Změňte prosím práva k %1 a umožněte webserverovému uživateli zápis do tohoto adresáře.

en: It looks like the media directory is not writable by the webserver. Please change the permissions of %1 (or create it if it doesn't exist already) and enable the user which runs the webserver to write this directory.
cs_CZ: Zdá se, že do adresáře pro média nemůže webserver zapisovat. Změňte prosím práva k %1 (nebo adresář vytvořte, pokud ještě neexistuje) a umožněte webserverovému uživateli zápis do tohoto adresáře.

en: It looks like you have not installed your database yet. Check your configuration or run the <a href="%1/install/">installer</a>.
cs_CZ: Zdá se, že nemáte ještě instalovanou databázi. Zkontrolujte konfiguraci nebo spusťte <a href="%1/install/">instalátor</a>.

en: It looks like you have the PHP Suhoshin extension installed which introduces some default constraints than can prevent CA from saving information entered into forms.
cs_CZ: Zdá se, že máte instalované rozšíření PHP Suhoshin, které zavádí některá výchozí omezení zabraňující CollectiveAccess ukládat data zapsaná do formulářů.

en: Item
cs_CZ: Položka

en: Item Type
cs_CZ: Typ položky

en: Item already in your collection. %1Click here to resume your search%2.
cs_CZ: Objekt už je ve Vaší sbírce. %1Klikněte zde pro návrat%2.

en: Item captions
cs_CZ: Titulky záznamu

en: Item color
cs_CZ: Barva záznamu

en: Item does not exist
cs_CZ: Položka neexistuje

en: Item icon
cs_CZ: Ikona záznamu

en: Item identifier
cs_CZ: Identifikátor položky

en: Item is not in the correct list
cs_CZ: Položka není ve správném seznamu

en: Item name
cs_CZ: Název předmětu

en: Item name (plural)
cs_CZ: Název záznamu (plurál)

en: Item name (singular)
cs_CZ: Název záznamu (singulár)

en: Item tagged
cs_CZ: Položka otagována

en: Item type to restrict mapping to use for.
cs_CZ: Typ položky, na kterou se omezuje mapování

en: Item value
cs_CZ: Hodnota záznamu

en: Item was deleted - row_id: %1; table number: %2
cs_CZ: Položka byla smazána - řádek %1, tabulka č. %2

en: Items to search
cs_CZ: Hledané položky

en: JMP Collections Archive
cs_CZ: Archív sbírek ŽMP

en: JMP web-site
cs_CZ: Webové stránky ŽMP

en: Jobs completed in the last %1 hours
cs_CZ: Úlohy dokončené v posledních %1 hodinách

en: Jobs currently being processed
cs_CZ: Právě prováděné úlohy

en: Jobs queued for later processing
cs_CZ: Úlohy zařazené do fronty pro pozdější provedení

en: Jump to
cs_CZ: Přeskočit na

en: Jump to page
cs_CZ: Přeskočit na stranu

en: Keep track of record totals for objects and authorities
cs_CZ: Evidovat počty záznamů u objektů a autorit

en: Key
cs_CZ: Klíč

en: Label
cs_CZ: Název

en: Labels
cs_CZ: Názvy

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Last QuickSearch
cs_CZ: Poslední Rychlé hledání

en: Last login
cs_CZ: Poslední přihlášení

en: Last logins widget
cs_CZ: Widget posledních přihlášení

en: Last name
cs_CZ: Přijmení

en: Layer property must be between 1 and 25
cs_CZ: Vrstva musí být mezi 1 a 25

en: Layer ratio property must be between 0.1 and 10
cs_CZ: Poměr stran vstvy musí být mezi 0.1 a 10

en: Layout
cs_CZ: Rozvržení

en: Less
cs_CZ: Méně

en: Less info
cs_CZ: Méně informací

en: Lifespan
cs_CZ: Trvání

en: Lifespan of place (range of dates)
cs_CZ: Trvání místa (rozsah dat)

en: Lifetime
cs_CZ: Délka života

en: Lifetime of entity (date range)
cs_CZ: Doba života aktéra (rozpětí dat)

en: Limits the number of comments to be listed in the widget.
cs_CZ: Omezuje počet komentářů vypsaných ve widgetu

en: Limits the number of records to be listed in the widget.
cs_CZ: Omezuje počet záznamů vypsaných ve widgetu

en: Limits the number of tags to be listed in the widget.
cs_CZ: Omezuje počet tagů vypsaných ve widgetu

en: Line breaks
cs_CZ: Konce řádků

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List &amp; vocabulary editing
cs_CZ: Úprava seznamu &amp; slovníku

en: List code
cs_CZ: Kód seznamu

en: List editor user interface
cs_CZ: Editor seznamu - uživatelské rozhraní

en: List identifier
cs_CZ: Identifikátor seznamu

en: List item belongs to
cs_CZ: Položka seznamu patří

en: List item editor user interface
cs_CZ: Editor položky seznamu - uživatelské rozhraní

en: Lists & vocabularies
cs_CZ: Seznamy & slovníky

en: Lists recent changes to objects or authority items
cs_CZ: Vypisuje nedávné změny u objektů nebo autoritních záznamů

en: Lists recently created comments
cs_CZ: Zobrazuje nedávno vytvořené komentáře

en: Lists recently created objects or authority items
cs_CZ: Zobrazuje nedávno vytvořené předměty nebo autoritní záznamy

en: Lists recently created tags
cs_CZ: Zobrazuje nedávno vytvořené tagy

en: Loan
cs_CZ: Zápůjčka

en: Loan hierarchy
cs_CZ: Hierarchie zápůjček

en: Loan identifier
cs_CZ: Identifikátor zápůjčky

en: Loan type
cs_CZ: Typ zápůjčky

en: Loans
cs_CZ: Zápůjčky

en: Loans editing
cs_CZ: Editace zápůjček

en: Locale
cs_CZ: Jazyk

en: Locale
cs_CZ: Jazyk

en: Locale editor name
cs_CZ: Název editoru jazyků (locale)

en: Locale in which to render the user interface; also controls localization of dates, numbers, etc.
cs_CZ: Jazyk uživatelského rozhraní; kontroluje též lokalizaci dat, čísel, atd.

en: Locale of display name
cs_CZ: Jazyk názvu zobrazení

en: Locale of label
cs_CZ: Jazyk názvu

en: Locale of mapping name
cs_CZ: Jazyk názvu mapování

en: Locale to default record and attribute locale setting to
cs_CZ: Výchozí jazyk (locale) pro záznam a atributy

en: Locales
cs_CZ: Jazyky

en: Location in hierarchy
cs_CZ: Pozice v hierarchii

en: Log in
cs_CZ: Přihlásit

en: Log message
cs_CZ: Logová zpráva

en: Log out
cs_CZ: Odhlášení

en: Logged date and time
cs_CZ: Uložené datum a čas

en: Login
cs_CZ: Přihlášení

en: Login again
cs_CZ: Znovu přihlásit

en: Login name
cs_CZ: Přihlašovací jméno

en: Login was invalid
cs_CZ: Neplatné přihlášení

en: Login/register to comment on this object!
cs_CZ: Pro vložení komentáře se přihlaste!

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit se

en: Logs
cs_CZ: Záznamy

en: Lot
cs_CZ: Přírůstek

en: Lot identifier
cs_CZ: Identifikátor akvizice

en: Lot this object belongs to; is null if object is not part of a lot.
cs_CZ: Akvizice, do níž objekt náleží; je prázdné, pokud objekt není součástí akvizice.

en: Lots
cs_CZ: Akvizice

en: MD5 signature
cs_CZ: MD5 otisk

en: Make sure Sphinx is started
cs_CZ: Ujistěte se, že Sphinx běží

en: Manage
cs_CZ: Nastavení

en: Manage advanced search forms
cs_CZ: Spravovat pokročilé vyhledávací formuláře

en: Manage displays
cs_CZ: Spravovat zobrazení

en: Manage user comments
cs_CZ: Spravovat uživatelské komentáře

en: Manage user tags
cs_CZ: Spravovat tagy uživatelů

en: Many names include one or more middle names, placed between the forename and the surname. In the Western world, a middle name is effectively a second given name. You should enter all middle names here. If there is more than one separate the names with spaces.
cs_CZ: Řada jmen zahrnuje jedno nebo více středních jmen umístěných mezi daným jménem a příjmením. V Západním světě je střední jméno vlastně druhým daným jménem. Sem byste měli zapsat všechna střední jména. Pokud je jich více, oddělte je mezerami.

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Mapping code
cs_CZ: Kód mapování

en: Mapping settings
cs_CZ: Nastavení mapování

en: Mapping table
cs_CZ: Mapovací tabulka

en: Matched media %1 to object using %2
cs_CZ: Připojení média %1 k objektu pomocí %2

en: Matched media %1 to object using filename
cs_CZ: Připojení média %1 k objektu pomocí jména souboru

en: Material
cs_CZ: Materiál

en: Maximum length
cs_CZ: Maximální délka

en: Maximum length of hierarchy
cs_CZ: Maximální délka hierarchie

en: Maximum length, in characters, of displayed information.
cs_CZ: Maximální délka (počet znaků) zobrazované informace.

en: Maximum number of attributes of this kind that can be associated with an item
cs_CZ: Maximální počet atributů tohoto typu, které mohou být s položkou asociovány.

en: Maximum number of characters
cs_CZ: Maximální počet znaků

en: Maximum number of columns to use when laying out radio buttons or checklist.
cs_CZ: Maximální počet sloupců pro vykreslení přepínacích tlačítek nebo soupisu

en: Maximum number of items to show in the hierarchy. Leave blank to show the unabridged hierarchy.
cs_CZ: Maximální počet položek zobrazených v hierarchii. Ponechte prázdné pro zobrazení kompletní hierarchie.

en: Maximum value
cs_CZ: Maximální hodnota

en: Media
cs_CZ: Média

en: Media Import plugin
cs_CZ: Plugin importu médií

en: Media Processing Plugins
cs_CZ: Pluginy zpracování médií

en: Media content
cs_CZ: Obsah média

en: Media file: %1
cs_CZ: Soubor médií: %1

en: Media import request could not be submitted due to errors
cs_CZ: Požadavek na import médií nemohl být podán z důvodu chyb

en: Media import request submitted
cs_CZ: Požadavek na import médií byl podán

en: Media is being processed
cs_CZ: Média jsou zpracovávána

en: Media is being processed and will be available shortly.
cs_CZ: Média se zpracovávají a brzy budou k dispozici

en: Media metadata
cs_CZ: Metadata média

en: Media processing rules
cs_CZ: Pravidla pro zpracování médií

en: Media representations
cs_CZ: Reprezentace médií

en: Media to upload
cs_CZ: Média pro nahrání

en: Members
cs_CZ: Členové

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message of the day
cs_CZ: Zpráva dne

en: Message text to display.
cs_CZ: Text zprávy pro zobrazení

en: Message widget
cs_CZ: Widget zpráv

en: Metadata elements
cs_CZ: Metadatové elementy

en: Middlename
cs_CZ: Prostřední jméno

en: Minimum number of attribute bundles to show in an editing form.
cs_CZ: Minimální počet atributových svazků, které se mají zobrazovat v editačním formuláři.

en: Minimum number of attributes of this kind that must be associated with an item
cs_CZ: Minimální počet atributů tohoto druhu, které musejí být s položkou asociovány.

en: Minimum number of characters
cs_CZ: Minimální počet znaků

en: Minimum value
cs_CZ: Minimální hodnota

en: Mode was %1; must be write
cs_CZ: Mód byl %1; musí být write

en: Mode was %1; must be write or admin
cs_CZ: Mód byl %1; musí být write nebo admin

en: Mode:%1 is not supported by this object
cs_CZ: Mód: %1 není pro tento objekt podporován

en: Moderate
cs_CZ: Moderovat

en: Moderation date
cs_CZ: Datum moderování

en: Moderator
cs_CZ: Moderátor

en: Modify settings for this widget
cs_CZ: Změnit nastavení tohoto widgetu

en: More
cs_CZ: Více

en: More at
cs_CZ: Více na

en: More info
cs_CZ: Více informací

en: More information on holocaust.cz
cs_CZ: Více informací na portálu holocaust.cz

en: More on-line exhibitions
cs_CZ: Další on-line výstavy

en: Most recently added
cs_CZ: poslední přidané

en: Movement
cs_CZ: Přesun

en: Movement identifier
cs_CZ: Identifikátor přesunu

en: Movement type
cs_CZ: typy přesunu

en: Movements
cs_CZ: Přesuny

en: Movements editing
cs_CZ: Upravovat přesuny

en: Must not be blank
cs_CZ: Nesmí být prázdné

en: My collections
cs_CZ: Moje sbírky

en: My displays
cs_CZ: Má zobrazení

en: My preferences
cs_CZ: Moje nastavení

en: My sets
cs_CZ: Mé sady

en: My watched items
cs_CZ: Moje sledované položky

en: MySQL is back-end database
cs_CZ: MySQL je backendová databáze

en: MysqlFulltext database tables exist
cs_CZ: Databázové tabulky MysqlFulltext existují

en: NOT CURRENTLY SUPPORTED; WILL BE A PERL-COMPATIBLE REGEX APPLIED TO VALIDATE INPUT
cs_CZ: V SOUČASNOSTI NENÍ PODPOROVÁNO; BUDE REGEX KOMPATIBILNÍ S PERLEM VALIDUJÍCÍ VSTUP

en: NOT OK!
cs_CZ: NENÍ OK!

en: Name
cs_CZ: Název

en: Name as it should be formatted for display (eg. in catalogues and exhibition label text). If you leave this blank the display name will be automatically derived from the input of other, more specific, fields.
cs_CZ: Jméno v podobě formátované pro popis (např. v katalozích a textech výstavních popisek). Pokud ponecháte prázdné, jméno bude automaticky vytvořeno z obsahu jiných, specifičtějších polí.

en: Name of CollectiveAccess bundle to attach note to.
cs_CZ: Název svazku polí CollectiveAccessu, ke kterému má být poznámka připojena

en: Name of CollectiveAccess bundle to map.
cs_CZ: Název svazku polí CollectiveAccessu pro mapování

en: Name of UI screen
cs_CZ: Název obrazovky uživatelského rozhraní

en: Name of bundle to display
cs_CZ: Název svazku polí, který má být zobrazen

en: Name of collection
cs_CZ: Název sbírky

en: Name of commenter.
cs_CZ: Jméno komentátora.

en: Name of display
cs_CZ: Název zobrazení

en: Name of editor
cs_CZ: Název editoru

en: Name of element
cs_CZ: Název elementu

en: Name of group. Should be unique.
cs_CZ: Název skupiny. Měl by být unikátní.

en: Name of list
cs_CZ: Název seznamu

en: Name of locale. The chosen name should be descriptive and must be unique.
cs_CZ: Název jazyka (locale). Má být deskriptivní a unikátní.

en: Name of lot
cs_CZ: Název akvizice

en: Name of mapping
cs_CZ: Název mapování

en: Name of object
cs_CZ: Název objektu

en: Name of occurrence
cs_CZ: Název události

en: Name of representation
cs_CZ: Název reprezentace

en: Name of role (must be unique)
cs_CZ: Jméno role (musí být unikátní)

en: Name of search form
cs_CZ: Název vyhledávacího formuláře

en: Name of set
cs_CZ: Název sady

en: Name of storage location
cs_CZ: Název depozitáře

en: Name of value in bundle to map
cs_CZ: Název hodnoty ve svazku polí pro mapování

en: Naming policy for downloaded media
cs_CZ: Pojmenování stažených médií

en: New
cs_CZ: Přidat

en: New %1
cs_CZ: Přidat %1

en: New group
cs_CZ: Nová skupina

en: New password
cs_CZ: Nové heslo

en: New role
cs_CZ: Nová role

en: New user
cs_CZ: Nový uživatel

en: Newly created
cs_CZ: Nově vytvořené

en: NewsML is designed to provide a media-type-independent, structural framework for multi-media news. Beyond exchanging single items it can also convey packages of multiple items in a structures layout.
cs_CZ: NewsML má poskytovat na typu médií nezávislý strukturální rámec pro multimediální zprávy. Kromě výměny jednotlivých položek umožňuje i poskytování více položek ve strukturované podobě.

en: Next
cs_CZ: Další

en: No
cs_CZ: Ne

en: No XML schema specified in XML file
cs_CZ: V XML souboru není specifikováno žádné XML schéma

en: No change log available
cs_CZ: Záznam změn není k dispozici

en: No database login information found. Have you specified it in your setup.php file?
cs_CZ: Nebyla nalezena informace o připojení k databázi. Uvedli jste ji v souboru setup.php?

en: No default UI locale is available
cs_CZ: Není k dispozici žádný výchozí locale pro uživatelské rozhraní

en: No displays lists have been configured
cs_CZ: Nejsou nakonfigurovány žádné seznamy zobrazení

en: No embedded metadata was extracted from the media
cs_CZ: Z média nebyla extrahována žádná vnořená metadata

en: No error
cs_CZ: Bez chyb

en: No events found
cs_CZ: Žádné události nenalezeny

en: No facets are available to browse by
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné facety pro prohlížení dat

en: No fields specified
cs_CZ: Nespecifikována žádná pole

en: No forms have been configured
cs_CZ: Nejsou nakonfigurovány žádné formuláře

en: No groups have been configured
cs_CZ: Nebyly nakonfigurovány žádné skupiny

en: No groups specified
cs_CZ: Nespecifikovány žádné skupiny

en: No handler directories are configured!
cs_CZ: Nejsou nastaveny adresáře handleru!

en: No icon available for media type '%1' (system misconfiguration)
cs_CZ: Pro média typu '%1' není k dispozici žádná ikona (chybná konfigurace systému)

en: No icon available for this media type (system misconfiguration)
cs_CZ: Pro tento typ média není k dispozici žádná ikona (chybná konfigurace systému)

en: No icon available for this media type [%1] (system misconfiguration)
cs_CZ: Pro tento typ média [%1] není k dispozici žádná ikona (chybná konfigurace systému)

en: No icons available (system misconfiguration)
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné ikony (chybná konfigurace systému)

en: No icons available for this media type (system misconfiguration)
cs_CZ: Pro tento typ média nejsou k dispozici žádné ikony (chybná konfigurace systému)

en: No locale was set for tag
cs_CZ: Nebyl zadán jazyk tagu

en: No media available
cs_CZ: K dispozici nejsou žádná média

en: No media was imported
cs_CZ: Žádné médium nebylo importováno

en: No media was specified
cs_CZ: Žádné médium nebylo specifikováno

en: No message set
cs_CZ: Žádná zpráva není nastavena

en: No record loaded
cs_CZ: Nenačten žádný záznam

en: No record with %1
cs_CZ: Žádný záznam s %1

en: No results found.
cs_CZ: Nenalezeny žádné výsledky.

en: No roles have been configured
cs_CZ: Nebyly nakonfigurovány žádné role

en: No roles specified
cs_CZ: Nespecifikovány žádné role

en: No searches found
cs_CZ: Žádná hledání nenalezena

en: No sets are available
cs_CZ: K dispozici nejsou žádné sady

en: No settings available
cs_CZ: K dispozici nejsou žádná nastavení

en: No table name specified
cs_CZ: Nespecifikován název tabulky

en: No tmp directory configured!
cs_CZ: Není nastaven dočasný adresář!

en: No users are in this group
cs_CZ: Tato skupina nemá žádné členy

en: No users specified
cs_CZ: Nejsou specifikováni žádní uživatelé

en: Non-existent
cs_CZ: Neexistující

en: Non-preferred labels
cs_CZ: Synonyma

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Not accessible to public
cs_CZ: Neveřejné

en: Not available
cs_CZ: Není k dispozici

en: Not connected to database
cs_CZ: Nepřipojen do databáze

en: Not currently in a transaction
cs_CZ: Aktuálně není v transakci

en: Not dispatchable
cs_CZ: Nelze vyřídit

en: Not set
cs_CZ: Nezadáno

en: Not used
cs_CZ: Nepoužívá se

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Note creation date
cs_CZ: Datum vytvoření poznámky

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: Nothing was selected
cs_CZ: Nic nebylo vybráno

en: Notice
cs_CZ: Zpráva

en: Num hits
cs_CZ: Počet výsledků

en: Number is invalid for %1
cs_CZ: Neplatné datum pro %1

en: Number is invalid for %1 [%2]
cs_CZ: Číslo je pro %1 [%2] neplatné

en: Number of columns in form
cs_CZ: Počet sloupců formuláře

en: Number of columns to use for radio button or checklist display
cs_CZ: Počet sloupců pro zobrazení přepínacích tlačítek nebo soupisu

en: Number of items
cs_CZ: Počet položek

en: Number of placements
cs_CZ: Počet umístění

en: Number of screens
cs_CZ: Počet obrazovek uživatelského rozhraní

en: Number of values passed (%1) does not equal number of values required (%2)
cs_CZ: Počet předaných hodnot (%1) neodpovídá počtu vyžadovaných hodnot (%2)

en: Numeric error code. A value of zero indicates no error; any non-zero value indicates an error condition that occurred during processing.
cs_CZ: Numerický kód chyby. Nulová hodnota znamená bezchybný průběh, jakákoli jiná popisuje chybový stav v průběhu zpracování.

en: OAI DublinCore
cs_CZ: OAI Dublin Core

en: Object
cs_CZ: Objekt

en: Object Lot Searches
cs_CZ: Vyhledávání přírůstků

en: Object Lot Sets
cs_CZ: Sady přírůstků

en: Object Lots
cs_CZ: Přírůstky předmětů

en: Object Searches
cs_CZ: Vyhledávání objektů

en: Object Sets
cs_CZ: Sady objektů

en: Object editing
cs_CZ: Editace objektu

en: Object editor user interface
cs_CZ: Editor objektů - uživatelské rozhraní

en: Object event identifier
cs_CZ: Identifikátor události objektu

en: Object identifer-to-filename matching mode
cs_CZ: Mód párování objektů podle identifikátoru a názvu souboru

en: Object identifier
cs_CZ: Identifikátor objektu

en: Object lot editing
cs_CZ: Úprava přírůstku

en: Object lot editor user interface
cs_CZ: Editor akvizic objektů - uživatelské rozhraní

en: Object lot identifier
cs_CZ: Identifikátor přírůstku

en: Object lots
cs_CZ: Přírůstky předmětů

en: Object media representation (%1)
cs_CZ: Mediální reprezentace objektu (%1)

en: Object media representation (default)
cs_CZ: Mediální reprezentace objektu (výchozí)

en: Object representation editor user interface
cs_CZ: Editor reprezentací objektu - uživatelské rozhraní

en: Object representations
cs_CZ: Reprezentace objektu

en: Objects
cs_CZ: Předměty

en: Occurrence Searches
cs_CZ: Vyhledávání událostí

en: Occurrence Sets
cs_CZ: Sady událostí

en: Occurrence editor user interface
cs_CZ: Uživatelské rozhraní editoru událostí

en: Occurrence type restriction
cs_CZ: Omezení typu události

en: Occurrence-based authority editing
cs_CZ: Úprava autorit založených na událostech

en: Occurrences
cs_CZ: Události

en: On-line collection
cs_CZ: On-line sbírka

en: On-line collections
cs_CZ: On-line sbírky

en: On-line exhibition
cs_CZ: On-line výstava

en: On-line exhibitions
cs_CZ: On-line výstavy

en: Only %1 allowed. Total filesize is limited to %2 megabytes.
cs_CZ: Povoleno pouze: %1. Maximální velikost všech souborů je dohromady omezena na %2 mb.

en: Only moderated
cs_CZ: Jen moderované

en: Only unmoderated
cs_CZ: Jen nemoderované

en: Open a typical Unix shell (e.g. bash on Linux, Mac OS X, Solaris etc.) and run &quot;chown -R
cs_CZ: Otevřete *nixový shell (např. bash v Linuxu, Mac OS X, Solaris atd.) a spusťte &quot;chown -R

en: Open hierarchy viewer
cs_CZ: Otevřít prohlížeč hierarchie

en: Option for object identifer
cs_CZ: Volba identifikátoru objektu

en: Optional dialect specifier for locale. Up to 8 characters, this code is usually one defined by the language lists at http://www.ethnologue.com.
cs_CZ: Volitelná specifikace dialektu jazyka. Max. 8 znaků, tento kód se obvykle vybírá ze seznamů jazyků na http://www.ethnologue.com.

en: Optional icon identify the screen with
cs_CZ: Volitelná ikona záložky

en: Optional icon to identify the editor UI with
cs_CZ: Volitelná ikona pro identifikaci editoru uživatelských rozhraní

en: Optional icon to use with item
cs_CZ: Volitelná ikona pro zobrazení záznamu

en: Order hierarchy
cs_CZ: Uspořádání hierarchie

en: Organizational path into which this file is placed.
cs_CZ: Organizační cesta, ve které je tento soubor umístěn.

en: Other forenames
cs_CZ: Další daná jména

en: Other names
cs_CZ: Další jména

en: Outline settings are invalid
cs_CZ: Nastavení návrhu jsou neplatná

en: Output mode
cs_CZ: Výstupní mód

en: Owner
cs_CZ: Vlastník

en: PDFToText cannot be found: indexing of text in PDF files will not be performed; you can obtain PDFToText at http://www.foolabs.com/xpdf/download.html
cs_CZ: PDFToText nenalezen: indexace textu v PDF souborech nebude prováděna; PDFToText můžete získat z http://www.foolabs.com/xpdf/download.html

en: PHP JSON module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
cs_CZ: Pro běh CollectiveAccess je vyžadován modul PHP JSON. Nainstalujte jej prosím.

en: PHP PCRE module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
cs_CZ: Pro běh CollectiveAccess je vyžadován modul PHP PCRE. Nainstalujte jej prosím.

en: PHP iconv module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
cs_CZ: Pro běh CollectiveAccess je vyžadován modul PHP iconv. Nainstalujte jej prosím.

en: PHP mbstring module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
cs_CZ: Pro běh CollectiveAccess je vyžadován modul PHP mbstring. Nainstalujte jej prosím.

en: PHP mysql module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
cs_CZ: Pro běh CollectiveAccess je vyžadován modul PHP mysql. Nainstalujte jej prosím.

en: PHP zlib module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
cs_CZ: Pro běh CollectiveAccess je vyžadován modul PHP zlib. Nainstalujte jej prosím.

en: Page
cs_CZ: Strana

en: Page element '%1' does not exist
cs_CZ: Element stránky '%1' neexistuje

en: Parameters
cs_CZ: Parametry

en: Parent
cs_CZ: Nadřazený

en: Parent collection
cs_CZ: Nadřazená sbírka

en: Parent list item for this item
cs_CZ: Nadřazený seznam tohoto záznamu

en: Parent record had invalid hierarchical indexing (should not happen!)
cs_CZ: Nadřízený záznam neměl platné hierarchické indexování (nemělo by se stát!)

en: Parser error
cs_CZ: Chyba parseru

en: Part of
cs_CZ: Součást

en: Part of lot
cs_CZ: Součást přírůstku

en: Part of on-line exhibition
cs_CZ: Součástí on-line výstavy

en: Part of set
cs_CZ: Část sady

en: Partial success
cs_CZ: Částečný úspěch

en: Parts of
cs_CZ: Části

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password does not match confirmation. Please try again.
cs_CZ: Heslo neodpovídá jeho opakovanému zadání. Zkuste to prosím znovu.

en: Performed saved search queries from your dashboard
cs_CZ: Provedená uložená hledání z domovské stránky

en: Period of time for which this relationship was in effect. This is an option qualification for the relationship. If left blank, this relationship is implied to have existed for as long as the related items have existed.
cs_CZ: Období platnosti tohoto vztahu. Toto je volitelná kvalifikace vztahu. Pokud je ponecháno prázdné, má se za to, že vztah existoval po celou dobu existence propojených záznamů.

en: Personalization
cs_CZ: Personalizace

en: Photographs of object
cs_CZ: Obrázky

en: Place
cs_CZ: Místo

en: Place Searches
cs_CZ: Vyhledávání míst

en: Place Sets
cs_CZ: Sady míst

en: Place authority editing
cs_CZ: Úprava místní autority

en: Place editor
cs_CZ: Editor míst

en: Place editor user interface
cs_CZ: Editor míst - uživatelské rozhraní

en: Place hierarchy
cs_CZ: Hierarchie míst

en: Place identifier
cs_CZ: Identifikátor místa

en: Place of origin
cs_CZ: Místo vzniku

en: Place type restriction
cs_CZ: Omezení typu místa

en: Placement code
cs_CZ: Kód umístění

en: Placement label
cs_CZ: Jméno umístění

en: Places
cs_CZ: Místa

en: Planned date
cs_CZ: Plánované datum

en: Planned date for event
cs_CZ: Plánované datum události

en: Play Clip
cs_CZ: Přehrát klip

en: Please enter a search
cs_CZ: Zadejte prosím hledání

en: Please enter your new password.
cs_CZ: Prosíme, napište nové heslo.

en: Please fill in your name and email address so that we can get back to you.
cs_CZ: Abychom Vás mohli kontaktovat, napište nám své jméno, e-mailovou adresu, případně telefon.

en: Please use the checkboxes to select comments for approval
cs_CZ: Zatrhněte komentáře, které chcete schválit

en: Please use the checkboxes to select comments for deletion
cs_CZ: Zatrhněte komentáře, které chcete vymazat

en: Please use the checkboxes to select items to remove from your watch list
cs_CZ: Zatrhněte položky, které chcete přestat sledovat

en: Please use the checkboxes to select searches for deletion
cs_CZ: Zatrhněte hledání, která chcete vymazat

en: Please use the checkboxes to select tags for approval
cs_CZ: Zatrhněte tagy, které chcete schválit

en: Please use the checkboxes to select tags for deletion
cs_CZ: Zatrhněte tagy, které chcete smazat

en: Post to Twitter failed: %1
cs_CZ: Odeslání na Twitter selhalo: %1

en: Preferences
cs_CZ: Nastavení

en: Preferred labels
cs_CZ: Preferované názvy

en: Prefixes
cs_CZ: Tituly před jménem

en: Preparing document, loading images. This may take a while...
cs_CZ: Dokument se připravuje pro tisk, načítají se obrázky. Může to chvíli trvat...

en: Preview image for audio
cs_CZ: Náhledový obrázek pro zvuk

en: Preview image for video
cs_CZ: Náhledový obrázek pro video

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Print results as labels
cs_CZ: Tisknout výsledky jako štítky

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: Private
cs_CZ: Soukromá

en: Processed file %1
cs_CZ: Zpracován soubor %1

en: Processing report
cs_CZ: Zpráva o zpracování

en: Processing status
cs_CZ: Stav zpracování

en: Profession
cs_CZ: Profese

en: Project website
cs_CZ: Web projektu

en: Provides CoreImage-based image processing and conversion services via the command-line CoreImageTool (Mac OS X 10.4+ only). This can provide a significant performance boost when using Macintosh servers.
cs_CZ: Poskytuje služby CoreImage pro zpracování a konverzi obrazu využívající CoreImageTool z příkazové řádky (jen pro Mac OS X 10.4 a vyšší). To umožňuje výrazné zvýšení výkonu při použití serverů MacIntosh.

en: Provides PDF conversion services using ImageMagick or the Zend_PDF library. Will use Ghostscript to generate image-previews of PDF files.
cs_CZ: Poskytuje služby konverze PDF prostřednictvím knihovny ImageMagick nebo Zend_PDF. Pro vytváření náhledů PDF souborů se použije Ghostscript.

en: Provides audio processing and conversion using ffmpeg
cs_CZ: Zajišťuje zpracování a převody zvukových dat s využitím ffmpeg

en: Provides ffmpeg-based audio and video processing services
cs_CZ: Poskytuje služby zpracování zvuku a videa založené na ffmpeg

en: Provides image processing and conversion services using ImageMagick via exec() calls to ImageMagick binaries
cs_CZ: Poskytuje služby zpracování a konverze obrazu prostřednictvím exec() volání binárních souborů ImageMagick

en: Provides image processing and conversion services using ImageMagick via the MagickWand PHP extension
cs_CZ: Poskytuje služby zpracování a konverze obrazu prostřednictvím PHP rozšíření MagickWand

en: Provides image processing and conversion services using ImageMagick via the PECL Imagick PHP extension
cs_CZ: Poskytuje služby zpracování a konverze obrazu prostřednictvím PHP rozšíření PECL Imagick

en: Provides limited image processing and conversion services using libGD
cs_CZ: Poskytuje omezené zpracování a konverzi za použití libGD

en: Provides media import services.
cs_CZ: Poskytuje služby importu médií.

en: Public
cs_CZ: Veřejná

en: Public Broadcasting Core data format; used for data interchange between audio/video archives
cs_CZ: Datový formát Public Broadcasting Core; používá se pro výměnu dat mezi audio/video archivy

en: Publishes newly published records to twitter.
cs_CZ: Odešle nově zveřejněné záznamy na Twitter.

en: Quality property must be between 1 and 100
cs_CZ: Kvalita musí být mezi 1 a 100

en: Query is empty
cs_CZ: Dotaz je prázdný

en: QuickSearch
cs_CZ: Rychlé hledání

en: QuickSearch Results
cs_CZ: Výsledky rychlého hledání

en: Quicksearch
cs_CZ: Rychlé hledání

en: RAW image support is not enabled because DCRAW cannot be found
cs_CZ: Podpora RAW obrázků není aktivována, neboť se nepodařilo nalézt spustitelný soubor ImageMagick

en: Radio buttons
cs_CZ: Přepínací tlačítka

en: Random Object
cs_CZ: Náhodný objekt

en: Range
cs_CZ: Rozsah

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Re-sort by
cs_CZ: Přeřadit podle

en: Re-type password
cs_CZ: Heslo znovu

en: Read only?
cs_CZ: Pouze pro čtení?

en: Really delete
cs_CZ: Opravdu smazat

en: Recent Changes
cs_CZ: Poslední změny

en: Recent changes
cs_CZ: Poslední změny

en: Recent changes widget
cs_CZ: Widget nedávných změn

en: Recent comments widget
cs_CZ: Widget nedávných změn

en: Recent logins
cs_CZ: Poslední přihlášení

en: Recent tags widget
cs_CZ: Widget nedávných tagů

en: Recently added<br />to collections
cs_CZ: Nově zařazeno<br />do sbírek

en: Recently catalogued
cs_CZ: Nově katalogizováno

en: Recently created
cs_CZ: Nově vytvořené

en: Recently created widget
cs_CZ: Nově vytvořený widget

en: Record %1.field = %2 did not exist; queued file was discarded
cs_CZ: Záznam %1.pole = '%2' neexistuje; soubor ve frontě byl odstraněn

en: Record %1.field = file '%2' did not exist; queued file was discarded
cs_CZ: Záznam %1.pole = soubor '%2' neexistuje; soubor ve frontě byl odstraněn

en: Records by status
cs_CZ: Záznamy podle stavu

en: Records by status widget
cs_CZ: Widget záznamů podle stavu

en: Redirecting to Twitter for authentication... login if you want to use your Twitter account with CollectiveAccess.
cs_CZ: Přesměrovávám na Twitter pro autentizaci... přihlaště se, pokud chcete používat účet Twitteru s CollectiveAccess.

en: Reference to location of imported item in source data
cs_CZ: Odkaz na umístění importované položky ve zdrojových datech.

en: Referenced by user interfaces
cs_CZ: Odkazováno z uživatelských rozhraní

en: Refine Results By...
cs_CZ: Zpřesnit výsledky pomocí...

en: Register
cs_CZ: Registrace

en: Registration confirmation email was sent to %1
cs_CZ: E-mail s potvrzením registrace byl odeslán na %1

en: Registration numbers of object
cs_CZ: Evidenční čísla předmětu

en: Regular expression to validate input with
cs_CZ: Regulární výraz pro ověření vstupu

en: Related
cs_CZ: Související

en: Related %1
cs_CZ: Související %1

en: Related Collections
cs_CZ: Související sbírky

en: Related Place
cs_CZ: Související místo

en: Related annotations
cs_CZ: Vztahující se anotace

en: Related collections
cs_CZ: Související sbírky

en: Related dates
cs_CZ: Související data

en: Related entities
cs_CZ: Vztahující se aktéři

en: Related events
cs_CZ: Vztahující se události

en: Related items
cs_CZ: Související objekty

en: Related keywords
cs_CZ: Související klíčová slova

en: Related loans
cs_CZ: Vztahující se zápůjčky

en: Related lot
cs_CZ: Vztahující se akvizice

en: Related lots
cs_CZ: Vztahující se akvizice

en: Related movements
cs_CZ: Vztahující se přesuny

en: Related names
cs_CZ: Související jména

en: Related object does not exist
cs_CZ: Související objekt neexistuje

en: Related objects
cs_CZ: Související předměty

en: Related occurrences
cs_CZ: Vztahující se události

en: Related organisations
cs_CZ: Související organizace

en: Related places
cs_CZ: Související místa

en: Related storage locations
cs_CZ: Vztahující se úložiště

en: Related table specification "%1" is not valid
cs_CZ: Související specifikace tabulky "%1" není platná

en: Related vocabulary terms
cs_CZ: Vztahující se klíčová slova

en: Relationship
cs_CZ: Vztah

en: Relationship type code
cs_CZ: Kód typu vztahu

en: Relationship type editor
cs_CZ: Editor typů vztahů

en: Relationship type hierarchy identifier
cs_CZ: Hierarchický identifikátor typu vztahu

en: Relationship type used when relation is read left-to-right.
cs_CZ: Typ vztah použitý, když je vztah čten zleva doprava.

en: Relationship type used when relation is read right-to-left.
cs_CZ: Typ vztah použitý, když je vztah čten zprava doleva.

en: Relationship types
cs_CZ: Typy vztahu

en: Remarks
cs_CZ: Poznámky

en: Remarks relating to change
cs_CZ: Poznámky vztahující se ke změně

en: Remove first items from hierarchy?
cs_CZ: Smazat první položku v hierarchii?

en: Remove from watch list
cs_CZ: Odstranit ze seznamu sledovaných

en: Remove item from set
cs_CZ: Odebrat objekt ze sady

en: Render list as
cs_CZ: ZObrazit seznam jako

en: Representation annotation editor user interface
cs_CZ: Editor anotací reprezentace - uživatelské rozhraní

en: Representation annotations
cs_CZ: Anotace reprezentace

en: Representation id=%1 does not exist
cs_CZ: Reprezentace ID=%1 neexistuje

en: Representation id=%1 is not related to object id=%2
cs_CZ: Reprezentace ID=%1 není spojena s objektem ID=%2

en: Representation identifier
cs_CZ: Identifikátor reprezentace

en: Require value
cs_CZ: Vyžadovat hodnotu

en: Reset
cs_CZ: Obnovit

en: Reset your password
cs_CZ: Obnovení hesla

en: Resource path
cs_CZ: Cesta ke zdroji

en: Restrict lookups to type
cs_CZ: Omezit doplňování na typ

en: Restrict to relationship types
cs_CZ: Omezit na typy vztahu

en: Restrict to type
cs_CZ: Omezit na typ

en: Restrict to types
cs_CZ: Omezit na typy

en: Restriction settings
cs_CZ: Nastavení omezení

en: Restricts display to items of the specified type(s). Leave all unchecked for no restriction.
cs_CZ: Omezí zobrazení na položky určeného typu. Ponechte vše nezatržené pro neomezené zobrazení.

en: Restricts display to items related using the specified relationship type(s). Leave all unchecked for no restriction.
cs_CZ: Omezí zobrazení na položky připojené pomocí určeného typu vztahu. Ponechte nezatržené pro neomezené zobrazení.

en: Results
cs_CZ: Výsledky

en: Review in progress
cs_CZ: Probíhá kontrola

en: Role id
cs_CZ: ID role

en: Role settings
cs_CZ: Nastavení role

en: Roles
cs_CZ: Role

en: Row_id is invalid
cs_CZ: ID řádku je neplatné

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save search
cs_CZ: Uložit hledání

en: Save settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Saved changes
cs_CZ: Uložené změny

en: Saved changes to %1
cs_CZ: Změny %1 uloženy

en: Saved changes to group
cs_CZ: Změny skupiny uloženy

en: Saved changes to locale
cs_CZ: Změny jazyka uloženy

en: Saved changes to metadata element
cs_CZ: Změny metadatového elementu uloženy

en: Saved changes to role
cs_CZ: Změny role uloženy

en: Saved changes to user
cs_CZ: Změny nastavení uživatele uloženy

en: Saved preference settings
cs_CZ: Nastavení uložena

en: Saved searches
cs_CZ: Uložená vyhledávání

en: Schema revision
cs_CZ: Verze schématu

en: Screen identifier
cs_CZ: Identifikátor obrazovky

en: Screens
cs_CZ: Obrazovky

en: Search
cs_CZ: Hledání

en: Search %1
cs_CZ: Hledat %1

en: Search By Set
cs_CZ: Vyhledávání podle sady

en: Search Engine
cs_CZ: Vyhledávač

en: Search Type
cs_CZ: Hledat typ

en: Search by set
cs_CZ: Hledat podle sady

en: Search collections
cs_CZ: Vyhledávat sbírky

en: Search could not be saved
cs_CZ: Hledání nebylo možné uložit

en: Search entities
cs_CZ: Vyhledávat aktéry

en: Search for geographic location
cs_CZ: Hledat geografické umístění

en: Search for items in your sets.
cs_CZ: Hledat položky ve svých sadách

en: Search form
cs_CZ: Vyhledávací formulář

en: Search form contents
cs_CZ: Obsahy vyhledávacího formuláře

en: Search form settings
cs_CZ: Nastavení vyhledávacího formuláře

en: Search form settings.
cs_CZ: Nastavení vyhledávacího formuláře

en: Search form to display
cs_CZ: Vyhledávací formulář pro zobrazení

en: Search in collections
cs_CZ: Vyhledat

en: Search in this exhibition
cs_CZ: Hledat v této výstavě

en: Search loans
cs_CZ: Vyhledávat zápůjčky

en: Search log
cs_CZ: Záznam hledání

en: Search movements
cs_CZ: Vyhledávat přesuny

en: Search object lots
cs_CZ: Vyhledávat přírůstky

en: Search objects
cs_CZ: Prohledávat objekty

en: Search occurrences
cs_CZ: Vyhledávat události

en: Search places
cs_CZ: Vyhledávat místa

en: Search storage locations
cs_CZ: Prohledávat úložiště

en: Search term/name
cs_CZ: Hledat název/jméno

en: Search terms remain editable for next search
cs_CZ: Vyhledávací kritéria zůstávají editovatelná pro další použití

en: Search type
cs_CZ: Typ hledání

en: Searches
cs_CZ: Hledání

en: Searches for
cs_CZ: Vyhledávání

en: Searching and browsing
cs_CZ: Vyhledávání a procházení

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Select KML or KMZ file
cs_CZ: Vyberte KML nebo KMZ soubor

en: Select a file
cs_CZ: Vybrat soubor

en: Select a media file
cs_CZ: Vybrat soubor médií

en: Selects which user interface to use when editing collections.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci sbírek.

en: Selects which user interface to use when editing entities.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci aktérů.

en: Selects which user interface to use when editing list information.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci informace o seznamu.

en: Selects which user interface to use when editing list items.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci položek seznamu.

en: Selects which user interface to use when editing object lots.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci akvizic objektů.

en: Selects which user interface to use when editing object representations.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci reprezentací objektů.

en: Selects which user interface to use when editing objects.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci objektů.

en: Selects which user interface to use when editing occurrences.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci událostí (occurrences).

en: Selects which user interface to use when editing places.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci míst.

en: Selects which user interface to use when editing representation annotations.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci anotace reprezentací.

en: Selects which user interface to use when editing set items.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci položek sad.

en: Selects which user interface to use when editing sets.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci sad.

en: Selects which user interface to use when editing storage locations.
cs_CZ: Uživatelské rozhraní pro editaci úložišť.

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Sent %1 to remote %2
cs_CZ: Odesláno %1 na vzdálený %2

en: Sent %1 to remote server at %2
cs_CZ: Odesláno %1 na vzdálený server %2

en: Serialized array used to store source information for entity information retrieved via web services [NOT IMPLEMENTED YET].
cs_CZ: Serializované pole použité pro uložení zdroje informace o aktérovi, která byla získána pomocí webových služeb [ZATÍM NEIMPLEMENTOVÁNO].

en: Serialized array used to store source information for loan information retrieved via web services [NOT IMPLEMENTED YET].
cs_CZ: Serializované pole použité pro uložení zdroje informace o zápůjčce získané webovými službami [ZATÍM NEIMPLEMENTOVÁNO].

en: Serialized array used to store source information for movement information retrieved via web services [NOT IMPLEMENTED YET].
cs_CZ: Serializované pole použité pro uložení zdroje informace o přesunu získané webovými službami [ZATÍM NEIMPLEMENTOVÁNO].

en: Service URL
cs_CZ: URL služby

en: Set
cs_CZ: Skupina

en: Set access control
cs_CZ: Nastavit přístupová práva

en: Set code
cs_CZ: Kód sady

en: Set content
cs_CZ: Obsah sady

en: Set identifier for newly created objects to
cs_CZ: Nastavit identifikátor nově vytvářených objektů na

en: Set item belongs to
cs_CZ: Položka sady náleží k

en: Set item editor user interface
cs_CZ: Editor položky sady - uživatelské rozhraní

en: Set items
cs_CZ: Položky sady

en: Set name
cs_CZ: Název sady

en: Set preferences
cs_CZ: Měnit nastavení

en: Set this if the form is a form used by the system (as opposed to a user defined form). In general, system forms are defined by the system installer - you should not have to create system forms on your own.
cs_CZ: Nastavte pokud je tento formulář používán systémem (oproti uživatelsky definovanému formuláři). Obecně jsou systémové formuláře definovány instalátorem - nemělo by být nutné vytvářet vlastních systémových formulářů.

en: Set this if the list is a list used by the system to populate a specific field (as opposed to a user defined list or vocabulary). In general, system lists are defined by the system installer - you should not have to create system lists on your own.
cs_CZ: Nastavte pokud je tento seznam používán systémem pro obsazení určitého pole (oproti uživatelsky definovaným seznamům a slovníkům). Obecně jsou systémové seznamy definovány instalátorem - nemělo by být nutné vytvářet vlastní systémové seznamy.

en: Set this if the list is hierarchically structured; leave unset if you are creating a simple "flat" list.
cs_CZ: Nastavte pokud se jedná o hierarchicky uspořádaný seznam; ponechte nenastavené v případě že vytváříte "plochý" jednoúrovňový seznam.

en: Set this if the list is to be used as a controlled vocabulary for cataloguing.
cs_CZ: Nastavte pokud má být seznam používán jako řízený slovník pro katalogizaci.

en: Set this if this label is the preferred label for the current locale.
cs_CZ: Nastavte pokud je toto jméno preferované ve zvoleném jazyce.

en: Sets
cs_CZ: Skupiny

en: Sets editor user interface
cs_CZ: Editor sady - uživatelské rozhraní

en: Setting
cs_CZ: Nastavení

en: Setting is not valid: %1
cs_CZ: Nastavení je neplatné: %1

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings for Group #%1/%2
cs_CZ: Nastavení pro Skupinu #%1/%2

en: Short code (up to 20 characters) for role (must be unique)
cs_CZ: Krátký kód role (do 20 znaků, musí být unikátní)

en: Short code (up to 8 characters) for group (must be unique)
cs_CZ: Krátký kód skupiny (max. 8 znaků, musí být unikátní)

en: Show %1 users
cs_CZ: Ukázat %1 uživatelů

en: Show Hierarchy
cs_CZ: Ukázat hierarchii

en: Show changes made less than ^ELEMENT hours ago
cs_CZ: Ukázat změny provedené před méně než ^ELEMENT hodinami

en: Show count for collections?
cs_CZ: Ukazovat počet sbírek?

en: Show count for entities?
cs_CZ: Ukazovat počet aktérů?

en: Show count for loans?
cs_CZ: Ukazovat počet zápůjček?

en: Show count for lots?
cs_CZ: Ukazovat počet přírůstků?

en: Show count for movements?
cs_CZ: Ukazovat počet přesunů?

en: Show count for object representations?
cs_CZ: Ukazovat počet reprezentací předmětů?

en: Show count for objects?
cs_CZ: Ukazovat počet předmětů?

en: Show count for occurrences?
cs_CZ: Ukazovat počet událostí?

en: Show count for places?
cs_CZ: Ukazovat počet míst?

en: Show count for storage locations?
cs_CZ: Ukazovat počet depozitářů?

en: Show current location as 'breadcrumb' trail
cs_CZ: Ukazovat aktuální pozici jako drobečkovou cestu

en: Show hierarchy?
cs_CZ: Zobrazovat hierarchii?

en: Show in browser
cs_CZ: Ukázat v prohlížeči

en: Show jobs completed less than ^ELEMENT hours ago
cs_CZ: Ukázat úkoly dokončené před méně než ^ELEMENT hodinami

en: Show logins occurring less than ^ELEMENT hours ago
cs_CZ: Ukázat přihlášení provedená před méně než ^ELEMENT hodinami

en: Show search form
cs_CZ: Zobrazit vyhledávací formulář

en: Show seconds?
cs_CZ: Zobrazovat sekundy?

en: Showing %1 <span style='font-weight:bold; text-transform:lowercase;'>%2</span> with status <span style='font-weight:bold; text-transform:lowercase;'>"%3"</span>
cs_CZ: Zobrazuje se %1 <span style='font-weight:bold; text-transform:lowercase;'>%2</span> se stavem <span style='font-weight:bold; text-transform:lowercase;'>"%3"</span>

en: Showing 1 additional file attached to this representation
cs_CZ: Zobrazen 1 další soubor připojený k této reprezentaci

en: Showing the last %1 <span style='font-weight:bold; text-transform:lowercase;'>%2</span> created
cs_CZ: Zobrazuje se posledních %1 vytvořených <span style='font-weight:bold; text-transform:lowercase;'>%2</span>

en: Sign in for newsletter
cs_CZ: Přihlašte se k odběru newsletteru

en: Skip media that do not match an existing object record
cs_CZ: Vynechat média, kterým neodpovídá existující záznam o objektu

en: Solr configuration up to date
cs_CZ: Konfigurace Solr je aktuální

en: Solr cores up and running
cs_CZ: Jádra Solr jsou zavedena a spuštěna

en: Sorry object is not available. More information on holocaust.cz
cs_CZ: Omlouváme se, ale předmět není dostupný. Více informací na portálu holocaust.cz

en: Sorry, entity is not available. More information on holocaust.cz
cs_CZ: Omlouváme se, ale aktér není dostupný. Více informací na portálu holocaust.cz

en: Sorry, preview in not available
cs_CZ: Omlouváme se, ale náhled není k dispozici

en: Sort
cs_CZ: Třídit

en: Sort by
cs_CZ: Seřadit podle

en: Sort order
cs_CZ: Třídění

en: Sort results by
cs_CZ: Výsledky řadit podle

en: Sort results by:
cs_CZ: Výsledky řadit podle:

en: Sort suggested values by?
cs_CZ: Třídění nabízených hodnot ?

en: Sortable value for id number
cs_CZ: Hodnota pro třídění identifikátoru

en: Sortable version of name value
cs_CZ: Verze názvu pro třídění

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Source info
cs_CZ: Informace o pramenech

en: Source notes
cs_CZ: Poznámky k pramenům

en: Source reference
cs_CZ: Odkaz na zdroj

en: Specification of object
cs_CZ: Specifikace předmětu

en: Specifications
cs_CZ: Specifikace

en: Specified XML schema is not installed
cs_CZ: Specifikované XML schéma není nainstalováno

en: Specified version of media
cs_CZ: Určená verze médií

en: Specifies the default method to employ to order items in this list.
cs_CZ: Udává výchozí metodu používanou pro řazení tohoto seznamu.

en: Specifies the list to use as value for this element. Element must be a list type for this to apply.
cs_CZ: Určuje seznam který poskytuje hodnoty tomuto elementu. Element musí být typu seznam.

en: Sphinx must be running.
cs_CZ: Sphinx musí být spuštěn.

en: Sphinx process up and running
cs_CZ: Procesy Sphinx jsou zavedeny a spuštěny

en: SqlSearch database tables exist
cs_CZ: Databáze SqlSearch existuje

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: Start Browsing By...
cs_CZ: Začít prohlížení podle...

en: Start import
cs_CZ: Start importu

en: Start must be before date in range
cs_CZ: Začátek musí být před datem v rozmezí

en: Start must be less than end
cs_CZ: Začátek musí být menší než konec

en: Start new search
cs_CZ: Nové hledání

en: Start your Java application server. If it is already running, check your CollectiveAccess configuration (Solr home directory in particular), stop the application server, let CollectiveAccess generate a new Solr configuration (there is a tool in support/utils), check the permissions and start the application server again.
cs_CZ: Spusťte váš aplikační server Java. Pokud už spuštěn je, překontrolujte konfiguraci CollectiveAccess (zejména nastavení domovského adresáře Solr), zastavte aplikační server, nechte CollectiveAccess vygenerovat novou konfiguraci Solr (příslušný nástroj je v support/utils), zkontrolujte práva a spusťte aplikační server znovu.

en: Started on
cs_CZ: Započato

en: Starting IP address in Class C IP address range
cs_CZ: Počáteční IP adresa v adresním rozsahu třídy C

en: Starting date is invalid
cs_CZ: Počáteční datum je neplatné

en: Starting time is invalid
cs_CZ: Počáteční čas je neplatný

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Status to display
cs_CZ: Stav pro zobrazení

en: Storage Location Searches
cs_CZ: Vyhledávání depozitářů

en: Storage Location Sets
cs_CZ: Sady depozitářů

en: Storage Locations
cs_CZ: Depozitáře

en: Storage for role-level variables
cs_CZ: Uložení proměnných na úrovni rolí

en: Storage location
cs_CZ: Úložiště

en: Storage location authority editing
cs_CZ: Úprava autorit úložiště

en: Storage location editor
cs_CZ: Editor úložišť

en: Storage location editor user interface
cs_CZ: Editor úložišť - uživatelské rozhraní

en: Storage locations
cs_CZ: Depozitáře

en: Sub-elements
cs_CZ: Podelementy

en: Sub-elements may not be used as checklists
cs_CZ: Podelementy nemohou být použity jako soupisy

en: Subform element '%1' does not exist
cs_CZ: Element podformuláře '%1' neexistuje

en: Subject
cs_CZ: Subjekt

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Successfully added item. %1Click here to resume your search%2.
cs_CZ: Objekt přidán do sbírky. %1Klikněte zde pro návrat%2.

en: Successfully imported?
cs_CZ: Úspěšně importováno?

en: Suffixes
cs_CZ: Titul za jménem

en: Suggest existing values?
cs_CZ: Nabízet použité hodnoty?

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: Surname
cs_CZ: Příjmení

en: System administration
cs_CZ: Administrace systému

en: System?
cs_CZ: Systém?

en: TASK DID NOT COMPLETE
cs_CZ: ÚKOL NEBYL DOKONČEN

en: Tab delimited
cs_CZ: Odděleno tabulátory

en: Tab delimited text
cs_CZ: Text oddělený tabulátory

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Table num
cs_CZ: Číslo tabulky

en: Table this restriction binds the UI screen to
cs_CZ: Tabulka navázaná na obrazovku uživatelského rozhraní

en: Tag is not part of the current row
cs_CZ: Tag není součástí této řádky

en: Tag relation id is invalid
cs_CZ: Neplatné ID vztahu tagu

en: Tag was not created by specified user
cs_CZ: Tak nebyl vytvořen specifikovaným uživatelem

en: Tagging date
cs_CZ: Datum tagování

en: Tags
cs_CZ: Klíčová slova

en: Target
cs_CZ: Cíl

en: Technique
cs_CZ: Technika

en: Tells time in digital or faux analog formats
cs_CZ: Udávají čas v digitálním nebo "analogovém" tvaru

en: Template used to format output.
cs_CZ: Vzor pro formátování výstupu

en: Temporary filename
cs_CZ: Dočasné jméno souboru

en: Test mode
cs_CZ: Zkušební provoz

en: Text indicating source of data imported. For OAI and other web service imports, this will be the URL used to access the service.
cs_CZ: Text označující zdroj importovaných dat. Pro OAI a další importy webových služeb je to URL použité pro přístup ke službě.

en: Text indicating source of log message - eg. what subsystem generated the message.
cs_CZ: Text označující zdroj logové zprávy - tj. který susbsystém zprávu vygeneroval.

en: Text label to be used for displayed information.
cs_CZ: Textový popis pro zobrazenou informaci

en: Text of comment.
cs_CZ: Text komentáře

en: Text of note.
cs_CZ: Text poznámky

en: Text of the tag.
cs_CZ: Text tagu.

en: Text to place in-between elements of a hierarchical value.
cs_CZ: Textový oddělovač mezi elementy hierarchických hodnot.

en: Text to place in-between repeating values.
cs_CZ: Text pro umístění mezi opakující se hodnoty

en: Text to pre-populate a newly created attribute with
cs_CZ: Text, který bude vložen do nového atributu

en: Thank you for commenting.
cs_CZ: Děkujeme za komentář.

en: Thank you for completing your registration at http://collections.jewishmuseum.cz. You can log in using your e-mail address.
cs_CZ: Děkujeme Vám, že jste se registrovali v on-line katalogu sbírek Židovského muzeum v Praze na http://collections.jewishmuseum.cz. Přihlásit se můžete pomocí Vaší e-mailové adresy.

en: Thank you for contributing.  Your comments will be posted on this page after review by site staff.
cs_CZ: Děkujeme za příspěvek. Po posouzení administrátory budou vaše komentáře zveřejněny na této stránce.

en: Thank you for registering! You are now logged in.
cs_CZ: Děkujeme za registraci! Byli jste automaticky přihlášeni.

en: Thank you for your contribution.
cs_CZ: Děkujeme za doplnění sbírek.

en: The CollectiveAccess <i>Lucene search index</i> directory is NOT writeable by the installer. This may result in installation errors. It is recommended that you change permissions on this directory (<i>%1</i>) to allow write access prior to installation. You can reload the installer to verify that the changed permissions are correct.
cs_CZ: Adresář <i>vyhledávacího indexu Lucene</i> NENÍ instalátoru přístupný pro zápis. To může vést k chybám při instalaci. Před instalací se doporučuje změnit práva k tomuto adresáři (<i>%1</i>) tak, aby byl možný zápis. Můžete znovu nahrát instalátor, abyste se ujistili, že změněná oprávnění jsou správně nastavena.

en: The CollectiveAccess <i>app/tmp</i> directory is NOT writeable by the installer. This may result in installation errors. It is recommended that you change permissions on this directory (<i>%1</i>) to allow write access prior to installation. You can reload the installer to verify that the changed permissions are correct.
cs_CZ: Podadresář CollectiveAccessu <i>app/tmp</i> NENÍ instalátoru přístupný pro zápis. To může vést k chybám při instalaci. Před instalací se doporučuje změnit práva k tomuto adresáři (<i>%1</i>) tak, aby byl možný zápis. Můžete znovu nahrát instalátor, abyste se ujistili, že změněná oprávnění jsou správně nastavena.

en: The CollectiveAccess media directory is NOT writeable by the installer. This will prevent proper creation of the media directory structure and result in installation errors. It is recommended that you change permissions on this directory (<i>%1</i>) to allow write access prior to installation. You can reload the installer to verify that the changed permissions are correct.
cs_CZ: Podadresář CollectiveAccessu pro ukládání médií NENÍ instalátoru přístupný pro zápis. To znemožní vytvoření potřebné adresářové struktury a povede k chybám při instalaci. Před instalací se doporučuje změnit práva k tomuto adresáři (<i>%1</i>) tak, aby byl možný zápis. Můžete znovu nahrát instalátor, abyste se ujistili, že změněná oprávnění jsou správně nastavena.

en: The IP address of the commenter.
cs_CZ: IP adresa komentátora.

en: The IP address of the viewer.
cs_CZ: IP adresa prohlížeče.

en: The MysqlFulltext search engine requires that MySQL be the back-end database for your CollectiveAccess installation.
cs_CZ: Vyhledávač MysqlFulltext pro vaši instalaci CollectiveAccess vyžaduje MySQL jako backendovou databázi.

en: The MysqlFulltext search engine requires that certain tables be present in your database. They are installed by default and should be present, but if they are not MysqlFulltext will not be able to operate.
cs_CZ: Vyhledávač MysqlFulltext vyžaduje přítomnost určitých tabulek ve vaší databázi. Ty by měly být defaultně nainstalovány a přítomny. Pokud však nejsou, nebude MysqlFulltext fungovat.

en: The Solr configuration has to be rebuilt and synced with the CollectiveAccess search indexing configuration and metadata attributes setup from time to time. It's not critical if they're not in sync for the moment. They should be automatically synced on each event that causes some indexing (e.g. record save)
cs_CZ: Konfiguraci Solr je třeba čas od času obnovit a synchronizovat s konfigurací vyhledávací indexace a nastavení metadatových atributů CollectiveAccess. Není kritické pokud nejsou právě teď synchronizovány. K synchronizaci by mělo dojít automaticky při každé události, která způsobuje indexaci (např. uložení záznamu)

en: The SqlSearch search engine requires that MySQL be the back-end database for your CollectiveAccess installation.
cs_CZ: Vyhledávač SqlSearch pro vaši instalaci CollectiveAccess vyžaduje MySQL jako backendovou databázi.

en: The SqlSearch search engine requires that certain tables be present in your database. They are installed by default and should be present, but if they are not SqlSearch will not be able to operate.
cs_CZ: Vyhledávač SqlSearch vyžaduje přítomnost určitých tabulek ve vaší databázi. Ty by měly být defaultně nainstalovány a přítomny. Pokud však nejsou, nebude SqlSearch fungovat.

en: The combination of %1 and %2 must be unique
cs_CZ: Kombinace %1 a %2 musí být jedinečná

en: The comment does not exist
cs_CZ: Komentář neexistuje

en: The date and time the comment was created.
cs_CZ: Datum a čas vytvoření komentáře.

en: The date and time the comment was examined for validity and applicability.
cs_CZ: Datum a čas, kdy byl komentář přezkoumán z hlediska platnosti a vhodnosti.

en: The date and time the note was created.
cs_CZ: Datum a čas vytvoření poznámky.

en: The date and time the tag was applied.
cs_CZ: Datum a čas, kdy byl tag přidán.

en: The date and time the tag was examined for validity and applicability.
cs_CZ: Datum a čas, kdy byl tag přezkoumán z hlediska platnosti a vhodnosti.

en: The e-mail address of this user. The address will be used for all mail-based system notifications and alerts to this user.
cs_CZ: E-mailová adresa uživatele. Adresa bude užita pro všechna systémová upozornění a zprávy zasílané uživateli e-mailem.

en: The extent of the object lot. This is typically the number of discrete items that compose the lot by this record. It is stored as a whole number (eg. 1, 2, 3...).
cs_CZ: Rozsah akvizice objektů. Je zpravidla číslo položek, z nichž se akvizice skládá. Je uloženo jako celé číslo (např. 1, 2, 3...).

en: The extent of the object. This is typically the number of discrete items that compose the object represented by this record. It is stored as a whole number (eg. 1, 2, 3...).
cs_CZ: Rozsah objektu. Zpravidla se jedná o počet jednotlivých částí, z nichž se skládá objekt reprezentovaný tímto záznamem. Je uložen jako celé číslo (např. 1, 2, 3...).

en: The following errors occurred
cs_CZ: Vyskytly se tyto chyby

en: The forename of this user.
cs_CZ: Dané jméno tohoto uživatele.

en: The label for this placement as defined in the placements settings. The value used will be adjusted to reflect the current user&apos;s locale.
cs_CZ: Jméno tohoto umístění definované v nastaveních umístění. Použitá hodnota bude přizpůsobena podle uživatelova aktuálního jazyka.

en: The list must have exactly two items to be used as a yes/no checkbox
cs_CZ: Seznam musí mít právě dvě položky, které budou použity pro zatržítko ano/ne

en: The locale best describing the origin of this information.
cs_CZ: Jazyk (locale) nejlépe popisující původ těchto informací.

en: The locale from which the annotation originates.
cs_CZ: Jazyk, v němž byla anotace vytvořena.

en: The locale from which the collection originates.
cs_CZ: Jazyk původu sbírky.

en: The locale from which the entity originates.
cs_CZ: Jazyk (locale), v němž byl aktér vytvořen.

en: The locale from which the item originates.
cs_CZ: Jazyk, ze kterého položka pochází.

en: The locale from which the object originates.
cs_CZ: Jazyk, v němž byl objekt vytvořen.

en: The locale from which the representation originates.
cs_CZ: Jazyk, v němž byla reprezentace vytvořena.

en: The locale of the comment.
cs_CZ: Jazyk (locale) komentáře

en: The locale of the tag.
cs_CZ: Jazyk tagu.

en: The locale of the user while viewing the item.
cs_CZ: Jazyk uživatele v době, kdy prohlížel záznam.

en: The login name for this user. This name is used in combination with the password set below to access the system.
cs_CZ: Přihlašovací jméno tohoto uživatele. Toto jméno je užíváno pro přihlášení do systému v kombinaci s heslem, jež se nastavuje níže.

en: The login password for this user. Passwords must be at least 4 characters and should ideally contain a combination of letters and numbers. Passwords are case-sensitive.
cs_CZ: Přihlašovací heslo tohoto uživatele. Hesla musí mít alespoň 4 znaky a měly by obsahovat kombinaci písmena a čísel. Hesla rozlišují malá a velká písmena.

en: The maximum number of characters to allow. Input longer than required will be rejected.
cs_CZ: Maximální povolený počet znaků. Delší výrazy budou odmítnuty.

en: The maximum numeric value to allow. Values larger than required will be rejected.
cs_CZ: Maximální povolená číselná hodnota. Vyšší hodnoty budou odmítnuty.

en: The maximum numeric value to allow. Values larger than required will be rejected. Leave blank to indicate no upper limit.
cs_CZ: Maximální povolená číselná hodnota. Vyšší hodnoty budou odmítnuty. Ponechte nevyplněné, pokud nechcete horní limit nastavit.

en: The maximum value allowed. Input greater than the required value will be rejected.
cs_CZ: Nejvyšší povolená hodnota. Vložení vyšší hodnoty bude zamítnuto.

en: The memory limit for your PHP installation may not be sufficient to run CollectiveAccess correctly. Please consider adjusting the "memory_limit" variable in your PHP configuration (usually a file named) &quot;php.ini&quot;. See <a href="http://us.php.net/manual/en/ini.core.php#ini.memory-limit" target="_blank">http://us.php.net/manual/en/ini.core.php</a> for more details. The value in your config is &quot;%1&quot;, the recommended value is &quot;128M&quot; or higher.
cs_CZ: Paměťový limit instalace PHP nemusí být dostačující pro správný běh CollectiveAccess. Zvažte prosím navýšení proměnné "memory_limit" v konfiguraci PHP - obvykle v souboru &quot;php.ini&quot;. Pro další podrobnosti viz <a href="http://us.php.net/manual/en/ini.core.php#ini.memory-limit" target="_blank">http://us.php.net/manual/en/ini.core.php</a>. Aktuálně nastavená hodnota je &quot;%1&quot;, doporučená je &quot;128M&quot; nebo více.

en: The minimum number of attribute bundles to show in an editing form. If the number of actual attributes is less than this number then the user interface will show empty form bundles to reach this number. This number should be less than or equal to the maximum number of attributes per row.
cs_CZ: Minimální počet atributových svazků, které se mají zobrazovat v editačním formuláři. Pokud je počet aktuálních atributů nižší, bude uživatelské rozhraní zobrazovat prázdné svazky do dosažení nastaveného počtu. Toto číslo by mělo být nižší nebo rovno maximálnímu počtu atributů na řádek.

en: The minimum number of characters to allow. Input shorter than required will be rejected.
cs_CZ: Maximální povolený počet znaků. Kratší výrazy budou odmítnuty.

en: The minimum numeric value to allow. Values smaller than required will be rejected.
cs_CZ: Minimální povolená číselná hodnota. Nižší hodnoty budou odmítnuty.

en: The minimum numeric value to allow. Values smaller than required will be rejected. Leave blank to indicate no lower limit.
cs_CZ: Minimální povolená číselná hodnota. Nižší hodnoty budou odmítnuty. Ponechte nevyplněné, pokud nechcete dolní limit nastavit.

en: The minimum value allowed. Input less than the required value will be rejected.
cs_CZ: Nejnižší povolená hodnota. Vložení nižší hodnoty bude odmítnuto.

en: The name of this list item in the plural form (eg. "disks", "lobsters").
cs_CZ: Název položky záznamu v množném čísle (např. "disky", "humři").

en: The name of this list item in the singular form (eg. "disk", "lobster").
cs_CZ: Název položky záznamu v jednotném čísle (např. "disk", "humr").

en: The number of columns wide the search will be.
cs_CZ: Počet sloupců určujících šířku hledání

en: The primary locale associated with the place.
cs_CZ: Primární jazyk (locale) asociovaný s tímto místem.

en: The range of dates that are accepted. Input dates outside the range will be rejected. Leave blank if you do not require restrictions.
cs_CZ: Rozpětí dat, která jsou akceptována. Vstupní data mimo toto rozpětí budou odmítnuta. Ponechte prázdné, pokud nevyžadujete omezení.

en: The relative priority of the display when displayed in a list with other displays. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita tohoto zobrazení, při zobrazení v seznamu s jinými zobrazeními. Nižší čísla indikují vyšší prioritu.

en: The relative priority of the element when displayed in a list with other element. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita elementu při zobrazení v seznamu s jinými elementy. Nižší čísla indikují vyšší prioritu.

en: The relative priority of the group when displayed in a list with other relationship types. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita skupiny při zobrazení v seznamu s dalšími typy vztahů. Nižší čísla indikují vyšší prioritu.

en: The relative priority of the relationship type when displayed in a list with other relationship types. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita typu vztahu v případě jeho společného zobrazení s dalšími typy vztahů. Nižší hodnoty znamenají vyšší prioritu.

en: The relative priority of the relationship when displayed in a list with other relationships. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita vztahu při zobrazení v seznamu s ostatními vztahy. Nižší čísla označují vyšší prioritu.

en: The relative priority of the representation when displayed in a list with other representations. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita reprezentace v případě jejího společného zobrazení s dalšími reprezentacemi. Nižší hodnoty znamenají vyšší prioritu.

en: The relative priority of the restriction when displayed in a list with other restrictions. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita omezení v případě jeho zobrazení v seznamu s dalšími omezeními. Nižší hodnoty znamenají vyšší prioritu.

en: The relative priority of the role when displayed in a list with other roles. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita role při zobrazení v seznamu s ostatními rolemi. Nižší číslo indikuje vyšší prioritu.

en: The relative priority of the search form element when displayed in a list with other elements in a form. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita vyhledávacího formuláře při zobrazení v seznamu s jinými elementy. Nižší čísla indikují vyšší prioritu.

en: The relative priority of the set when displayed in a list with other sets. Lower numbers indicate higher priority.
cs_CZ: Relativní priorita sady v případě jejího společného zobrazení s dalšími sadami. Nižší hodnoty znamenají vyšší prioritu.

en: The set does not exist
cs_CZ: Sada neexistuje

en: The surname of this user.
cs_CZ: Příjmení tohoto uživatele.

en: The tag does not exist
cs_CZ: Tag neexistuje

en: The type of the collection. In CollectiveAccess every collection has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
cs_CZ: Typ sbírky. V CollectiveAccessu má každá sbírka deklarovaný, inherentní typ, vymezující soubor popisných a administrativních metadat, která se k ní vztahují.

en: The type of the entity. eg. individual, organization, family, etc.
cs_CZ: Typ aktéra, např. jednotlivec, organizace, rodina, atd.

en: The type of the loan. eg. incoming loan, outgoing loan, etc.
cs_CZ: Typ zápůjčky - např. příchozí zápůjčka, odchozí zápůjčka atd.

en: The type of the movement. eg. administrative, exhibition, etc.
cs_CZ: Typ přesunu - např. administrativní, na výstavu atd.

en: The type of the object lot. In CollectiveAccess every lot has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
cs_CZ: Typ akvizice objektů. V CollectiveAccessu má každá akvizice objektů deklarovaný, inherentní typ, který určuje soubor popisných a administrativních metadat, která se k ní vztahují.

en: The type of the object. In CollectiveAccess every object has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive, technical and administrative metadata that can be applied to it. As such this type is "low-level" and directly tied to the form of the object - eg. photograph, book, analog video recording, etc.
cs_CZ: Typ objektu. V CollectiveAccessu má každý objekt deklarovaný, inherentní typ, který určuje soubor popisných a administrativních metadat, která se k němu vztahují. Jedná se o nízkoúrovňový typ objektu, přímo spjatý s jeho formou: např. fotografie, kniha, analogový video záznam, atd.

en: The type of the occurrence. In CollectiveAccess every occurrence has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
cs_CZ: Typ události. V CollectiveAccessu má každá událost deklarovaný, inherentní typ, který určuje soubor popisných a administrativních metadat, která se k ní vztahují.

en: The type of the place. In CollectiveAccess every place has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
cs_CZ: Typ místa. V CollectiveAccessu má každé místo deklarovaný, inherentní typ, který určuje soubor popisných a administrativních metadat, která se k němu vztahují.

en: The type of the set determines what sorts of information the set and each item in the set can have associated with them.
cs_CZ: Typ sady určuje jaké druhy informací může mít připojena sada a každá její položka.

en: The type of the storage location. In CollectiveAccess every storage location has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
cs_CZ: Typ depozitáře. V CollectiveAccessu má každý depozitář deklarovaný, inherentní typ, který určuje soubor popisných a administrativních metadat, která se k němu vztahují.

en: The user who administers the group.
cs_CZ: Uživatel, který skupinu administruje.

en: The user who applied the tag.
cs_CZ: Uživatel, který přidal tento tag.

en: The user who created the annotation.
cs_CZ: Uživatel, který anotaci vytvořil.

en: The user who created the comment.
cs_CZ: Autor komentáře

en: The user who created the form.
cs_CZ: Uživatel, který formulář vytvořil.

en: The user who created the note.
cs_CZ: Autor poznámky.

en: The user who created the set.
cs_CZ: Uživatel, který sadu vytvořil.

en: The user who examined the comment for validity and applicability.
cs_CZ: Uživatel, který přezkoumal platnost a vhodnost komentáře.

en: The user who examined the tag for validity and applicability.
cs_CZ: Uživatel, který zkontroloval platnost a vhodnost tagu.

en: The user who is watching the specified record.
cs_CZ: Uživatel sledující určený záznam.

en: The user who viewed the item.
cs_CZ: Uživatel, který prohlížel záznam.

en: The value of %1 must be unique
cs_CZ: Hodnota %1 musí být jedinečná

en: The version of the media representation specified by {version name} for display.
cs_CZ: Verze reprezentace médií určená pomocí {version name} pro zobrazení.

en: The web server user (%1) must be able to read and write the whole Solr configuration. Please note that also your Java application server user (e.g. tomcat6) must be able to write to the Solr home and its subdirectories.
cs_CZ: Webserverový uživatel (%1) musí být schopen číst a zapisovat do celé konfigurace Solr. Mějte prosím na paměti, že i uživatel vašeho aplikačního serveru Java (např. tomcat6) musí být schopen zapisovat do domovského adresáře Solr a jeho podadresářů.

en: The web server user (%1) must be able to read and write the whole Sphinx configuration.
cs_CZ: Webserverový uživatel (%1) musí mít právo číst a zapisovat do celé konfigurace Sphinx

en: The web server user (%1) must be allowed to write the Lucene index directory (%2). You have to ensure that in order to get the Lucene search engine back-end to work.
cs_CZ: Webserverový uživatel (%1) musí mít právo zápisu do indexového adresáře Lucene (%2). Toto je třeba zajistit pro zprovoznění backendu vyhledávače Lucene.

en: Theme set (views, CSS, graphics) to display UI in
cs_CZ: Téma uživatelského rozhraní (pohledy, CSS, grafika)

en: There are
cs_CZ: V databázi:

en: There are %1 objects linked to this lot. If you continue these objects will no longer be associated with a lot.
cs_CZ: K tomuto přírůstku je připojeno %1 předmětů. Pokud budete pokračovat, přestanou být tyto předměty  s přírůstkem asociovány.

en: There are no %1 comments
cs_CZ: Nejsou žádné komentáře %1

en: There are no %1 tags.
cs_CZ: Nejsou žádné tagy %1

en: There are no items in this collection.
cs_CZ: V této sbírce nejsou žádné objekty.

en: There are no items in this set
cs_CZ: V této sadě nejsou žádné položky

en: There are no running jobs, queued jobs or jobs completed in the last %1 hours.
cs_CZ: Nejsou žádné právě zpracovávané, čekající nebo v předchozích %1 hodinách dokončené úlohy.

en: There are no saved searches
cs_CZ: Nejsou žádná uložená vyhledávání

en: There are no unmoderated comments
cs_CZ: Nejsou žádné nemoderované komentáře

en: There are no unmoderated tags
cs_CZ: Nejsou žádné nemoderované tagy

en: There are no watched items
cs_CZ: Nejsou žádné sledované položky

en: There have been no changes to <strong>%1</strong> from %2.
cs_CZ: Od %2 do %1 neproběhly žádné změny.

en: There is 1 object linked to this lot. If you continue this object will no longer be associated with a lot.
cs_CZ: K tomuto přírůstku je připojen 1 předmět. Pokud budete pokračovat, přestane být s přírůstkem asociován.

en: There is no configuration available for this editor. Check your system configuration and ensure there is at least one valid configuration for this type of editor.
cs_CZ: Pro tento editor není k dispozici žádná konfigurace. Ověřte konfiguraci systému a ujistěte se, že existuje alespoň jedna platná konfigurace pro tento typ editoru.

en: There is no media available for import
cs_CZ: Pro import nejsou dostupná žádná média.

en: This element is at the bottom of the list
cs_CZ: Tento element se nachází na konci seznamu

en: This element is at the top of the list
cs_CZ: Tento element se nachází na začátku seznamu

en: This is your CollectiveAccess dashboard.  Click the "Edit Dashboard" button above to add widgets to your dashboard that will allow you to monitor system activity.  You'll see your dashboard whenever you login or  click the CollectiveAccess logo above.
cs_CZ: Toto je vaše výchozí stránka CollectiveAccess. Klikněte na editační tlačítko nahoře pro přidání widgetů umožňujících sledování aktivity systému. Výchozí stránku uvidíte po každém přihlášení nebo kliknutí na logo v levém horním rohu stránky.

en: This item has no description
cs_CZ: Bez popisu

en: This item is not available for view
cs_CZ: Tato položka není přístupná pro prohlížení

en: Threshold (in hours) to display change log entries for
cs_CZ: Práh zobrazení záznamů o změnách (v hodinách)

en: Threshold (in hours) to display completed jobs
cs_CZ: Práh zobrazení dokončených úloh (v hodinách)

en: Threshold (in hours) to display logins
cs_CZ: Práh zobrazení přihlášení (v hodinách)

en: Thumbnails
cs_CZ: Náhledy

en: Tile height property must be between 10 and 10000
cs_CZ: Výška prvku (tile) musí být mezi 10 a 10000

en: Tile output type '%1' is invalid
cs_CZ: Typ výstupu prvku %1 je neplatný

en: Tile size property must be between 10 and 10000
cs_CZ: Velikost musí být mezi 10 a 10000

en: Tile viewer
cs_CZ: Dlaždicový prohlížeč

en: Tile width property must be between 10 and 10000
cs_CZ: Šířka prvku (tile) musí být mezi 10 a 10000

en: Time is invalid for
cs_CZ: Neplatný čas pro

en: Time is invalid for %1
cs_CZ: Neplatný čas pro %1

en: Time is undefined but field %1 does not support NULL values
cs_CZ: Čas není zadán, ale pole %1 nedovoluje prázdné hodnoty

en: Time is undefined but field does not support NULL values
cs_CZ: Čas není definován, ale pole neumožňuje prázdné hodnoty.

en: Time range is undefined but field does not support NULL values
cs_CZ: Časové rozmezí není zadáno, ale pole %1 nedovoluje prázdné hodnoty

en: Time, in seconds, taken to import item
cs_CZ: Trvání importu položky (v sekundách)

en: Timecode is invalid
cs_CZ: Neplatný časový kód

en: Timecode of end point in hh:mm:ss:ff format (where hh=hours; mm=minutes; ss=seconds and ff=frames. You may use decimal seconds in lieu of frames if desired.
cs_CZ: Kód času konce ve formátu hh:mm:ss:ff (kde hh=hodiny; mm=minuty; ss=sekundy; ff= obrazové rámce (frames). Namísto rámců můžete použít zápis desetin sekund.

en: Timecode of start point in hh:mm:ss:ff format (where hh=hours; mm=minutes; ss=seconds and ff=frames. You may use decimal seconds in lieu of frames if desired.
cs_CZ: Kód času začátku ve formátu hh:mm:ss:ff (kde hh=hodiny; mm=minuty; ss=sekundy; ff= obrazové rámce (frames). Namísto rámců můžete použít zápis desetin sekund.

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title for annotation. This is usually a short description of the annotation content.
cs_CZ: Název anotace. Obvykle jde o krátký popis obsahu anotace.

en: To place a dashboard widget in this column drag it here
cs_CZ: Pro umístění widgetu do tohoto sloupce jej sem přetáhněte

en: To reset your password copy and paste the following URL into your web browser:
cs_CZ: Pro obnovení vašeho hesla zkopírujte následující odkaz do prohlížeče:

en: To reset your password enter the e-mail address you used to register below. A message will be sent to the address with instructions on how to reset your password.
cs_CZ: Pro obnovu heslo zadejte e-mailovou adresu, kterou jste použili pro registraci. Bude Vám odeslána zpráva s instrukcemi pro obnovu hesla.

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Total filesize is limited to %1 megabytes.
cs_CZ: Maximální velikost všech souborů je dohromady omezena na %1 megabajtů.

en: Total processing time
cs_CZ: Celková doba zpracování

en: Tours
cs_CZ: Prohlídky

en: Track processing widget
cs_CZ: Widget postupu zpracování

en: Trailing characters in otherwise valid expression
cs_CZ: Koncové znaky v jinak validním výrazu

en: Transaction count cannot exceed maximum of %1
cs_CZ: Počet transakcí nesmí překročit %1

en: Transactions are not supported
cs_CZ: Transakce nejsou podporovány

en: Transforms OAI input as needed for the Oorlog in Blik project.
cs_CZ: Transformuje OAI vstup v souladu s projektem Oorlog in Blik.

en: Transforms XML input as needed for Northeast Historic Films (http://www.oldfilm.org).
cs_CZ: Transformuje XML vstup v souladu s Northeast Historic Films (http://www.oldfilm.org).

en: Translation of inscription
cs_CZ: Překlad nápisu

en: Try reinstalling your system with MySQL as the back-end database or try a different search engine.
cs_CZ: Zkuste přeinstalovat váš systém s MySQL jako backendovou databází, nebo použijte jiný vyhledávač.

en: Try reloading the definitions for these tables: ca_mysql_fulltext_search, ca_mysql_fulltext_date_search
cs_CZ: Zkuste znovu nahrát definice těchto tabulek: ca_mysql_fulltext_search, ca_mysql_fulltext_date_search

en: Twitter integration
cs_CZ: Integrace s Twitterem

en: Twitter integration is now set up and ready to go!
cs_CZ: Integrace s Twitterem je dokončena a lze ji využívat!

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type code
cs_CZ: Kód typu

en: Type id %1 is invalid
cs_CZ: Id typu %1 je neplatné

en: Type id %1 is not enabled
cs_CZ: ID typu %1 není aktivováno

en: Type id cannot be set after insert
cs_CZ: ID typu nemůže být změněno po vložení

en: Type of action performed by user
cs_CZ: Typ akce provedené uživatelem

en: Type of changes to display
cs_CZ: Typ zobrazovaných změn

en: Type of comments to display
cs_CZ: Typ zobrazovaných komentářů

en: Type of content
cs_CZ: Typ obsahu

en: Type of item this editor UI operates on.
cs_CZ: Typ položky se kterou tento editor uživatelských rozhraní pracuje.

en: Type of item to bind element to.
cs_CZ: Typ záznamu, na nějž bude element navázán.

en: Type of records to display
cs_CZ: Typ zobrazovaných záznamů

en: Type of tags to display
cs_CZ: Typ zobrazovaných tagů

en: Type restriction for "left" side of relationship
cs_CZ: Restrikce na typ pro "levou" stranu vztahu

en: Type restriction for "left" side of relationship (eg. if relationship is object ⇔ entity, then the restriction controls for which types of objects this relationship type is valid.
cs_CZ: Restrikce na typ pro "levou" stranu vztahu (např. pokud se jedná o vztah objekt ⇔ aktér, pak se toto omezení vztahuje na typy objektů platných pro tento vztah).

en: Type restriction for "right" side of relationship
cs_CZ: Restrikce na typ pro "pravou" stranu vztahu

en: Type restriction for "right" side of relationship (eg. if relationship is object ⇔ entity, then the restriction controls for which types of entities this relationship type is valid.
cs_CZ: Restrikce na typ pro "pravou" stranu vztahu (např. pokud se jedná o vztah objekt ⇔ aktér, pak se toto omezení vztahuje na typy aktérů platných pro tento vztah).

en: Type restrictions
cs_CZ: Omezení typu

en: Type-specific ettings for metadata element
cs_CZ: Typově specifická nastavení metadatového elementu

en: Typename (forward sense)
cs_CZ: Název typu (dopředně)

en: Typename (reverse sense)
cs_CZ: Název typu (zpětně)

en: UI bundle placement
cs_CZ: Umístění svazků polí v uživatelském rozhraní

en: UI bundle placements
cs_CZ: Umístění svazků polí v uživatelském rozhraní

en: URL for access to information service.
cs_CZ: URL pro přístup k informační službě.

en: URL pointing to documentation for this metadata element. Leave blank if no documentation URL exists.
cs_CZ: URL odkazující na dokumentaci pro tento metadatový element. Ponechte prázdné, pokud dokumentace neexistuje.

en: Uncertainty must not exceed 9 digits
cs_CZ: Neurčitost nesmí přesáhnout 9 číslic

en: Unique alphanumeric code for the metadata element.
cs_CZ: Unikátní alfanumerický kód metadatového elementu.

en: Unique alphanumeric code identifying the lot.
cs_CZ: Unikátní alfanumerický kód identifikující akvizici objektů.

en: Unique alphanumeric identifier for this screen
cs_CZ: Unikátní alfanumerický identifikátor pro tuto obrazovku

en: Unique code for form, used to identify the form for configuration purposes. You will need to specify this if you are using this form in a special context (on a web front-end, for example) in which the form must be unambiguously identified.
cs_CZ: Unikátní kód formuláře, užívaný pro identifikaci formuláře pro potřeby konfigurace. Musí být specifikováno, pokud je formulář používán ve zvláštním kontextu (např. ve webovém frontendu), v němž musí být formulář jednoznačně identifikován.

en: Unique code for list; used to identify the list for configuration purposes.
cs_CZ: Unikátní kód seznamu; je užíván pro identifikaci pro potřebu konfigurace.

en: Unique code for placement of this bundle on this screen.
cs_CZ: Unikátní kód pro umístění tohoto svazku polí na této obrazovce.

en: Unique identifer for this display.
cs_CZ: Unikátní identifikátor zobrazení

en: Unique identifer for this mapping.
cs_CZ: Unikátní identifikátor tohoto mapování

en: Unique identifier for place
cs_CZ: Unikátní identifikátor místa

en: Unique identifier for role
cs_CZ: Unikátní identifikátor role

en: Unique identifier for the relationship type; must be unique for relationship types for the current relationship.
cs_CZ: Jedinečný identifikátor typu vztahu; musí být jedinečný v rámci typů vztahů aktuálního vztahu.

en: Unique identifier for this list item
cs_CZ: Unikátní identifikátor této položky seznamu

en: Units of extent value. (eg. pieces, items, components, reels, etc.)
cs_CZ: Jednotky rozsahu (kusy, položky, komponenty, cívky, atd.)

en: Units of measurement
cs_CZ: Jednotky měření

en: Unknown
cs_CZ: Neznámé

en: Unknown change type '%1'
cs_CZ: Neznámý typ změny '%1'

en: Unknown file type not accepted by %1
cs_CZ: Neznámý typ souboru není akceptován %1

en: Update media
cs_CZ: Aktualizovat médium

en: Updated
cs_CZ: Aktualizováno

en: Updated %1 to '%2'
cs_CZ: %1 aktualizováno na '%2'

en: Updated at %1
cs_CZ: Obnoveno %1

en: Upload KML file
cs_CZ: Nahrát KML soubor

en: Upload media for <em>%1</em> and then retry
cs_CZ: Nahrajte média pro <em>%1</em> a zkuste to znovu

en: Uploaded file
cs_CZ: Nahraný soubor

en: Usage in UI
cs_CZ: Použití v uživatelském rozhraní

en: Use advanced search forms
cs_CZ: Používat pokročilé vyhledávací formuláře

en: Use advanced search forms in your dashboard
cs_CZ: Používat na úvodní obrazovce pokročilé vyhledávací formuláře

en: Use as vocabulary
cs_CZ: Použít jako slovník

en: Use browse service
cs_CZ: Používat službu procházení

en: Use cataloguing service
cs_CZ: Používat službu katalogizace

en: Use displays
cs_CZ: Používat zobrazení

en: Use filename as identifier rather than set value
cs_CZ: Použít jako identifikátor název souboru místo nastavení hodnoty

en: Use for a description of how the element should be used.
cs_CZ: Použijte pro popis, jak má být element použit.

en: Use iteminfo service
cs_CZ: Používat službu iteminfo

en: Use list (for list elements only)
cs_CZ: Použít seznam (pouze pro elementy typu seznam)

en: Use map
cs_CZ: Použít mapu

en: Use object identifier + file extension
cs_CZ: Použít identifikátor objektu + příponu souboru

en: Use object identifier + representation id + version + file extension
cs_CZ: Použít identifikátor objektu + ID reprezentace + verzi + příponu souboru

en: Use object identifier + version + file extension
cs_CZ: Použít identifikátor objektu + verzi + příponu souboru

en: Use original name file had when uploaded to the system + file extension
cs_CZ: Použít původní jméno nahraného souboru + příponu souboru

en: Use rich text editor
cs_CZ: Použít textový editor s formátováním

en: Use search service
cs_CZ: Používat službu vyhledávání

en: Use the browser to explore the hierarchy. You can edit other hierarchy items by clicking on the arrow.
cs_CZ: K procházení hierarchie použijte prohlížeč. Ostatní položky v hierarchii můžete upravit kliknutím na šipku.

en: Use the button above to add a widget to your dashboard.  You can drag and drop the widgets in the left or right columns in the order you would like them to appear.  To customize the information in each widget, click the <i>"i"</i> button in the upper right corner of the widget.  To remove the widget from your dashboard click the "X" button in the upper right corner of the widget.  Click the "Clear dashboard" button above to remove all widgets from your dashboard.  When you are finished editing your dashboard, click the "Done" button above.
cs_CZ: Pro přidání widgetu na úvodní stránku použijte tlačítko nahoře. Můžete přetahovat widgety do levých nebo pravých sloupců podle toho, kde je chcete umístit. Pro nastavení informací zobrazovaných ve widgetu klikněte na tlačítko <i>"i"</i> v jeho pravém horním rohu. Pro odstranění widgetu z úvodní stránky klikněte na tlačítko "X" v jeho pravém horním rohu. Kliknutím na tlačítko "Smazat plochu" odstraníte z úvodní obrazovky všechny widgety. Pro uložení změn nezapomeňte nakonec kliknout na tlačítko "Hotovo" nahoře.

en: Use the controls below to create new %1 relative to this record in the hierarchy.
cs_CZ: Použijte ovládací prvky pro vytvoření nového %1 spřízněného s tímto záznamem v hierarchii.

en: Use this control to select media from your computer to upload.
cs_CZ: Použijte pro výběr média z vašeho počítače, jež má být nahráno.

en: Use usercontent service
cs_CZ: Použijte službu uživatelského obsahu

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User Name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User actions
cs_CZ: Akce uživatele

en: User can edit system-wide message in message widget.
cs_CZ: Uživatel může editovat systémové zprávy ve widgetu.

en: User can use all media import plugin functionality, including batch media import.
cs_CZ: Uživatel může používat všechny funkce pluginu pro import médií, vč. dávkového importu.

en: User can use dashboard widget that keeps track of totals for objects and authorities.
cs_CZ: Uživatel může používat widget sledující počty předmětů a autoritních záznamů.

en: User can use dashboard widget that lists processing jobs.
cs_CZ: Uživatel může používat widget pro výpis zpracovávaných úloh.

en: User can use dashboard widget that lists recent changes in the database.
cs_CZ: Uživatel může používat widget pro výpis nedávných změn v databázi.

en: User can use dashboard widget that lists recent user logins.
cs_CZ: Uživatel může používat widget pro výpis nedávných přihlášení.

en: User can use dashboard widget that lists recently created comments.
cs_CZ: Uživatel může používat widget pro výpis nedávno přidaných komentářů.

en: User can use dashboard widget that lists recently created tags.
cs_CZ: Uživatel může používat widget pro výpis nedávno přidaných tagů.

en: User can use widget that allows usage of an advanced search form in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget umožňující použití pokročilého vyhledávacího formuláře na úvodní obrazovce.

en: User can use widget that shows recently created items to list new collections in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu sbírek.

en: User can use widget that shows recently created items to list new entities in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu aktérů.

en: User can use widget that shows recently created items to list new object lots in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu přírůstků.

en: User can use widget that shows recently created items to list new object representations in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu reprezentací předmětů.

en: User can use widget that shows recently created items to list new objects in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu předmětů.

en: User can use widget that shows recently created items to list new occurrences in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu událostí.

en: User can use widget that shows recently created items to list new places in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu míst.

en: User can use widget that shows recently created items to list new sets in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující nedávno vytvořené položky v seznamu sad.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new collections in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových sbírkách podle stavu jejich zpracování.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new entities in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových aktérech podle stavu jejich zpracování.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new object lots in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových přírůstcích podle stavu jejich zpracování.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new object representations in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových reprezentacích předmětů podle stavu jejich zpracování.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new objects in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových předmětech podle stavu jejich zpracování.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new occurrences in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových událostech podle stavu jejich zpracování.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new places in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových místech podle stavu jejich zpracování.

en: User can use widget that shows records by workflow status to list new sets in the dashboard.
cs_CZ: Uživatel může používat widget zobrazující záznamy o nových sadách podle stavu jejich zpracování.

en: User class
cs_CZ: Typ (třída) uživatele

en: User comments
cs_CZ: Uživatelské komentáře

en: User generated content
cs_CZ: Obsah vytvořený uživateli

en: User groups
cs_CZ: Skupiny uživatelů

en: User interface
cs_CZ: Uživatelské rozhraní

en: User interface locale
cs_CZ: Jazyk uživatelského rozhraní

en: User interface theme
cs_CZ: Styl uživatelského rozhraní

en: User interfaces
cs_CZ: Uživatelská rozhraní

en: User logins
cs_CZ: Přihlášení uživatelů

en: User name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User tags
cs_CZ: Uživatelské tagy

en: User who performed data import
cs_CZ: Uživatel, který provedl import dat

en: User who performed event
cs_CZ: Uživatel, který akci provedl

en: User-provided rating for item.
cs_CZ: Hodnocení záznamu ze strany uživatelů.

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Validation against XML schema failed with errors:<br/>
cs_CZ: Validace vůči XML schématu se nezdařila s následujícími chybami:<br/>

en: Validation format
cs_CZ: Formát validace

en: Value
cs_CZ: hodnota

en: Value delimiter
cs_CZ: Oddělovač hodnot

en: Value for %1 must be between %2 and %3
cs_CZ: Hodnota %1 musí být mezi %2 a %3

en: Value for %1 must be between %2 and %3 characters
cs_CZ: Hodnota %1 musí mít %2 a %3 znaků

en: Value is already used and duplicates are not allowed
cs_CZ: Hodnota je již použita a duplikáty nejsou povoleny

en: Value must be unique. Please try another.
cs_CZ: Hodnota musí být jedinečná. Zkuste prosím jinou.

en: Value of this list item; is stored in database when this item is selected
cs_CZ: Hodnota položky seznamu; uloženo v databázi když je tento záznam vybrán

en: Value suggestion is not supported for this metadata element
cs_CZ: Našeptávač není pro tento metadatový element k dispozici

en: Value to pre-populate a newly created attribute with
cs_CZ: Hodnota, která bude vložena do nově vytvořeného atributu

en: Verification message
cs_CZ: Potvrzení o registraci

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Version information
cs_CZ: Informace o verzi

en: Versions output
cs_CZ: Výstup verzí

en: Video is being processed
cs_CZ: Video je zpracováváno

en: View
cs_CZ: Prohlédnout

en: View %1 was not found
cs_CZ: Pohled %1 nenalezen

en: View PDF document
cs_CZ: Zobrazit PDF dokument

en: View PDF file
cs_CZ: Zobrazit PDF soubor

en: View XML file
cs_CZ: Zobrazit XML soubor

en: View configuration check
cs_CZ: Zobrazit kontrolu konfigurace

en: View logs
cs_CZ: Prohlížet logy

en: View sets
cs_CZ: Prohlížet sady

en: View the current status of queued processing tasks
cs_CZ: Zobrazit aktuální stav úloh zařazených do fronty

en: Viewing %1
cs_CZ: Zobrazení %1

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Web service API access
cs_CZ: Přístup k API webové služby

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Width of data entry field in user interface
cs_CZ: Šířka pole pro vstup dat v uživatelském rozhraní

en: Width of field in user interface
cs_CZ: Šířka pole v uživatelském rozhraní

en: Width of list in user interface
cs_CZ: Šířka seznamu v uživatelském rozhraní

en: Width, in characters, of field. This value overrides the default model setting when set to a non-zero value.
cs_CZ: Šířka pole ve znacích. Pokud nastavena na nenulovou hodnotu, potlačí tato hodnota výchozí nastavení modelu.

en: Width, in characters, of lookup field. This value overrides the default view setting when set to a non-zero value.
cs_CZ: Šířka doplňovacího pole (pole s "našeptáváním"), ve znacích. Pokud nastavena na číslo větší než nula, potlačí tato hodnota výchozí nastavení.

en: Width, in characters, of search form elements.
cs_CZ: Šířka (počet znaků) elementů vyhledávacího formuláře.

en: Width, in characters, of the field when displayed in a user interface.
cs_CZ: Šířka pole (počet znaků) při zobrazení v uživatelském rozhraní.

en: Width, in characters, of the list when displayed in a user interface.
cs_CZ: Šířka seznamu (počet znaků) při zobrazení v uživatelském rozhraní.

en: Will be assigned %1 when saved
cs_CZ: Po uložení bude přiděleno %1

en: Will be moved under <em>%1</em> after next save.
cs_CZ: Po příštím uložení se přesune pod <em>%1</em>.

en: Will be part of lot
cs_CZ: Bude částí přírůstku

en: Write permissions for Solr home directory
cs_CZ: Práva pro zápis do domovského adresáře Solr

en: Write permissions for Sphinx home directory
cs_CZ: Práva zápisu pro domovský adresář Sphinx

en: Write permissions to Lucene index directory
cs_CZ: Práva pro zápis do indexového adresáře Lucene

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yes/no checkbox
cs_CZ: Zatržítko ano/ne

en: You are now logged in
cs_CZ: Jste přihlášeni

en: You are now logged out
cs_CZ: Byli jste odhlášeni

en: You cannot delete this group
cs_CZ: Tuto skupinu nemůžete smazat

en: You cannot edit that display
cs_CZ: Toto zobrazení nemůžete upravovat

en: You cannot edit that form
cs_CZ: Tento formulář nemůžete upravovat

en: You cannot edit this group
cs_CZ: Teuto skupinu nemůžete upravovat

en: You cannot edit this set
cs_CZ: Tuto sadu nemůžete upravovat

en: You didn't answer the captcha right.
cs_CZ: Špatně opsaný captcha kód.

en: You do not have access to this form
cs_CZ: K tomuto formuláři nemáte přístup

en: You have been logged out
cs_CZ: Byl(a) jste odhlášen

en: You have made changes in this form that you have not yet saved. If you navigate away from this form you will lose your unsaved changes.
cs_CZ: Ve formuláři jste provedli změny, které ještě nejsou uloženy. Pokud tento formulář opustíte, přijdete o neuložené změny.

en: You have no items on your watch list.
cs_CZ: Nesledujete žádné položky

en: You have to ensure that all Lucene indexes exist and can be opened. Please check if a) the web server user (%1) is allowed to read and write all subdirectories of %2 and b) that all indexes have been created (by running a full reindex on the whole database).
cs_CZ: Je třeba zajistit aby všechny indexy Lucene existovaly a mohly být otevřeny. Zkontrolujte prosím a) zda má webserverový uživatel (%1) právo ke čtení a zápisu do všech podadresářů %2 a b) že všechny indexy byly vytvořeny (spuštěním plné reindexace celé databáze).

en: You must define a search form before you can use the advanced search.
cs_CZ: Pro využívání pokročilého vyhledávání musíte nejdříve definovat vyhledávací formulář.

en: You must enter a name for your collection
cs_CZ: Musíte zadat název své sbírky

en: You must have the Flash Plug-in version 9.0.124 or better installed to play video and audio in CollectiveAccess
cs_CZ: Flash Plug-in verze 9.0.124 nebo vyšší musí být nainstalován pro přehrávání videa a audia v CollectiveAccessu

en: You must save this set before you can add items to it.
cs_CZ: Musíte nejdříve uložit sadu, do níž budete přidávat položky.

en: You must select %1 choices for %2
cs_CZ: Pro %2 musíte vybrat %1 voleb

en: You must select between %1 and %2 choices for %3
cs_CZ: Pro %3 musíte vybrat mezi %1 a %2 volbami

en: You should receive the instructions within the hour. If you do not, contact us for assistance at
cs_CZ: Do hodiny byste měli obdržet instrukce. Pokud ne, obraťte se na

en: Your %1 found
cs_CZ: %1 nalezlo

en: Your MySQL installation doesn't support the InnoDB storage engine which is required by CollectiveAccess. For more information also see %1.
cs_CZ: Vaše instalace My SQL nepodporuje InnoDB, což je požadováno pro CollectiveAccess. Pro více informací viz též %1.

en: Your PHP installation lacks MySQL support. Please add it and retry...
cs_CZ: Vaše instalace PHP nezahrnuje podporu MySQL. Prosíme nainstalujte ji a zkuste znovu...

en: Your Watched Items
cs_CZ: Vaše sledované položky

en: Your collections
cs_CZ: Vaše sbírky

en: Your comments have been approved
cs_CZ: Vaše komentáře byly schváleny

en: Your comments have been deleted
cs_CZ: Vaše komentáře byly smazány

en: Your contribution was sent successfuly.
cs_CZ: Úspěšně odesláno.

en: Your displays
cs_CZ: Vaše zobrazení

en: Your entry has errors. See below for details.
cs_CZ: Váš záznam byl chybný. Detaily viz níže.

en: Your first lightbox
cs_CZ: Oblíbené

en: Your request to import media from <em>%1</em> has been submitted and will be processed shortly. You will receive an email when the import is completed.
cs_CZ: Váš požadavek na import médií z <em>%1</em> byl podán a bude brzy vyřízen. Po skončení importu obdržíte e-mail.

en: Your saved searches
cs_CZ: Vaše uložená hledání

en: Your search could not be deleted
cs_CZ: Vaše hledání nemohlo být smazáno

en: Your search forms
cs_CZ: Vaše vyhledávací formuláře

en: Your search found no %1
cs_CZ: Vaše hledání nenašlo žádné %1

en: Your searches have been deleted
cs_CZ: Vaše hledání nemohla být smazána

en: Your sets
cs_CZ: Vaše sady

en: Your system cannot play FLV audio. Sorry. :-(
cs_CZ: Váš systém nedokáže přehrát FLV audiosobory.

en: Your system cannot play video. Sorry. :-(
cs_CZ: Váš systém nedokáže přehrát video.

en: Your tags have been approved
cs_CZ: Vaše tagy byly schváleny

en: Your tags have been deleted
cs_CZ: Vaše tagy byly smazány

en: Your version of the PHP PCRE module lacks unicode features. Please install a module version with UTF-8 support.
cs_CZ: Vaší verzi PHP PCRE chybí podpora pro UNICODE. Nainstalujte si verzi tohoto modulu s podporou UTF-8.

en: Your watched items
cs_CZ: Vaše sledované položky

en: Your watched items have been deleted
cs_CZ: Vaše sledované položky byly smazány

en: [BLANK]
cs_CZ: [PRÁZDNÉ]

en: [Try each mode until match is found]
cs_CZ: [Zkoušet módy do nalezení shody]

en: access control list
cs_CZ: seznam uživatelů

en: access control lists
cs_CZ: seznamy uživatelů

en: advanced
cs_CZ: pokročilý

en: after
cs_CZ: po

en: alternates
cs_CZ: záměna

en: alternates from related %1
cs_CZ: záměna souvisejícího %1

en: and
cs_CZ: a

en: application variable
cs_CZ: proměnná aplikace

en: application variables
cs_CZ: proměnné aplikace

en: attribute
cs_CZ: atribut

en: attribute value
cs_CZ: hodnota atributu

en: attribute values
cs_CZ: hodnoty atributu

en: attributes
cs_CZ: atributy

en: back to results
cs_CZ: zpět na výsledek

en: back to the results
cs_CZ: zpět na výsledky

en: basic
cs_CZ: základ

en: bottom first
cs_CZ: zdola nahoru

en: box
cs_CZ: krabice

en: browse
cs_CZ: prohlížet

en: browse for more
cs_CZ: prohlížet další

en: bundle display name
cs_CZ: název zobrazení svazku polí

en: bundle display names
cs_CZ: názvy zobrazení svazku polí

en: bundle display placement
cs_CZ: umístění zobrazení svazků polí

en: bundle display placements
cs_CZ: umístění zobrazení svazků polí

en: bundle displays ⇔ group association
cs_CZ: asociace zobrazení svazků polí ⇔ skupina

en: bundle displays ⇔ group associations
cs_CZ: asociace zobrazení svazků polí ⇔ skupina

en: bundle displays ⇔ user association
cs_CZ: asociace zobrazení svazků polí ⇔ uživatel

en: bundle displays ⇔ user associations
cs_CZ: asociace zobrazení svazků polí ⇔ uživatel

en: bundle mapping
cs_CZ: mapování svazku polí

en: bundle mapping name
cs_CZ: název mapování svazku polí

en: bundle mapping names
cs_CZ: názvy mapování svazku polí

en: bundle mapping relationship
cs_CZ: vztah mapování svazku polí

en: bundle mapping relationships
cs_CZ: vztahy mapování svazku polí

en: bundle mappings
cs_CZ: mapování svazku polí

en: can edit
cs_CZ: lze editovat

en: can read
cs_CZ: lze číst

en: change log entries
cs_CZ: položky záznamu změn

en: change log entry
cs_CZ: položka záznamu změn

en: change log subject
cs_CZ: předmět záznamu změn

en: change log subjects
cs_CZ: předměty záznamu změn

en: clear all filters
cs_CZ: smazat všechny filtry

en: collection
cs_CZ: sbírka

en: collection name
cs_CZ: název sbírky

en: collection names
cs_CZ: názvy sbírky

en: collection ⇔ collection relationship
cs_CZ: vztah sbírka ⇔ sbírka

en: collection ⇔ collection relationships
cs_CZ: vztahy sbírka ⇔ sbírka

en: collection ⇔ storage location relationship
cs_CZ: vztah sbírka ⇔ depozitář

en: collection ⇔ storage location relationships
cs_CZ: vztahy sbírka ⇔ depozitář

en: collection ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah sbírka ⇔ slovníkový termín

en: collection ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy sbírka ⇔ slovníkový termín

en: collections
cs_CZ: sbírky

en: comment
cs_CZ: komentář

en: commented on
cs_CZ: okomentováno podle

en: comments
cs_CZ: komentáře

en: containing
cs_CZ: obsahující

en: creation times
cs_CZ: datace

en: data import event
cs_CZ: akce importu dat

en: data import event log entries
cs_CZ: logovací záznamy o importu dat

en: data import event log entry
cs_CZ: logovací záznam o importu dat

en: data import events
cs_CZ: akce importu dat

en: data import item
cs_CZ: položka importu dat

en: data import items
cs_CZ: položky importu dat

en: date
cs_CZ: datum

en: date of bar mitzvah
cs_CZ: datum bar micva

en: date of birth
cs_CZ: datum narození

en: date of death
cs_CZ: datum úmrtí

en: date of marriage
cs_CZ: datum sňatku

en: day
cs_CZ: den

en: days
cs_CZ: dny

en: deleted
cs_CZ: smazáno

en: display list
cs_CZ: seznam zobrazení

en: display lists
cs_CZ: seznamy zobrazení

en: displayname
cs_CZ: jméno pro zobrazení

en: displays
cs_CZ: zobrazení

en: edited
cs_CZ: upraveno

en: editor UI
cs_CZ: editor uživatelského rozhraní

en: editor UI name
cs_CZ: název editoru uživatelského rozhraní

en: editor UI names
cs_CZ: názvy editoru uživatelských rozhraní

en: editor UI screen
cs_CZ: obrazovka editoru uživatelských rozhraní

en: editor UI screens
cs_CZ: obrazovky editoru uživatelských rozhraní

en: editor UIs
cs_CZ: editor uživatelských rozhraní

en: editor UIs ⇔ group association
cs_CZ: přidružení editor uživatelských rozhraní ⇔ skupina

en: editor UIs ⇔ group associations
cs_CZ: přidružení editor uživatelských rozhraní ⇔ skupina

en: editor UIs ⇔ user association
cs_CZ: přidružení editor uživatelských rozhraní ⇔ uživatel

en: editor UIs ⇔ user associations
cs_CZ: přidružení editor uživatelských rozhraní ⇔ uživatel

en: editor ui screen label
cs_CZ: název obrazovky editoru uživatelských rozhraní

en: editor ui screen labels
cs_CZ: názvy obrazovky editoru uživatelských rozhraní

en: editor ui screen type restriction
cs_CZ: omezení typu obrazovky editoru uživatelských rozhraní

en: editor ui screen type restrictions
cs_CZ: omezení typu obrazovky editoru uživatelských rozhraní

en: english units
cs_CZ: imperiální jednotky

en: entities
cs_CZ: aktéři

en: entity
cs_CZ: aktér

en: entity name
cs_CZ: jméno/název aktéra

en: entity names
cs_CZ: jména/názvy aktéra

en: entity ⇔ collection relationship
cs_CZ: vztah aktér ⇔ sbírka

en: entity ⇔ collection relationships
cs_CZ: vztahy aktér ⇔ sbírka

en: entity ⇔ entity relationship
cs_CZ: vztah aktér ⇔ aktér

en: entity ⇔ entity relationships
cs_CZ: vztahy aktér ⇔ aktér

en: entity ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah aktér ⇔ událost

en: entity ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy aktér ⇔ událost

en: entity ⇔ place relationship
cs_CZ: vztah aktér ⇔ místo

en: entity ⇔ place relationships
cs_CZ: vztahy aktér ⇔ místo

en: entity ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah aktér ⇔ klíčová slova

en: entity ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy aktér ⇔ klíčová slova

en: file
cs_CZ: soubor

en: for related %1
cs_CZ: pro připojený %1

en: forename
cs_CZ: dané jméno

en: from
cs_CZ: od

en: from related %1
cs_CZ: od souvisejícího %1

en: full
cs_CZ: detaily

en: full-access
cs_CZ: plný přístup

en: group ⇔ role association
cs_CZ: asociace skupina ⇔ role

en: group ⇔ role associations
cs_CZ: asociace skupina ⇔ role

en: group-set assocation
cs_CZ: asociace skupina-sada

en: group-set assocations
cs_CZ: asociace skupina-sada

en: has no access
cs_CZ: nemá přístup

en: hour
cs_CZ: hodina

en: hours
cs_CZ: hodiny

en: identifier
cs_CZ: identifikátor

en: increase number
cs_CZ: přírůstkové číslo

en: inventory number
cs_CZ: inventární číslo

en: is a trademark of
cs_CZ: je ochrannou známkou

en: item
cs_CZ: záznam

en: item view
cs_CZ: náhled záznamu

en: item views
cs_CZ: Prohlížení záznamů.

en: item ⇔ tag relationship
cs_CZ: vztah záznam ⇔ tag

en: item ⇔ tag relationships
cs_CZ: vztahy záznam ⇔ tag

en: keyword
cs_CZ: klíčové slovo

en: keywords
cs_CZ: klíčová slova

en: list
cs_CZ: seznam

en: list item
cs_CZ: položka seznamu

en: list item name
cs_CZ: jméno položky seznamu

en: list item names
cs_CZ: jména položky seznamu

en: list item ⇔ list item relationship
cs_CZ: vztah položka seznamu ⇔ položka seznamu

en: list item ⇔ list item relationships
cs_CZ: vztah položka seznamu ⇔ položka seznamu

en: list items
cs_CZ: položky seznamu

en: list name
cs_CZ: název seznamu

en: list names
cs_CZ: názvy seznamu

en: list/vocabulary term
cs_CZ: položka seznamu/slovníku

en: list/vocabulary terms
cs_CZ: položky seznamu/slovníku

en: lists
cs_CZ: seznamy

en: loan
cs_CZ: zápůjčka

en: loan title
cs_CZ: název zápůjčky

en: loan titles
cs_CZ: název zápůjčky

en: loans
cs_CZ: zápůjčky

en: loans ⇔ entities relationship
cs_CZ: vztah zápůjčky ⇔ aktéři

en: loans ⇔ entities relationships
cs_CZ: vztahy zápůjčky ⇔ aktéři

en: loans ⇔ movements relationship
cs_CZ: vztah zápůjčky ⇔ přesuny

en: loans ⇔ movements relationships
cs_CZ: vztahy zápůjčky ⇔ přesuny

en: loans ⇔ objects relationship
cs_CZ: vztah zápůjčky ⇔ objekty

en: loans ⇔ objects relationships
cs_CZ: vztahy zápůjčky ⇔ objekty

en: locale
cs_CZ: jazyk (locale)

en: locales
cs_CZ: jazyky

en: lot
cs_CZ: přírůstek

en: lot idno
cs_CZ: idno přírůstku

en: lot title
cs_CZ: název přírůstku

en: lot titles
cs_CZ: názvy přírůstku

en: lots
cs_CZ: přírůstky

en: metadata element
cs_CZ: metadatový element

en: metadata element name
cs_CZ: název metadatového elementu

en: metadata element names
cs_CZ: názvy metadatového elementu

en: metadata elements
cs_CZ: metadatové elementy

en: metadata type restriction
cs_CZ: omezení typu metadat

en: metadata type restrictions
cs_CZ: omezení typu metadat

en: metric units
cs_CZ: metrické jednotky

en: minute
cs_CZ: minuta

en: minutes
cs_CZ: minuty

en: moderated
cs_CZ: moderované

en: month
cs_CZ: měsíc

en: months
cs_CZ: měsíce

en: more
cs_CZ: více

en: more news
cs_CZ: více novinek

en: movement
cs_CZ: přesun

en: movement title
cs_CZ: název přesunu

en: movement titles
cs_CZ: názvy přesunu

en: movements
cs_CZ: přesuny

en: movements ⇔ entities relationship
cs_CZ: vztah přesuny ⇔ aktéři

en: movements ⇔ entities relationships
cs_CZ: vztahy přesuny ⇔ aktéři

en: movements ⇔ object lots relationship
cs_CZ: vztah přesuny ⇔ přírůstky

en: movements ⇔ object lots relationships
cs_CZ: vztahy přesuny ⇔ přírůstky

en: movements ⇔ objects relationship
cs_CZ: vztah přesuny ⇔ objekty

en: movements ⇔ objects relationships
cs_CZ: vztahy přesuny ⇔ objekty

en: multipart ID numbering sequence
cs_CZ: sekvence ID číslování sestávajícího z více komponent

en: multipart ID numbering sequences
cs_CZ: sekvence ID číslování sestávajícího z více komponent

en: name
cs_CZ: název

en: new screen
cs_CZ: nová obrazovka

en: next
cs_CZ: další

en: next to (sibling)
cs_CZ: blízko k

en: no
cs_CZ: ne

en: not defined
cs_CZ: nespecifikováno

en: number of book
cs_CZ: číslo knihy

en: number of card in German catalogue
cs_CZ: číslo karty v Německém katalogu

en: number of interview
cs_CZ: číslo rozhovoru

en: number of photo
cs_CZ: číslo fotografie (negativu)

en: number of registration sheet NAD
cs_CZ: číslo evidenčního listu NAD

en: object
cs_CZ: předmět

en: object event
cs_CZ: událost vztahující se k objektu

en: object event title
cs_CZ: název akce

en: object event titles
cs_CZ: názvy akce

en: object event ⇔ entity relationship
cs_CZ: vztah akce ⇔ aktér

en: object event ⇔ entity relationships
cs_CZ: vztahy akce ⇔ aktér

en: object event ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah událost⇔  occurrence

en: object event ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy akce ⇔ událost

en: object event ⇔ place relationship
cs_CZ: vztah akce ⇔ místo

en: object event ⇔ place relationships
cs_CZ: vztahy akce ⇔ místo

en: object event ⇔ storage location relationship
cs_CZ: vztah akce ⇔ úložiště

en: object event ⇔ storage location relationships
cs_CZ: vztahy akce ⇔ úložiště

en: object event ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah akce ⇔ klíčové slovo

en: object event ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy akce ⇔ klíčové slovo

en: object events
cs_CZ: události vztahující se k objektu

en: object lot
cs_CZ: přírůstek předmětů

en: object lot event
cs_CZ: událost vztahující se k přírůstku

en: object lot event title
cs_CZ: název události vztahující se k přírůstku

en: object lot event titles
cs_CZ: názvy události vztahující se k přírůstku

en: object lot event ⇔ storage location relationship
cs_CZ: vztah akce akvizice objektů ⇔ úložiště

en: object lot event ⇔ storage location relationships
cs_CZ: vztahy akce akvizice objektů ⇔ úložiště

en: object lot event ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah akce akvizice objektů ⇔ klíčové slovo

en: object lot event ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy akce akvizice objektů ⇔ klíčové slovo

en: object lot events
cs_CZ: události vztahující se k akvizici objektů

en: object lot ⇔ collection relationship
cs_CZ: vztah akvizice objektů ⇔ sbírka

en: object lot ⇔ collection relationships
cs_CZ: vztahy akvizice objektů ⇔ sbírka

en: object lot ⇔ entity relationship
cs_CZ: vztah akvizice ⇔ aktér

en: object lot ⇔ entity relationships
cs_CZ: vztahy akvizice ⇔ aktér

en: object lot ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah akvizice ⇔ událost

en: object lot ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy akvizice ⇔ událost

en: object lot ⇔ place relationship
cs_CZ: vztah akvizice ⇔ místo

en: object lot ⇔ place relationships
cs_CZ: vztahy akvizice ⇔ místo

en: object lot ⇔ storage location relationship
cs_CZ: vztah akvizice ⇔ úložiště

en: object lot ⇔ storage location relationships
cs_CZ: vztahy akvizice ⇔ úložiště

en: object lot ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah akvizice ⇔ klíčové slovo

en: object lot ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy akvizice ⇔ klíčové slovo

en: object lots
cs_CZ: přírůstky předmětů

en: object representation
cs_CZ: reprezentace objektu

en: object representation caption
cs_CZ: titul reprezentace objektu

en: object representation captions
cs_CZ: tituly reprezentace objektu

en: object representation multifile
cs_CZ: vícesouborová reprezentace objektu

en: object representation multifiles
cs_CZ: vícesouborové reprezentace objektu

en: object representation ⇔ entity relationship
cs_CZ: vztah reprezentace objektu ⇔ aktér

en: object representation ⇔ entity relationships
cs_CZ: vztahy reprezentace objektu ⇔ aktér

en: object representations
cs_CZ: reprezentace objektu

en: object representations ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah reprezentace ⇔ slovníkový termín

en: object representations ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy reprezentace ⇔ slovníkový termín

en: object title
cs_CZ: název objektu

en: object titles
cs_CZ: názvy objektu

en: object type
cs_CZ: typ objektu

en: object types
cs_CZ: typy objektů

en: object ⇔ collection relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ sbírka

en: object ⇔ collection relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ sbírka

en: object ⇔ entity relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ aktér

en: object ⇔ entity relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ aktér

en: object ⇔ object relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ objekt

en: object ⇔ object relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ objekt

en: object ⇔ object representation relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ reprezentace objektu

en: object ⇔ object representation relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ reprezentace objektu

en: object ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ událost

en: object ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ událost

en: object ⇔ place relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ místo

en: object ⇔ place relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ místo

en: object ⇔ storage location relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ úložiště

en: object ⇔ storage location relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ úložiště

en: object ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah objekt ⇔ klíčové slovo

en: object ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy objekt ⇔ klíčové slovo

en: objects
cs_CZ: předměty

en: occurrence
cs_CZ: událost

en: occurrence name
cs_CZ: název události

en: occurrence names
cs_CZ: názvy události

en: occurrence ⇔ collection relationship
cs_CZ: vztah událost ⇔ sbírka

en: occurrence ⇔ collection relationships
cs_CZ: vztahy událost ⇔ sbírka

en: occurrence ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah událost ⇔ událost

en: occurrence ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy událost ⇔ událost

en: occurrence ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah událost ⇔ klíčové slovo

en: occurrence ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy událost ⇔ klíčové slovo

en: occurrences
cs_CZ: události

en: or fetch from a URL
cs_CZ: nebo stáhnout z URL

en: or upload a file
cs_CZ: nebo nahrát soubor

en: organization
cs_CZ: organizace

en: organizations
cs_CZ: organizace

en: other number
cs_CZ: jiné číslo

en: page
cs_CZ: strana

en: pages
cs_CZ: strany

en: people
cs_CZ: lidé

en: periodization
cs_CZ: datace

en: person
cs_CZ: osoba

en: place
cs_CZ: místo

en: place name
cs_CZ: název místa

en: place names
cs_CZ: názvy místa

en: place ⇔ collection relationship
cs_CZ: vztah místo ⇔ sbírka

en: place ⇔ collection relationships
cs_CZ: vztahy místo ⇔ sbírka

en: place ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah místo ⇔ událost

en: place ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy místo ⇔ událost

en: place ⇔ place relationship
cs_CZ: vztah místo ⇔ místo

en: place ⇔ place relationships
cs_CZ: vztahy místo ⇔ místo

en: place ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah místo ⇔ klíčové slovo

en: place ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy místo ⇔ klíčové slovo

en: places
cs_CZ: místa

en: previous
cs_CZ: předchozí

en: print page
cs_CZ: tisk stránky

en: public-access only
cs_CZ: jen veřejné

en: relationship relationship
cs_CZ: vztah vztah

en: relationship relationships
cs_CZ: vztah vztahy

en: relationship type
cs_CZ: typ vztahu

en: relationship type name
cs_CZ: název typu vztahu

en: relationship type names
cs_CZ: názvy typu vztahu

en: relationship types
cs_CZ: typy vztahu

en: remove widget from dashboard
cs_CZ: odstranit widget z úvodní obrazovky

en: representation annotation
cs_CZ: anotace reprezentace

en: representation annotation title
cs_CZ: název anotace reprezentace

en: representation annotation titles
cs_CZ: názvy anotace reprezentace

en: representation annotation ⇔ entity relationship
cs_CZ: vztah anotace reprezentace ⇔ aktér

en: representation annotation ⇔ entity relationships
cs_CZ: vztahy anotace reprezentace ⇔ aktér

en: representation annotation ⇔ object relationship
cs_CZ: vztah anotace reprezentace ⇔ objekt

en: representation annotation ⇔ object relationships
cs_CZ: vztahy anotace reprezentace ⇔ objekt

en: representation annotation ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah anotace reprezentace ⇔ událost

en: representation annotation ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy anotace reprezentace ⇔ událost

en: representation annotation ⇔ place relationship
cs_CZ: vztah anotace reprezentace ⇔ místo

en: representation annotation ⇔ place relationships
cs_CZ: vztahy anotace reprezentace ⇔ místo

en: representation annotation ⇔ vocabulary term relationship
cs_CZ: vztah anotace reprezentace ⇔ klíčové slovo

en: representation annotation ⇔ vocabulary term relationships
cs_CZ: vztahy anotace reprezentace ⇔ klíčové slovo

en: representation annotations
cs_CZ: anotace reprezentace

en: representation ⇔ occurrence relationship
cs_CZ: vztah reprezentace ⇔ událost

en: representation ⇔ occurrence relationships
cs_CZ: vztahy reprezentace ⇔ událost

en: representation ⇔ place relationship
cs_CZ: vztah reprezentace ⇔ místo

en: representation ⇔ place relationships
cs_CZ: vztahy reprezentace ⇔ místo

en: search
cs_CZ: vyhledávání

en: search form
cs_CZ: vyhledávací formulář

en: search form name
cs_CZ: název vyhledávacího formuláře

en: search form names
cs_CZ: názvy vyhledávacího formuláře

en: search form placement
cs_CZ: umístění vyhledávacího formuláře

en: search form placements
cs_CZ: umístění vyhledávacího formuláře

en: search forms
cs_CZ: vyhledávací formuláře

en: search forms ⇔ group association
cs_CZ: asociace vyhledávací formuláře ⇔ skupina

en: search forms ⇔ group associations
cs_CZ: asociace vyhledávací formuláře ⇔ skupina

en: search forms ⇔ user association
cs_CZ: asociace vyhledávací formuláře ⇔ uživatel

en: search forms ⇔ user associations
cs_CZ: asociace vyhledávací formuláře ⇔ uživatel

en: second
cs_CZ: sekunda

en: seconds
cs_CZ: sekundy

en: seek(%1) failed: result has %2 rows
cs_CZ: hledání (%1) selhalo: výsledek má %2 řádků

en: set
cs_CZ: sada

en: set item
cs_CZ: položka sady

en: set item caption
cs_CZ: titulek položky sady

en: set item captions
cs_CZ: titulky položky sady

en: set items
cs_CZ: Položky sady

en: set name
cs_CZ: název sady

en: set names
cs_CZ: názvy sady

en: sets
cs_CZ: Sady

en: short description
cs_CZ: krátký popis

en: signature
cs_CZ: signatura

en: storage location
cs_CZ: depozitář

en: storage location name
cs_CZ: název depozitáře

en: storage location names
cs_CZ: názvy depozitáře

en: storage locations
cs_CZ: depozitáře

en: submit
cs_CZ: odeslat

en: surname, forename
cs_CZ: příjmení, jméno

en: tags
cs_CZ: tagy

en: task queue entries
cs_CZ: záznamy ve frontě požadavků

en: task queue entry
cs_CZ: záznam ve frontě požadavků

en: thumbnail
cs_CZ: náhled

en: thumbnails
cs_CZ: náhledy

en: title
cs_CZ: název

en: to
cs_CZ: do

en: top first
cs_CZ: shora dolů

en: type
cs_CZ: typ

en: type name
cs_CZ: název typu

en: under (child)
cs_CZ: pod (dítě)

en: units as entered
cs_CZ: jednotky ve formě zápisu

en: unmoderated
cs_CZ: nemoderované

en: user
cs_CZ: uživatel

en: user group
cs_CZ: skupina uživatelů

en: user groups
cs_CZ: Skupiny uživatelů

en: user note
cs_CZ: uživatelská poznámka

en: user notes
cs_CZ: uživatelské poznámky

en: user role
cs_CZ: role uživatelů

en: user roles
cs_CZ: role uživatelů

en: user-group assocation
cs_CZ: spojení uživatel-skupina

en: user-group assocations
cs_CZ: spojení uživatel-skupina

en: user-role assocation
cs_CZ: spojení uživatel-role

en: user-role assocations
cs_CZ: spojení uživatel-role

en: user-set assocation
cs_CZ: spojení uživatel-sada

en: user-set assocations
cs_CZ: spojení uživatel-sada

en: users
cs_CZ: uživatelé

en: watched item
cs_CZ: sledovaná položka

en: watched items
cs_CZ: sledované položky

en: year
cs_CZ: rok

en: years
cs_CZ: roky

en: yes
cs_CZ: ano
