David Goldberg
Narozen v roce 1882 v Osvětimi Pessel, roz. Goldberg. Jeho otec, David, zahynul před narozením, a protože manželství nebylo rakousko-uherskými úřady uznáváno, Pessel si ponechala své dívčí jméno. To převzal i její syn David Chaim. David se oženil v roce 1909. Po začátku první světové války, v roce 1914, utekli již se dvěma dětmi do Moravské Ostravy. Podle rodinné tradice se obávali kozáků, kteří vyvolávali protižidovské pogromy. V Ostravě David založil prosperující obchod s textilem a oděvy, který provozoval společně se svými třemi syny. Za první světové války také bojoval na ruské frontě. I když se považoval za československého vlastence, nikdy nezískal československé občanství. Oficiálně byl tedy osobou bez státního občanství. Dva dny po německé okupaci Ostravy přešel David společně se syny Maxem a Bertiem ilegálně hranici do Bohumína, který se octl v Polsku, a usadil se v domě svých rodičů v Osvětimi. Byl později deportován a v roce 1942 zavražděn v Sosnovcích.
Rosa Goldbergová
Narozena v roce 1887 v Osvětimi Nechemje Bronnerovi, po němž byl Bertie pojmenován. Po okupaci sice nejdříve přešla za svým manželem Davidem do Osvětimi, později se ale vrátila do Ostravy, aby mohla být se svými dcerami a vnučkami. Aby se vyhnuly protižidovským zákonům, přestěhovaly se později do vesnice Solopisky.
Rachel (Goldbergová) a její manžel Simon Rose
Narozena v roce 1913 v Osvětimi, druhé dítě Davida a Rosy. Resi, jak se jí v rodině říkalo, se vdala za Simona Rose. Měli dvě dcery, Matyldu (Tyldi) narozenou v roce 1936 a Juditu narozenou v rce 1937. Simon zahynul v dubnu 1938 při autonehodě.
Matylda (Matuša) Goldbergová
Narozena v roce 1921 v Ostravě, šesté a nejmladší dítě Davida a Rosy.
Rodokmen potomků Davida Goldberga
Oskar Goldberg v rukou britských četníků po jeho příletu do Velké Británie, 1939
Oskaru Goldbergovi se jako prvnímu podařilo dostat letecky z Polska do Anglie. Když se skupinou dalších uprchlíků přistáli na letišti v Croydonu, chtěly je však britské úřady nejprve vrátit zpět. Oskar však vzdoroval a musel být násilím odnesen. Nakonec však pilot letadla odmítl vzlétnout a uprchlíkům byl další pobyt ve Velké Británii povolen.
Dopis sester Matyldy a Rachel Oskaru Goldbergovi, 1939
Okamžitě po Oskarovu útěku se jeho setry Matylda, Eleonora a Rachel s dětmi pokoušejí získat potřebná povolení pro vlastní odjezd do Velké Británie. V mnoha dopisech, které posílají bratrům, žádají o pomoc, sdílejí své plány, naděje a rozčarování.
- “Je opravdu smutné, že jste tam byli ponecháni teprve po takových těžkostech a takové komedii, ale přesto jsem se na základě tvého líčení a přiložených obrázků musela od srdce smát.... (více)”
- “Milý Oskare! Byl jsem právě na Anglickém konzulátu, od 10 hodin ráno do 3.30 odpoledne, potom od 4.30 do 6.30 odpoledne a přesto jsem zařídil málo. Z toho 1/2 hodiny osobně u konzula, pr... (více)”
Dopis Mosese Goldberga bratru Oskarovi, 1939
Moses popisuje svou návštěvu na britském konzulátu v Katovicích. Pod dlouhém čekání mu konzul vysvětlil, že není zmocněn vydávat víza uprchlíkům (ať již pro Velkou Británii, či pro Palestinu) a popsal složitý byrokratický proces. Na základě jeho rady žádá Moses Oskara o předložení jeho případu pomocné organizaci German Jewish Aid Committee v Londýně a dodává: "Nyní jsi moje jediná naděje."
- “Nejdůležitější věcí je, že holky byly vypovězeny!!! Musíš se okamžitě postarat o povolení [Permite], konkrétně musíš okamžitě z Londýna nechat Lili a Mathildě poslat potvrzení, ... (více)”
Dopis Rachel Roseové a její sestry Eleonory Goldbergové bratru Oskarovi, 1939
Rachel a Eleonora žádají Oskara v dopise plném zoufalství o pomoc. Byl jim odebrán obchod a k 15. červnu 1939 mají být deportovány. Jako osoby bez státního občanství byly sestry zřejmě místními úřady z Ostravy vypovězeny.
- “[...] Už jsem Ti psal, že obě holky byly vypovězeny, neboť jinak to ani nejde. S prodloužením pobytu si to představuješ velmi lehko, milý Oskare, tak to s Čechy nejde! Víš, co dělají... (více)”
- “Milý Oskare! Včera jsem byl v Katovicích na konzulátu. Tam jsem se dozvěděl, že další transporty [do Velké Británie] již nepojedou, také je nepravděpodobné, že dostaneme víza, nebo... (více)”
- “Milý Oskare! Dnes Ti mohu díky B-hu vyprávět a psát mnoho dobrého, dostal jsi můj telegram adresovaný do shelteru? Měl jsi velkou, velkou radost? Myslím, že ano, neboť jsem měl velké ... (více)”
- “Moji od srdce milovaní! Píšu Vám na nádraží, před zpáteční cestou z Prahy. Bohužel se doma nemohu zdržet a Praha mi byla přece jen trochu daleko od domova, neboť jsem se rozhodla s M... (více)”
- “Moje od srdce milované děti Váš nám tak milý dopis z 20/12 jsme dostali, tu radost vám moji milí vůbec nemohu pospat, četli jsme ho u babičky a všechno radostí brečelo jako na Jom Kip... (více)”
Matylda a Eleonora Goldberg při odklizení sněhu v Solopiscích, 1941 - 1942
Když se vyhlídky na úspěšnou emigraci vytratily a zároveň se zostřovala protižidovská opatření, rodina v "Protektorátu" se přestěhovala do malé vesnice Solopisky nedaleko od Prahy. Zde podle všeho žili relativně poklidný a nenarušovaný život, pryč od města a blízko k přírodě.
Dopis z Czech Trust Refugee Fund pro Mosese a Norberta Goldberga , 1940
Po začátku druhé světové války se uprchlíci z okupovaných zemí stali "občany nepřátelských států", přinejmenším v očích britských úřadů. V tomto dopise informuje Czech Refugee Trust Fund Norberta o neochotě Home Office (britského ministerstva vnitra) posuzovat žádosti z "Protektorátu".
- “Drazí kluci! Právě jsme na spáteční [!] cestě, ach jak se už těším domů! Já už jsem se úplně velkoměstu odcizila nejsem již tak natčená [!] jako první dny. Venkov se mi teť [!] ... (více)”
- “Moji nejmilejší! [...] určitě jste se podivili nad našimi posledními dopisy, ale nemějte nám to, moji milí, za zlé, byli jsme tak nevózní a měli jsme velký strach. Díky B-hu je teď ... (více)”
Dopis Rosy Goldbergové a sester Goldbergových bratrům do Anglie, 1942
Zatímco matka a sestry žily v Solopiscích, otec David Goldberg byl deportován (pravděpodobně na počátku roku 1940) z Osvětimi do Sosnovce, města a ghetta na jihovýchodě Polska. Jak se z tohoto dopisu dozvídáme, pracoval zde v dílně na výrobu košíků, což byla lehká práce přiměřená jeho věku. Většina Židů v Sosnovci byla zavražděna v Osvětimi na jaře a v létě 1942.
- “Moji drazí, od srdce milovaní! Především ti milý Mamusku [Moses Goldberg] gratuluji k tvému novému místu, mám radost, že jsi tak spokojený, Všemohoucí dej, ať brzy převezmeš místo... (více)”
Dopis matky a sester Goldbergových bratrům do Anglie, 1942
Poslední dopis od matky a sester ze Solopisk - o jejich životě, dětech a zdraví. O měsíc později byly všechny deportovány do ghetta v Terezíně. Odtud byly po čtyřech týdnech Rosa, Eleonora a Matylda deportovány do vyhlazovacího tábora v Treblince. Rachel s dětmi Matyldou a Juditou byly poslány, v prosinci 1943, do terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Nikdo z nich se nevrátil.
- “Vážení pánové! [...] Píši dnes místo své sestry Vlasty, která je značně zaneprázdněna u nás v kanceláři a která mi proto předala funkci, abych Vás vice informovala o osudu va... (více)”
Dopis Věry Sommerové bratrům Goldbergovým o jejich sestrách a matce, 1946
Po skončení války hledali bratří Goldbergové - stejně jako mnoho jiných - informace o osudech svých drahých. Doufali, že alespoň někdo nacistická ghetta a tábory přežil. Věra Sommerová, který žila poblíž rodiny Goldbergů v Solopiscích, je v roce 1946 informovala o jejich deportaci do Terezína a jejich životě v ghettu. Členové obou rodin byli deportováni do terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau a téměř nikdo nepřežil. "Vidíte, je to strašné a přece jde život dál."
Oskar, Moses a Sylvia Goldberg
V synagoze na půdě
Co je to geniza?
Geniza je zvyk odkládání předmětů, které již neplní svou roli v náboženském životě...
Suvenýry z moře
Ve sbírce Židovského muzea v Praze se nachází i malá a poměrně kuriózní skupina předmětů – schránek mořských...
Levoruká ukazovátka na Tóru
Tóra, text Pěti knih Mojžíšových, je ústředním pojmem židovského náboženství. Ve fyzické podobě jde o...
Draci a rohy hojnosti – štíty...
Tóra je ústředním pojmem židovského náboženství. Ve fyzické podobě jde o pergamenový svitek s textem Pěti knih...
Jarcajt není roční období
V malém městečku došlo v šul (v kostele) k rozepři, kdo má davenen (modliti se) šachris (ranní modlitbu)...
Do boje s modlitbou. Příběh...
Během druhé světové války se Židé z Československa výrazně podíleli na boji proti nacistickému Německu. Vstupovali do...„Už se nemusím bát sousedů."...
„Mám radost, že jsem si mohla takto vzpomenout na své rodiče. Myslím, že jsem jim a vlastně i jejich rodičům...
Za hrdiny považuji rodiče
Paní Zuzana Marešová je jedním z „Wintonových dětí“, které se díky nebývalému úsilí Nicholase Wintona a mnoha...Sbírka Terezín online!
Během druhé světové války se ghetto Terezín stalo jedním z hlavních míst utrpení a smrti Židů z českých zemí a...