Dokument/ŽMP
IdentifikátorDOCUMENT.JMP.SHOAH/PERS/Ostrava/Goldberg_Norbert/066
Archivní identifikátoryinventární číslo: SHOAH/PERS/Ostrava/Goldberg_Norbert/066
Autor
Goldberg, Moses (* 27.12.1914) (vytvořeno (kým))
Goldberg, Norbert (* 27.7.1919) (vytvořeno (kým))
Goldberg, Rosa (* 3.8.1887) (vytvořeno (kým))
Datace vzniku3.7.1939
Místo vznikuOsvětim (vytvořeno (kde))
Popis
Moses Goldberg dostal vízum do Velké Británie. Pop… [více]
Jazykněmecky
Charakter dokumentuosobní korespondence

Související sbírky


Goldberg, Norbert (je součástí)
inventární číslo: SHOAH/PERS/Ostrava/Goldberg_Norbert
Související jména
Goldberg, Oskar (* 5.4.1911) (vlastněno (kým))
Kredit a copyright

Dokument zveřejněn se souhlasem Kingston Ostrava Scroll Group. Pro publikační účely kontaktujte prosím Kingston Ostrava Scroll Group, email: david@lawsonassoc.co.uk.
This document is published by courtesy of the Kingston Ostrava Scroll Group. To request permission to use or reproduce images of objects from the Kingston Ostrava Scroll Group, please contact: david@lawsonassoc.co.uk.

Dopis Mosese Goldberga bratru Oskarovi

Katalog sbírek
Osvětim, 3.7.1939
Fullscreen
  • JMP Watermark
    JMP Watermark
  • JMP Watermark
    JMP Watermark

Milý Oskare!

Dnes Ti mohu díky B-hu vyprávět a psát mnoho dobrého, dostal jsi můj telegram adresovaný do shelteru? Měl jsi velkou, velkou radost? Myslím, že ano, neboť jsem měl velké štěstí [Mazel], představ si, já sám sem si to vůbec nedokázal představit, že dostanu tranzitní vízum do Anglie, bez toho, abych měl vízum do Číny. A jak snadno jsem jej dostal!

[...]

Také povolení k odjezdu dostanu od policejního ředitelství zítra a k tomu legální pobyt v Katovicích na 14 dní. Mílý Oskare! Nejlepší bude, když nás - protože k tobě přijedeme bez víza do cílové země [Urpsrungsland] - budeš očekávat v přístavu nebo na letišti a budeš mít u sebe 2 Alufim 1/2 kg [£2500: Tato částka je zapsána v jednoduchém kódu, který rodina Goldbergů používala v korespondenci. Alufim znamená hebrejsky tisíce.], aby nám ev. přístav nebo celník nedělal žádné obtíže při přistání. To je jen preventivní opatření, nikdo mi je neradil nebo nenařídil, to mě jen napadlo a tak je to správně.

[...]

Moses Goldberg dostal vízum do Velké Británie. Popisuje celou šťastnou událost a vymýšlí cestu. Zároveň je šťastný, protože nyní přijela do Osvětimi také jejich matka a po dlouhé době se viděli. Píše, že vypadá dobře. Matka píše, že se zastavila také u strýce Jakoba Bronnera v Bohumíně. Své projevy radosti připisuje i Norbert.